Pēdējos mēnešos Eiropā krietni pieaugusi enerģijas cena, kur jaunus rekordus šajā ziņā sasniegusi gan gāzes, gan elektrības vērtība. Turklāt nebūt nav izslēgts, ka šīs cenas vēl kādu laiku noturēsies ļoti augstas.
Brīdinājumi par Eiropas situāciju enerģijas frontē nākuši pat no ASV puses. Proti, ASV Valsts departamenta (analogs citās valstīs šādam departamentam ir ārlietu ministrija) pārstāvji izpaudušies, ka Eiropa, pie tās durvīm klauvējot apkures sezonai, nedara pietiekami, lai sagatavotos potenciāli ļoti drūmai ziemai. Tie teic, ka vecajā kontinentā gāzes krājumi nav pietiekami un turklāt tie arī netiek papildināti pietiekami strauji.
Piemēram, Bloomberg ziņo, ka gāzes uzkrājumi Eiropā šajā gada daļā ir sarukuši līdz zemākajam līmenim vairāk nekā 10 gados. Šajā pašā laikā pieprasījums pēc enerģijas Eiropā un visā pasaulē, ekonomikām strauji izlecot ārā no pandēmijas bedres, ir spēji audzis. Attiecīgi uz deficīta sajūtas fona pieaug dažādu izejvielu cena.
Arī ASV investīciju bankas Goldman Sachs eksperti izpaudušies, ka Eiropas enerģijas cenu bilde vien parāda priekšā to, kas gaidāms arī daudzu citu izejvielu tirgū. “Eiropas enerģijas cenu dinamika sniedz ieskatu tajā, kas notiks citos izejvielu tirgos, kur lielāki deficīti un mazi uzkrājumi novedīs pie paaugstinātas cenu volatilitātes. Eiropas gāzes gadījumā pieprasījuma sabrukums ir vienīgā opcija, kas ļautu sabalansēt šo tirgu,” teic Goldman analītiķis Džefs Karijs.
Eiropa lielāko daļu gāzes saņem no Krievijas, kuras šī resursa piegādes kādu laiku bijušas samazinātas. Tāpat līdzīgi bijis ar gāzi no Norvēģijas. “Ja piegādes sarūgtinās vēl tālāk un ziema izrādīsies bargāka nekā parasti, tad Eiropas gāzes un elektrības cena var augt vēl tālāk. Tas var ierobežot energointensīvu rūpniecisko ražošanu,” piebilst Goldman pārstāvji.
Piemēram, Vācijā, ja vērtē Nord Pool biržas cenu, elektrība mēneša laikā kļuvusi par 120% dārgāka. Gada skatījumā tie ir 270%. Līdzīgi strauji augusī arī elektrības vairumtirdzniecības cena Latvijai.
Jāteic, ka pēdējā laikā pasaulē augušas bažas ne tikai par lipīgākām Covid-19 versijām, bet arī par lipīgāku inflāciju kā tādu. Ļoti nepatīkama sevišķi mazāk turīgajiem reģioniem ir pārtikas inflācija. 12 mēnešos pārtikas cena pasaulē pieaugsi par veseliem 32,9%, liecina Apvienoto Nāciju apkopotā globālā pārtikas cenu indeksa mērījums.
“Augošas izejvielu cenas ne vienmēr ietekmē patērētājus. Tomēr šoreiz tam rezultāts var būt mājsaimniecību pirktspējas mazināšanās. Tas jau, iespējams, negatīvi ir ietekmējis globālo patērētāju omu šajā vasarā. Šim ietekme daudz lielākā ir attīstības valstīs, un tas var ievilkties arī nākamajā gadā,” spriež citas investīciju lielbankas JPMorgan pārstāvji.
Inflācijai paaugstinātai ilgāk var palīdzēt noturēties, piemēram, piegāžu traucējumi. Kopumā gan joprojām lielākā daļa ekonomistu paredz, ka šā gada beigās un nākamgad inflācijas spiedienam vajadzētu atslābt. Neskaidrība gan ir ļoti liela.