Aprīlī akciju cenas parasti pieaug; investori no tirgus «notinas» maijā.
Šogad Rietumvalstu akciju cenas strauji pieaug, un tirgus tendenču pētnieki norāda, ka viens no spēkiem, kas investoriem liek uzpirkt šos vērtspapīrus, ir bailes palaist garām guvumus no tālāka to vērtību kāpuma. Tas nozīmē, ka investori arvien lielākā mērā akcijas iegādājas tikai tāpēc, ka redz, ka citi tās pērk un gūst pieklājīgu peļņu. Šajā pašā laikā atrasties «ārpus tirgus» psiholoģiski ir ļoti grūti, jo mani, ka trīs mēnešu laikā vadošie pasaules akciju indikatori var pieaugt vismaz par 10%. Rezultātā rodas labs pamats gluži vai vispārējai akciju pirkšanas psihozei.
Šādam investoru psiholoģiskajam stāvoklim palīdz arī jaunas cerības, ka pie kādām lielākām nedienām tirgiem palīgā metīsies centrālās bankas un daudzmaz pozitīvs risinājums būs ASV–Ķīnas tirdzniecības saasinājumam. No otras puses – pasaules ekonomikas izaugsme bremzējas, kam seko arī uzņēmumu peļņa. Piemēram, no ASV 500 vadošajām kompānijām pirmajā ceturksnī tiek gaidīts nopelnītā samazinājums gandrīz par 4%. Kopš šā gada sākuma šīs valsts akciju Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība palēkusies par 13%. Tas nozīmē, ka šī indikatora vērtība atrodas vien 3,3% zem saviem pagājušā gada septembra beigu rekordiem.
Šīs nedēļas sākumā pasaules lielāko reģionu ekonomikas datu bilde bija atšķirīga. Nedaudz labāki izrādījās Ķīnas ražošanas sektora raksturojošie indikatori. Tikmēr darvas karote diemžēl nāca no Eiropas. Vācijas ražošanas sektora iepirkumu menedžeru indekss martā sarucis līdz 44,1 punktam, kas ir sliktāk, nekā pirms tam tika lēsts (50 punktu atzīme šim indikatoram atdala izaugsmi no recesijas). Straujāk saruka arī Francijas šī indikatora vērtība. Tāpat arī eirozonas kopējā inflācija martā negaidīti sarukusi līdz 1,4% (no 1,5%) un pamatinflācija – līdz 0,8% (no 1%). Pamatinflācijas pieaugums parasti liek domāt, ka ir zināmas cerības uz iekšējiem ekonomikas velkošajiem spēkiem. Tas var būt signāls tam, ka vietējais pieprasījums ir augšupejošs, līdz ar to palielinās gan peļņas, gan arī kopējās tautsaimniecības pieauguma izredzes. Attiecīgi šādas inflācijas kritums liek domāt, ka īsti labi ekonomikai nav.
Visu rakstu lasiet 2. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!