Jaunu darba vietu radīšana Latvijā šā gada otrajā pusē kļūs lēnāka, tomēr šogad paredzams mērens neto algu kāpums 4% apmērā, teikts Swedbank jaunākajā Latvijas ekonomikas apskatā.
Paredzams, ka jaunas darba vietas aktīvāk radīsies 2013. - 2014. gadā, uzlabojoties situācijai pasaulē. Kopumā šajā laika posmā radīsies aptuveni 45 tūkst. jaunu darba vietu, paredz banka.
Straujāku nodarbinātības kāpumu varētu gaidīt pakalpojumu sektoros, jo īpaši eksportējošos. Darba meklētāju īpatsvars saruks no vidēji 15,5% šogad līdz 11,5% 2014. gadā, taču ilgstošiem bezdarbniekiem vēl arvien būs grūti atrast darbu.
Tāpat banka paredz, ka šogad vidējā neto alga Latvijā palielināsies par 4%, nākamgad – par 5,5%, bet 2014. gadā – par vēl 6,5%, un to papildus balstīs arī IIN likmes samazināšana.
Lielākas izredzes algas pielikumam būs eksportējošajās pakalpojumu nozarēs, kā arī kvalificētam darbaspēkam
un darbiniekiem ar labiem rezultātiem. Lēnām sāks pieaugt arī valsts sektorā strādājošo algas, uzskata Swedbank analītiķi, piebilstot, ka tajā pašā laikā turpinās pieaugt arī dzīves dārdzība.
«Šogad un nākošgad cenas augs vidēji par 2,5%, bet 2014. gadā, palielinoties izejvielu cenām pasaulē un iekšzemes pieprasījumam, patēriņa cenas kāps par 3,5%,» teikts bankas ekonomikas apskatā.
Vienlaikus tiek norādīts, ka visticamāk 2012. un 2013. gadā uzņēmēju prioritāte būs izmaksu samazināšana, lai noturētu rentablitāti.
«Rūpniecībā turpināsies darbaspēka aizvietošana, investējot mašīnās un iekārtās un padarot ražošanu efektīvāku. Jārēķinās ar iespējamiem izejvielu cenu riskiem – bāzes scenārijā straujš kāpums netiek prognozēts, bet sliktas ražas vai ģeopolitiskā saspīlējuma iespēju nevar izslēgt,» norādīts bankas paziņojumā.
Arī iekšzemes pieprasījuma kāpums būs ļoti mērens. Turklāt pakalpojumu sektoros strādājošie uzņēmumi ir vairāk atkarīgi no darbaspēka un nevarēs izvairīties no darbaspēka izmaksu kāpuma. Tomēr šīm nozarēm nelielu atbalstu sniegs PVN un IIN likmju samazināšana, kas vienlaikus varētu palīdzēt nedaudz piebremzēt algu fonda kāpumu un uzlabot iedzīvotāju pirktspēju.
«Uzņēmumiem tas nebūt nenozīmē, kā jāapstājas un jāgaida, kamēr eiro zona atkopsies. Jāturpina investēt, lai uzlabotu konkurētspēju – jāizmanto ES fondu sniegtās iespējas, bet noteikti jāsamēro riski. Iespējams, labāk ir investēt pa daļām, lai saglabātu manevra iespējas, sekojot notiekošajam pasaulē – ilgtermiņa stratēģija jālīdzsvaro ar īstermiņa realitāti,» norāda Swedbank ekonomiste Lija Strašuna.