Šorīt (ceturtdien 12. jūlijā) tiek izplatīti e-pasta sūtījumi, kuru autori, uzdodoties par Hansabanku, mēģina iegūt internetbankas Hanza.net lietotāju datus, Db.lv informēja AS Hansabanka preses sekretārs Ivars Svilāns.
Hansabanka aicina nekādus datus šādā veidā nesniegt. Hansabanka nekad neprasa klientu datus ar e-pasta palīdzību.
Hansabanka šobrīd veic darbības, lai nobloķētu krāpniecisko lapu un sāktu izmeklēšanu.
Ja Jūs saņemat e-pastu ar šādu interneta adresi (http://www.eae-geraete.ch/hanza/hanzanetLV.htm), ko it kā ir sūtījusi Hansabanka, tad ziniet, tas ir mēģinājums no Jums izkrāpt hanza.net paroles.
Hansabanka iesaka piesardzīgi izturēties pret katru e-pasta vēstuli, kurā tiek prasīta privātā informācija, jo finanšu institūcijas šādu informāciju nepieprasa ar e-pasta starpniecību.
Hansabanka atgādina svarīgas lietas, kuru iegaumēšana ļaus ātri atpazīt iespējamos krāpniecības mēģinājumus:
1. Hansabanka nekad lietotājiem neprasa paroles caur elektroniskā pasta vēstulēm. Tātad, ja jūs saņemt elektronisko pastu, un tajā ir lūgums ievadīt paroli vai kodu kādā interneta lapā, tā ir krāpniecība.
2. Tāpat Hansabanka caur e-pastiem nekad nepiedāvā instalēt programmatūru.
3. Pievērsiet uzmanību interneta vietnes adresei - tai ir jābūt https://www.hanzanet.lv, jebkura cita adrese ir viltojums. Drošu interneta lapu adrese sākas ar https://, nevis ar http://. Tātad svarīgs ir burts s, kas apliecina paaugstinātas drošības interneta lapu. Tiek rekomendēts arī pārbaudīt pārlūkprogrammā lapas digitālo sertifikātu.
4. Ja rodas šaubas par kādu bankas informāciju, vienmēr sazinieties ar banku. Hansabankas informācijas telefons 7444 444.
Speciālisti rekomendē regulāri pārbaudīt bankas kontu, kā arī lietot pārlūkprogrammas jaunāko versiju, instalēt visus nepieciešamos atjauninājumus. Par visiem aizdomīgajiem sūtījumiem nepieciešams nekavējoties informēt banku.
Hansabanka atgādina, ka pērn maijā Ekonomikas policijas pārvaldes darbinieki, sadarbībā ar Hansabankas drošības speciālistiem, operatīvi aizturēja trīs personas, kuras aprīļa beigās izplatīja krāpnieciskus e-pasta sūtījumus.
Par notikušo tika uzsākts kriminālprocess pēc krimināllikuma 193 1 1.daļas "Par tādu datu iegūšanu, izplatīšanu vai izmantošanu, kas dod iespēju nelikumīgi izmantot finanšu instrumentu vai maksāšanas līdzekli", kas paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem.