Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) ierosinājums nākamajā tautas skaitīšanā atteikties no iedzīvotāju aptaujām internetā vai viņu dzīvesvietās guvis konceptuālu valdības atbalstu, taču vēl jāvērtē izmaiņu finansiālā ietekme.
DB jau rakstīja, ka Latvijā nākamo tautas skaitīšanu 2021. gadā varētu veikt, visu nepieciešamo informāciju iegūstot no administratīvajiem reģistriem un citām datu bāzēm. Tādējādi nebūtu jāveic iedzīvotāju aptaujas internetā vai viņu dzīvesvietās.
CSP norāda, ka iegūt informāciju no dažādām datubāzēm būs lētāk, turklāt dati esot precīzāki. Ietaupījums, neveicot iedzīvotāju aptaujas, būtu visai ievērojams – atbilstoši Somijas kolēģu teiktajam, tur tautas skaitīšana izmaksā 300-400 tūkstošus eiro (211-281 tūkstoti latu), pastāstīja CSP Sociālās statistikas departamenta direktore Maranda Behmane. Jāpiebilst, ka Latvijā pērn veiktā tautas skaitīšana izmaksāja 5,4 miljonus latu.
Kā galvenais ieguvums tiek minēts tas, ka tad Latvijā tiktu atjaunoti un sakārtoti reģistri. Pagaidām gan nav skaidrs, cik tas varētu izmaksāt. «Ja visu reģistru uzturēšana desmit gadu garumā neprasa būtiskus ieguldījumus, var virzīties uz priekšu, bet, ja nē, tad varbūt jāpaliek pie esošās kārtības,» minēja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. «Reģistru sakārtošanu ir daļa no saprātīgas rīcībpolitikas, tas vienkārši ir jādara,» uzsvēra Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce, skaidrojot, ka tautas skaitīšana tikai norāda problēmas.
Savlaicīgai priekšlikumu izstrādei nākamās tautas skaitīšanas organizēšanas pilnveidošanai, lai to varētu veikt bez iedzīvotāju aptaujām internetā vai viņu dzīvesvietās, plānots izveidot darba grupu. Tai līdz 2012. gada 1. decembrim jāsagatavo ziņojums izskatīšanai valdībā.
Latvijas iedzīvotāju skaits pērn 1. martā saskaņā ar 2011. gada tautas skaitīšanas provizoriskajiem datiem bija 2 067 887. Kopš iepriekšējās, 2000.gada, tautas skaitīšanas iedzīvotāju skaits valstī ir samazinājies par 309 tūkst. jeb par 13%.