Ārvalstu studentu skaits Latvijā turpinās pieaugt, vienlaikus ir vajadzīgs pasākumu plāns, kurā savi uzdevumi jāveic gan valstij, gan augstskolām.
Tādas atziņas skanēja konferencē Izglītības eksports - ieguldījums kopējā tautsaimniecībā, ko Dienas Bizness rīkoja sadarbībā ar Biznesa augstskolu Turība. Nenoliedzami, ka Latvijā ir augstskolas ar atbilstošu infrastruktūru un kapacitāti, kas ļauj piesaistīt studentus no ārzemēm, tostarp arī no tā dēvētajām trešajām valstīm, tomēr vienlaikus šajā jomā ir sīva konkurence. Latvijai ir savas priekšrocības, taču vienlaikus mūsu piedāvājums ļoti līdzinās konkurentu piedāvājumam citās valstīs. Turklāt ārvalstu studenti, īpaši specialitātēs, kurās ir kvalificētu darbinieku trūkums, tiek saredzēti kā iespēja vakanču aizpildīšanai. Vienlaikus ir jautājums, cik daudz studiju laikā vajadzētu (drīkstētu) strādāt trešo valstu studenti, kuri mācās Latvijas augstskolās, lai šis darbs netraucētu sekmīgām studijām.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
«To ārvalstu studentu – absolventu skaits, kuri paliek Latvijā, pieaug,» datus rāda Augstākās izglītības eksporta apvienības valdes priekšsēdētājs Imants Bergs. Viņaprāt, var vēlēties, lai ārzemnieku absolventu skaits un to īpatsvars pieaugtu. «Šos rādītājus ietekmē ne tikai kopējā ekonomiskā situācija Latvijā, bet arī, cik veiksmīgi ārvalstu students ir apzinājies savas iespējas veidot karjeru vai biznesu šeit, kā arī administratīvie šķēršļi, kuri gan pēdējo gadu laikā ir samazināti. Vienlaikus pieprasījums pēc darbiniekiem pieaudzis daudz straujāk, nekā atcelti šķēršļi viņu piesaistei Latvijas darba tirgum,» norāda I. Bergs. Viņš uzskata, ka pieprasījums ir pēc visa – gan studiju laikā vienkāršo darbu darīšanai, gan arī pēc diploma saņemšanas – savā profesijā, tostarp arī veidojot savus uzņēmumus.
Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne Zane Driņķe norāda, ka ārvalstu studenti dod pienesumu Latvijai vairākās formās: «Studentu iesaiste darba tirgū notiek, un tā ir apsveicama tendence. Jā, varētu šis process notikt straujāk, bet ar katru gadu pieaug to studentu skaits, kuri dibina savus uzņēmumus, un to vidū jau ir arī veiksmes stāsti.» Viņasprāt, sākotnēji Eiropas valstu studenti šajā jomā bijuši aktīvāki, salīdzinot ar trešo valstu jauniešiem, taču pēdējā laikā šis īpatsvars vēlmē darboties Latvijā ir izlīdzinājies.
LTRK valdes loceklis un AS Sakret Holdings padomes priekšsēdētājs Andris Vanags norāda, ka Latvijai ir vajadzīgas smadzenes. «Rītdien vairāk būs prāta darba, bet arvien mazāk roku darba, un šī proporcija iezīmēsies arvien vairāk,» norāda A. Vanags. Viņš uzsver, ka smadzenes Latvijā ir vajadzīgas, lai veicinātu jaunas idejas un arī tās iedzīvinātu. «Man patiktu, ja Latvijā būtu par miljonu vairāk iedzīvotāju un visi tie būtu studenti, jo daudzi no tiem nākotnē kļūs par darba devējiem – uzņēmumu īpašniekiem un vadītajiem, un, jo vairāk darba devēju, jo vairāk arī vajadzēs darba ņēmēju,» tā A. Vanags. Viņš norāda, ka Latvija ir ES dalībvalsts un mēs te runājam vismaz trijās valodās, ir uzceltas atbilstošas telpas, kas ir labs magnēts gudru cilvēku, tostarp trešo valstu studentu, piesaistei, tikai tas ir jādarbina.
Visu rakstu Ārvalstu studenti — iespēja augstskolām un biznesam lasiet otrdienas, 18.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!