Gāztā Kirgizstānas prezidenta dēls Maksims Bakijevs visticamāk ir pametis Latviju un devies uz kādu citu Šengenas zonas valsti. «Ja viņš būtu Latvijā, mēs viņu jau būtu atraduši,» DB norādīja iekšlietu ministre Linda Mūrniece.
Arī Valsts policijas priekšnieks Valdis Voins DB teica, ka policija veikusi pietiekami aktīvu meklēšanu, lai šobrīd varētu apgalvot, ka M. Bakijevs vairs neatrodas Latvijā. Viņa izdošanu prasīja Kirgizstānas varas iestādes, kuras M. Bakijevu apsūdz korupcijā. Maija beigās beidzas termiņš M. Bakijeva Šengenas vīzai, kuru viņam izsniegusi Šveice.
M. Bakijevs Latvijā pēdējo reizi ieradās 3. maijā ar privātu lidmašīnu no Minskas, bet šī lidmašīna jau 3. maijā devusies prom. Iekšlietu ministre nepieļauj, ka M. Bakijevs varētu būt devies uz Baltkrieviju, kur patvērumu radis viņa tēvs, gāztais Kirgizstānas prezidents Kurmanbeks Bakijevs. Ja, Interpola meklēšanā esošais, M. Bakijevs būtu mēģinājis doties uz kādu trešo valsti, ar kuru Latvijai ir robežkontrole, viņš būtu aizturēts, ir pārliecināta L. Mūrniece. To, ka M. Bakijeva bildes atrodas pat nomaļākajos Latvijas robežkontroles punktos DB pirmdien pārliecinājās uz Latvijas un Krievijas robežas Opoļos.
Iepriekš informēti avoti DB pieļāva, ka M. Bakijevs izmantos sev labvēlīgo politisko fonu un paliks Latvijā, lai aizturēšanas gadījumā prasītu politisko patvērumu. Neoficiāli tika pieļauts, ka šādā gadījumā valdība visticamāk šādu lūgumu varētu apmierināt, ņemot vērā ārpolitiskos un tiesiskos apsvērumus. Tādēļ tagad M. Bakijeva lēmums pamest Latviju tiek skaidrots ar to, ka viņš izmantojot sakarus Latvijas politiskajā elitē, ticis brīdināts – par spīti šim labvēlīgajam noskaņojumam, politiskā patvēruma pieprasīšanas un piešķiršanas procedūra varētu aizņemt no trim mēnešiem līdz pat gadam. Turklāt šo laiku M. Bakijevam varētu nākties pavadīt īslaicīgas aizturēšanas izolatorā. «Pat ja kāds ietekmīgs cilvēks par viņu galvotu, neviens Bakijevam nevarētu garantēt, ka tiesa viņu palaistu vaļā, ņemot vērā sabiedrības un mediju interesi,» DB otrdien skaidroja kāds informēts avots iekšlietu struktūrās.
Operatīvo darbību ietvaros veikta arī vairāku baņķierim Valērijam Belokoņam piederošu īpašumu ārējā novērošana, lai konstatētu, vai tajos neuzturas M. Bakijevs un tam nav gūts apstiprinājums. V. Belokoņs ir gāztā Kirgizstānas prezidenta dēla biznesa partneris. Šo īpašumu pārmeklēšana nav veikta, jo tad policijai būtu jāprasa orderis katra objekta pārmeklēšanai. Policijai ir orderis tikai konkrētās Interpola meklēšanā esošās personas aizturēšanai.
DB jau rakstīja, ka V. Belokoņam ar M. Bakijevu ir kopējas biznesa intereses. Abiem līdzīgās daļās pieder uzņēmums SIA Maval Aktīvi. M. Bakijevs ir arī AS Kimmels Rīga padomes priekšsēdētāja vietnieks. Savukārt 2006.gadā nu jau slēgtajai alusdarītavai Kimmels Rīga ar Belokon Holdings starpniecību bija plānots piesaistīt vairāku miljonu latu investīcijas no Maval Aktīvi. Gāztā prezidenta dēlam pašam pieder uzņēmums SIA Who is Who, kas agrāk piederējis V. Belokoņam. Savukārt V. Belokoņam piederošā Manas bank ir viena no Kirgizstānas bankām, pār kurām kontroli pārņēma pagaidu valdība, jo no tās varētu būt aizplūduši gāztajam prezidentam pietuvinātu personu finanšu līdzekļi.
Kā «lietišķi draudzīgas» savas attiecības ar V. Belokoņu DB iepriekš raksturojis arī ārlietu ministrs Aivis Ronis. Viņš no komentāriem par M. Bakijeva lietu vairījies, vienlaikus uzsverot, ka pagaidām teorētiskajam jautājumam par politiskā patvēruma piešķiršanu nonākot valdības dienaskārtībā, būtu jāņem vērā nestabilā situācija Kirgizstānā. Pirms apstiprināšanas amatā A. Ronis bija Latvijas un Amerikas finanšu foruma prezidents. Baltic International Bank lielākais akcionārs V.Belokoņs darbojas Latvijas un Amerikas finanšu foruma valdē un ir viens no organizācijas dibinātājiem.