Zaļās enerģijas atbalsts nekad nav bijis patiesais iemesls elektroenerģijas tarifu paaugstināšanai- tās galvenais iemesls mākslīga aktīvu pārvērtēšana ar mērķi palielināt AS Latvenergo kredītspēju.
«Lai gan ir vispār zināms, ka ikviens valsts iedzīvotājs, maksājot par elektrību, daļēji apmaksā arī zaļās enerģijas attīstību, ir skaidrs, ka grozījumi, ko valdība gatavojas pieņemt, ir tikai mēģinājums padarīt zaļo enerģiju par grēkāzi elektrotarifu palielināšanā, un saglabāt AS Latvenergo rīcībā visus instrumentus turpmākai tarifu celšanai,» tas teikts četru atjaunojamo energoresursu asociāciju adresētā vēstulē Latvijas iedzīvotājiem, premjeram un ekonomikas ministram. DB jau rakstīja, ka valdība šodien grasās pieņemt grozījumus MK 262. noteikumos, kas paredz, ka līdz 2013. gadam Ekonomikas ministrija konkursus par tiesību iegūšanu pārdot biomasas, biogāzes, saules vai vēja elektrostacijās saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros neorganizēs un atjaunīgās elektrības ražotājs arī nevarēs kvalificēties elektroenerģijas pārdošanai obligātā iepirkuma ietvaros un tiesību iegūšanai saņemt garantētu maksu par uzstādīto elektrisko jaudu. Tas esot nepieciešams, lai samazinātu elektroenerģijas gala lietotāju maksu par saņemto pakalpojumu.
«Pašlaik visā Latvijā top biogāzes, biomasas, saules un vēja eletrostacijas. Lai cik ļoti publiskajā telpā zaļās enerģijas tēls būtu sabojāts pateicoties atsevišķiem skandāliem, lielākā daļa no šīm ražotnēm nepieder politiķiem vai viņiem pietuvinātām personām, bet gan latviešu zemniekiem un uzņēmējiem, kas vēlējušie attīstīt jaunu nozari Latvijā, vienlaikus rūpējoties par to, lai Latviju nekad nepiemeklētu Fukušimas liktenis un lai mēs visi savu dzimteni varētu saukt par zaļu un drošu vietu. Ikviens no šiem zemniekiem un uzņēmējiem, apsverot risku uzsākt pārsvarā miljonus vērtus projektus, ir rēķinājies ar konkrētu valsts atbalstu obligāta enerģijas iepirkuma veidā un iespēju saņemt garantētu maksu par uzstādīto elektrisko jaudu,» tā vēstules autori. Viņi norāda, ja tomēr valdība uzskatītu par pieņemamu turpināt monopola interešu lobēšanu uz iedzīvotāju interešu un maksātspējas, kā arī veselas nozares attīstības rēķina, tas nozīmētu, ka valsts, visticamāk, nespētu izpildīt ES direktīvu 2009/28/EK, kas paredz, ka 2020.gadā ES dalībvalstu atjaunojamās enerģijas īpatsvaram kopējā bruto enerģijas gala patēriņā ir jābūt vismaz 40%. Šo apsolīto uzdevumu nepildīšana paredz bargus sodus no ES puses.
No ekonomikas ministra Arta Kampara puses izskanējis arguments, ka konkursi par elektroenerģijas obligāto iepirkumu un jaudas maksājumi koģenerācijas stacijām jāaptur, kamēr spēkā stāsies jaunais atjaunojamo enerģiju likums, ko pašlaik skata Saeimas Tautsaimniecības komisija. Vēstuli parakstījusi Latvijas Atjaunojamās enerģijas konfederācija, Latvijas Biometāna asociācija, Latvijas Biogāzes asociācija, Latvijas Vēja enerģijas asociācija.