Pagājušajā gadā ar piespiedu darbu notiesātie darba devējiem ļāva ietaupīt vismaz 333 461 latu, liecina Valsts probācijas dienesta (VPD) apkopotā informācija.
Pagājušajā gadā piespiedu darbos tika nodarbinātas 6262 notiesātie, kuri nostrādāja 307 905 darba stundas, un tas darba devējiem ļāva ietaupīt vismaz 333 461 latu.
Pērn visvairāk – 30% gadījumu – piespiedu darbi piemēroti par zādzību, krāpšanu un piesavināšanos nelielā apmērā, bet 21% gadījumu – par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, savukārt 7% par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un realizēšanu nelielā apmērā un narkotisko un psihotropo vielu lietošanu bez ārsta norīkojuma.
Pagājušajā gadā tika pieprasīti 696 izlīgumi, kas ir par 256 izlīgumiem jeb 37% vairāk nekā 2010.gadā. Tāpat kā iepriekšējos gados, visvairāk izlīgumu tika organizēti par mazāk smagiem noziegumiem – 40%.
Izlīgums krimināllietās starp cietušo un likumpārkāpēju ar starpnieka palīdzību ir brīvprātīgs sarunu process, kurā piedalās cietušais un persona, kura izdarījusi noziegumu, un kuru vada neitrāla persona – starpnieks. Izlīgums var beigties ar nosacījumiem, piemēram, atvainošanos, vai bez nosacījumiem. Izlīgumu jebkurā laikā var pārtraukt.
VPD priekšnieks Aleksandrs Dementjevs trešdien žurnālistiem izlīguma skaita palielinājumu skaidroja ar vairāku gadu darba rezultātu, kad sabiedrība arvien vairāk tikusi informēta par šādu iespēju.
2011.gadā dienesta apritē bija 11 858 uzraudzības klienti, kas ir par 892 mazāk nekā 2010.gadā.
No 145 personām, kuru aktuālā vai kāda no iepriekšējām sodāmībām ir par dzimumnozieguma izdarīšanu, specializētajās probācijas programmās dzimumnoziedzniekiem tika iesaistīti 19 cilvēki, no kuriem programmu pabeidza 12 probācijas klienti.
Papildu specializētās dzimumnoziedznieku probācijas programmas tika vadītas personām, kuras izcieš sodu brīvības atņemšanas iestādēs, un tajās tika iesaistīti 22 notiesātie, no kuriem programmu pabeidza 12.
Dementjevs arī atgādināja, ka dienests turpinās strādāt pie tā, lai ar Norvēģijas atbalstu Latvijas noziedzniekiem ieviestu elektroniskās aproces. Plānots, ka aproces varētu sākt ieviest no 2014.gada. Lai aproces ieviestu, pirms tam vēl jāveic grozījumi likumos.