Uzzinot par gaidāmo valsts finansējuma samazinājumu, valsts augstskolas paziņoja, ka tas nozīmēšot izglītības sistēmas sabrukumu. Savukārt privāto augstskolu pārstāvji uzskata, ka līdz šim saimniekots neefektīvi un sistēma jāmaina.
Arī Latvijas Kristīgās akadēmijas, kas ir viena no privātajām augstskolām, rektore Skaidrīte Gūtmane uzskata, ka valsts finansējums bijis pārlieku dāsns. "Tas vienmēr ir izbrīnījis, kā ar tik milzīgām naudas summām viņi netiek galā," teica rektore. Viņa arī atklāja, ka mācību maksu akadēmija palielinājusi tikai nesen un tagad tā sasniedz 700 līdz 1000 latus par mācību gadu un izglītības iestādei nepieciešamo papildu naudu akadēmija pelnot ar zinātnisko darbu.
Arī Db aprēķini liecina, ka viens students valsts augstskolām izmaksā vairāk nekā privātajās augstskolās
Turības rektors ir pārliecināts, ka valsts, finansējot divas vienādas programmas fakultātes, lieki tērē līdzekļus. Rektors minēja Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti, kurās izvietotās mediķu studiju programmas finansējot valsts.
"Ir jāmaina budžeta finansējuma sadalīšanas princips. Lai izvēlas studenti un darba devēji, kas pēc tam tos studentus pieņem darbā," teica A. Kiščenko.
Saskaņā ar viņa piedāvāto shēmu, valstij augstākās izglītības finansēšanai atvēlēto naudu nevajadzētu pārskaitīt augstskolām avansā, bet ieguldīt bankā un ļaut studentiem, saņemot mācību kredītu, pašiem izvēlēties, kurā mācību iestādē un kādu priekšmetu studēt.
Vairāk lasiet 20. janvāra Dienas bizness numurā.