Jaunais finanšu darījumu nodoklis (FDN), kurš darbosies vienpadsmit Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, paredz akciju un obligāciju tirdzniecībai piemērot likmi 0,1% apmērā un atvasinātajiem instrumentiem – 0,01% apmērā, nosaka ceturtdien Eiropas Komisijas (EK) ierosinātā direktīva.
«Aplēsts, ka ar nodokļa darbību 11 valstīs ik gadu tiks gūti 30 - 35 miljardu eiro ieņēmumi,» teikts EK pārstāvji izplatītajā paziņojumā.
«Ar šodienas priekšlikumu ir panākts viss, kas nepieciešams, lai kopējais finanšu darījumu nodoklis kļūtu par realitāti Eiropas Savienībā,» pauda par nodokļu politiku atbildīgais komisārs Aļģirds Šemeta, norādot, ka «ierosinātais nodoklis ir taisnīgs un tehniski pamatots, un tas stiprinās mūsu vienoto tirgu un mazinās bezatbildīgu tirdzniecību». A. Šemetas viedoklis par FDN pieejams šeit.
Tagad ierosināto direktīvu apspriedīs ES dalībvalstis, un priekšlikuma apspriešanā var piedalīties visas 27 ES valstis, taču tikai tām dalībvalstīm, kas iesaistās ciešākā sadarbībā, būs balsstiesības, un tām ir jāpanāk vienprātība, lai direktīvu varētu īstenot.
FDN nepiemēros pilsoņu un uzņēmumu ikdienas finanšu darījumiem, piemēram, aizdevumiem, maksājumiem, apdrošināšanai, noguldījumiem utt. Tāpat to nepiemēros tradicionālajiem investīciju banku darījumiem attiecībā uz kapitāla palielināšanu vai finanšu darījumiem, kas veikti pārstrukturēšanas ietvaros, paredz EK pieņemtais priekšlikums, informē EK pārstāvji.
Priekšlikums neattiecas arī uz refinansēšanas darbībām, monetāro politiku un valsts parāda pārvaldību. Tādēļ darījumus ar centrālajām bankām un Eiropas Centrālo banku, Eiropas Finanšu stabilitātes instrumentu un Eiropas Stabilizācijas mehānismu, kā arī darījumus ar Eiropas Savienību ar šo nodokli neapliks.
EK pārstāvji atgādina, ka komisija 2011. gada septembrī iesniedza priekšlikumu kopējai finanšu darījumu nodokļa sistēmai, kuras mērķis ir nodrošināt saskaņotu pieeju šīs nozares aplikšanai ar nodokļiem vienotajā tirgū un finanšu nozares taisnīgu ieguldījumu publiskajās finansēs un veicināt, lai darbības finanšu nozarē uzlabotu efektivitāti un labklājības līmeni.
Finanšu darījumu nodoklim ir trīs pamatmērķi: stiprināt vienoto tirgu, mazinot valstu pieeju dažādību attiecībā uz finanšu darījumu aplikšanu ar nodokli; nodrošināt, ka finanšu nozare sniedz taisnīgu un būtisku ieguldījumu valsts ieņēmumos; atbalstīt reglamentējošie pasākumi, veicinot finanšu nozares iesaistīšanos atbildīgākos darījumos, kas vērsti uz reālo ekonomiku, skaidro EK pārstāvji.