Austrumeiropas bankas vēl nav tikušas «ārā no meža» un finanšu pakalpojumu nozares perspektīvas valstīs, kurās, visticamāk, šogad joprojām būs novērojama lejupslīde, ir «satraucošas».
Capital Economics vecākais ekonomists Londonā Neils Šērings (Neil Shearing) norāda, ka Ungārijā Rumānijā, Bulgārijā un Baltijas valstīs finansiālais stāvoklis aizvien ir ļoti vājš. Viņš uzskata, ka pēdējo desmit gadu laikā reģiona kredītu tirgū novēroto «pārmērību» dēļ, kredītu nosacījumi, visticamāk, saglabāsies ļoti saspringti, raksta Bloomberg.
N.Šērings uzsvēra, ka vēl viens būtisks kaitējums globālajā finanšu vidē var izraisīt jaunu problēmu vilni bankām. Latvijā, Igaunijā, Rumānijā un Bulgārijā ir augstākais slikto kredītu īpatsvars šajā reģionā, attiecīgi ir 14.5%, 12%, 11.2% un 10,1% no kopējā skaita. Ungārijā slikto kredītu procentuālais lielums ir 9.5%, savukārt Lietuvā 8.2%.
Ārvalstu valūtas aizdevumi Latvijā veido 91%, Igaunijā 87.1%, Lietuvā 71.8% no slikto kredītu kopuma, savukārt Ungārijā, Rumānijā un Bulgārijā, tās ir apmēram divas trešdaļas no neatmaksātajiem kredītiem.
Austrumeiropas atkarība no ārvalstu valūtas aizdevumiem, kas dažās valstīs pērnajā gadā draudēja ar defaltu, turpināsies un radīs draudus valsts finansiālajai stabilitātei, atzina Fitch Ratings vecākais direktors Maikls Steinbarts (Michael Steinbarth).
M.Steinbarts uzsvēra, ka ārvalstu valūtas aizdevumu turpinās negatīvi ietekmēt banku darbības kvalitāti, savukārt aizdevēji ir bespēcīgi kredītu atgūšanā. Šie kredīti bieži ietver hipotekāros kredītus, kuru atmaksa var ilgt pat 30 gadus.
Savukārt Krievijas banku finansiālās pozīcijās izskatās «pareizas», kapitāla kvotas ir augstas un sliktie kredīti ir ļoti zemā līmenī. N.Šērings rakstīja, ka oficiālie dati norāda pārāk zemu slikto kredītu apjomu -6% no kopējā apjoma, bet faktiskais skaits, iespējams, ir aptuveni 20%.
N.Šērings arī piebilst, ka četras lielākās bankas Krievijā pieder valstij, līdz ar to, tās atbalsta valdības «spēcīga» bilance, savukārt vairāk nekā 1100 mazāki kreditori smagi cietīs naftas cenu samazināšanās gadījumā.
Poļu, čehu, slovāku un turku bankām pēc N. Šēringa domām grūtības nedraud, tām ir mazāki ārvalstu aizdevumi, drošs finansiālais stāvoklis un lielāka iespēja iegūt kredītus mājsaimniecībām un uzņēmumiem, nekā citur reģionā.