Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atbalstījusi interešu projektus, kas paredz starp Igauniju un Latviju izbūvēt jaunu elektroenerģijas starpvalstu savienojumu, un pieņēma lēmumu par ieguldījumu izmaksu sadalījumu starp Latviju un Igauniju.
Projekta īstenošana palielinās Igaunijas un Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmu starpvalstu savienojuma jaudu, tādejādi veicinot elektroenerģijas biržas cenu izlīdzināšanos Igaunijā un Latvijā.
Lai realizētu elektroenerģijas pārvades tīkla Latvijas – Igaunijas trešā starpvalsturnsavienojuma izbūvi starp Latviju un Igauniju, paredzēts īstenot kopīgo interešu projektus - starpsavienojums starp Kilingi – Nõmme un Rīgas TEC2 apakšstaciju un Iekšzemes līnija starp Harku un Sindi. Tā kā projektus plānots īstenot, piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu CEF (Connecting Europe Facility, Nr.1316/2013) regulas ietvaros, projekta virzītājiem no Latvijas - AS Augstsprieguma tīkls un AS Latvijas elektriskie tīkli un no Igaunijas - AS Elering – ir jāsaņem enerģētikas nozaru regulatoru lēmums par pārrobežu izmaksu sadalījumu. Tāpat kā Latvijas regulators, arī Igaunijas regulators atbalsta minētos projektus.
SPRK padomes priekšsēdētājs Valdis Lokenbahs skaidro, ka regulatora lēmums par projektu pārrobežu izmaksu sadalījumu ir viens no soļiem Latvijas un Igaunijas energoapgādes infrastruktūras ciešākai integrācijai. Savas kompetences ietvaros regulators ir veicis visus nepieciešamos pasākumus, lai būtu iespējams turpināt projektu tālāku virzību - projektus īstenojošie komersanti sagatavotu nepieciešamo dokumentāciju Eiropas Savienības finansējuma piesaistei.
Tā kā šis ir nozīmīgs infrastruktūras projekts, kas palielinās energoapgādes drošumu reģionā, kā arī veicinās elektroenerģijas tirgu likviditāti Baltijas valstīs un sadarbību ar Ziemeļvalstu un Centrālās Eiropas elektroenerģijasrntirgiem, ir pamats cerēt, ka tas saņems nepieciešamo Eiropas Savienības līdzfinansējumu, lēmumu atbalstīt projektus skaidro regulatora pārstāvis.
Projektu mērķis, izbūvējot 330kV elektropārvades līnijas, ir novērst elektropārvades līniju pārslodzi Latvijas - Igaunijas starpvalstu savienojumā, palielinot caurlaides spēju Latvijas – Igaunijas starpvalstu savienojumam par 500rn– 600 MW, kas ievērojami palielina elektroapgādes drošumu Baltijas valstīs unrnatbilst Eiropas Savienības mērķim izveidot vienotu un integrētu elektroenerģijas tirgu, novēršot Baltijas elektroenerģijas tirgus izolāciju.
Elektroenerģijas pārvades tīkla Latvijas – Igaunijas trešo starpvalstu savienojumu plānots izbūvēt līdz 2020. gadam, paredzot 75% projekta izdevumu segšanai piesaistīt ES finansējumu 85,25 miljonu eiro apmērā. Latvijas pārvades sistēmas finansējamās izmaksas veido 25,8 miljonus eiro, Igaunijas – 18,8 miljonus eiro.