Veicot izmaiņas esošajos likumos un izstrādājot jaunu tirdzniecības likumu, iecerēts samazināt lielveikalu un to ķēžu nesamērīgo varu pār preču piegādātājiem.
Par to vēsta apvienības Vienotība Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis. Viņš norādīja, ka jau krietnu laiku, izmantojot vājo regulējumu normatīvajos aktos, mazumtirdzniecības veikalu ķēžu rokās sakoncentrējusies pārāk liela un nesamērīga vara pār piegādātājiem un tās savu varu izmanto negodprātīgi pret mūsu ražotājiem, vēsta LETA.
Kā piemēru deputāts minēja dažādu netaisnīgu prasību izvirzīšanu piegādātājiem, piemēram, ražotājs piegādā savas preces, bet lielveikals tās liek tirgot ar atlaidēm un vēl pieprasa procentus par pārdošanu. Tāpat netaisnīgi esot tas, ka veikali preces pieņem vairākas reizes nedēļā, bet norēķināties par tām var pēc 90 dienām.
«Ir virkne netaisnīgu lietu, ko vajadzētu novērst,» sacīja Zaķis, piebilstot, ka neviens preču ražotājs nevēlas publiski karot ar veikalu ķēdēm, jo tiktu izslēgts no piegādātāju saraksta un tādā veidā nolemtu sevi iznīcībai. Tādēļ, izvērtējot citu valstu pieredzi, likumos plānots, piemēram, strikti noteikt, kas ir dominējošais stāvoklis, ieviest precīzākus ierobežojumus, terminus un formulējumus. Vispirms varētu veikt izmaiņas Konkurences likumā, bet pēc tam strādāt pie jauna tirdzniecības likuma. Deputāts gan pagaidām nevarēja pateikt, kad šīs izmaiņas likumos varētu sākt apspriest parlamentā. Zaķis piebilda, ka esot arī krietni radikālākas metodes, kā piespiest lielveikalu ķēdes strādāt mūsu valsts ekonomikas labā.
Jau ziņots, ka premjera Valda Dombrovska valdības deklarācijā pausta apņemšanās izveidot jaunu tirdzniecības likumu, īpašu uzmanību pievēršot vienlīdzīgas konkurences apstākļu radīšanai pakalpojumu sniedzējiem un vietējiem preču ražotājiem, pastiprināti vēršoties pret dominējošā stāvokļa, monopolu, karteļu veidošanos preču un pakalpojumu tirgū.
Tāpat vēstīts, ka 2009. gada vasarā tika pieņemti grozījumi Konkurences likumā, kas vērsās pret dominējošā stāvokļa izmantošanu mazumtirdzniecībā. Tiesa, ražotāji joprojām apgalvo, ka situācija nav mainījusies un netaisnīgie maksājumi tiek piemēroti daudz slēptākos veidos.