Ugunsgrēks Rīgas pilī sākās pils neizmantotajā šautuvē, kas atrodas ārpus būvnieku pilnsabiedrības SBRE pārvaldītās Rīgas pils daļas, secinājis britu eksperts Pīteres Mansi (Peter Mansi), Apvienotās Karalistes Ugunsgrēku izmeklētāju apvienības prezidents un Starptautiskās Ļaunprātīgās dedzināšanas izmeklētāju apvienības pirmais viceprezidents.
Uguns izcēlusies un vispirms pārņēmusi Rīgas pils neizmantoto šautuvi ēkas centrālās daļas ziemeļaustrumos, un tikai tad izplatījās virs kāpņu telpas jumta zonā augšup pa sijām, kur pirmo reizi no ēkas ārpuses varēja redzēt atklātu liesmu, pauda eksperts.
Atbildot uz jautājumu par Valsts a/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) algoto igauņu ekspertu norādīto potenciālo ugunsgrēka izcelsmes vietu, P. Mansi skaidroja, ka tas nekādā gadījumā nevar būt nelaimes izcelsmes sākuma punkts. Eksperts jau iepriekš izplatītajā paziņojumā skaidrojis, ka laikā, kamēr uguns izplatījās pa spārēm, tā izlauzās cauri sienai blakus kāpņu laukumam, no kura ugunsdzēsējiem bija piekļuve jumta telpas dienvidu daļai. Turklāt Svētku zālē veiktie izrakumi atklāja uguns neskartas sienas koka karnīzes paliekas, kas apgāž apgalvojumus, ka ugunsgrēks ir izcēlies no gruzdēšanas šajā zonā.
Eksperts P. Mansi sākotnēji izvirzīja septiņus dažādus iespējamos ugunsgrēka izcelšanās iemeslus. Pēc pierādījumu iegūšanas eksperts izslēdza piecas no iespējamām versijām, kā vienīgās iespējamās izvirzot elektrosistēmu kļūdu vai neuzmanīgu rīcību smēķējot. Tika konstatēts, ka ugunsgrēka laikā ēkas elektrosistēmās bija strāva un ir atrasti sakusuši vadi. Kā norāda P. Mansi, VNĪ nolīgtie Igaunijas eksperti nepamatoti izslēdza ugunsgrēka rašanos elektroinstalāciju sistēmas kļūdas dēļ, jo viņu ekspertīzes laikā nav pārbaudītas visas sistēmas, bet gan tikai viņu izvirzītajai versijai atbilstošās teritorijas elektrības pieslēgums.
Tikmēr SBRE pārstāvis Gvido Senkāns norādījis, ka ugunsgrēks izcēlās laikā, kad Rīgas pils bija pilnībā nodota NBS Militārās policijas rīcībā. Būvnieki SBRE pauž, ka viņu rīcībā bija nodota tikai daļa Rīgas pils ēkas un līgumā ar pasūtītāju viens no noteikumiem ir darbu izpildes laikā netraucēt objekta funkcionālo darbību, ja telpas lieto pasūtītājs vai trešās personas. Savukārt bijusī šautuve nebija SBRE pārvaldībā un tā tika izmantota citiem mērķiem.
Jau ziņots, ka astoņus mēnešus pēc ugunsgrēka vainīgie vēl joprojām nav atrasti. Iemeslu izmeklēšanā tika piesaistīti vairāki eksperti, piemēram, VNĪ piesaistīja ekspertus no Igaunijas, savukārt Iekšlietu ministrija lūdza Lietuvas Ugunsgrēku izmeklēšanas centra (LUIC) palīdzību.
SBRE ietilpst SIA Skonto Būve un SIA Re&Re.