Veselības aprūpes jomā ar īpašumtiesību ierobežojumiem vēlas mazināt vertikālo integrāciju; nozarē viedokļi dalās,
Farmācijas nozarē aktuālas diskusijas ir saistībā ar Veselības ministrijas (VM) plāniem vertikālās integrācijas ierobežošanā, kas paredzēti kā grozījumi Farmācijas likumā. Proti, izmaiņas, kuras paredz noteikt, ka aptiekām vai to īpašniekiem nedrīkst tiešā vai netiešā veidā piederēt īpašuma tiesības zāļu lieltirgotavās un ārstniecības iestādēs, kā arī ārstniecības iestādēm vai to īpašniekiem nedrīkst tiešā vai netiešā veidā piederēt īpašumtiesības aptiekās.
Tāpat ir vēlme noteikt, ka zāļu lieltirgotavām vai to īpašniekiem nedrīkst tiešā vai netiešā veidā piederēt īpašuma tiesības aptiekās un ārstniecības iestādēs, kā arī ārstniecības iestādēm vai to īpašniekiem nedrīkst tiešā vai netiešā veidā piederēt īpašumtiesības zāļu lieltirgotavās.
Grozījumi arī nozīmētu, ka zāļu ražotājiem vai to īpašniekiem nedrīkst tiešā vai netiešā veidā piederēt īpašuma tiesības aptiekās un ārstniecības iestādēs. Sākotnējas VM ieceres liecina - ja īpašuma tiesības būs radušās pirms likuma grozījumu stāšanās spēkā, ierobežojumi stāsies spēkā no 2014. gada 1. janvāra, tā dodot iespēju līdz tam laikam pārdot daļu biznesa.
«Jau šobrīd tiek diskutēti dažādi priekšlikumi, tostarp par iespējamu īpašuma tiesību ierobežošanu,» DB skaidroja VM Komunikāciju daļa. Ministrija no savas puses sola turpināt vērtēt situāciju un meklēt risinājumus farmaceitiskās aprūpes uzlabošanai un medikamentu cenu samazināšanai, kas ir galvenais mērķis un izmērāmais rezultāts.
Vertikālās integrācijas ierobežošana nav pašmērķis, vienlaikus akcentē VM, bet viens no iespējamajiem risinājumiem farmaceitiskās aprūpes uzlabošanas mērķa sasniegšanai.
Tādēļ VM, balstoties uz citu valstu pieredzi un Konkurences padomes (KP) priekšlikumiem farmācijas jomā, valdībai sagatavos ziņojumu ar priekšlikumiem turpmākai nozares attīstības regulēšanai. Pret VM iecerēm iebilst Latvijas Zāļu lieltirgotavu asociācija, kura uzskata, ka priekšlikumi nav korekti, un tos izvērtēšanai ir nosūtījusi Tieslietu ministrijai un Ekonomikas ministrijai. Savukārt farmaceitu nozares asociācijas pauž atbalstu VM iecerēm un norāda, ka nozarē vertikālā integrācija izkropļo konkurenci.
«Šī ir lielākā dilemma pēdējo desmit gadu laikā, par kuru bijušas daudzas diskusijas,» atzīst Juris Bundulis, Grindeks valdes priekšsēdētājs, bijušais Veselības ministrijas valsts sekretārs. Viņš uzsver, ka galvenais jautājums esot tieši par nozares ētiku: «Ja visi tirgus dalībnieki vienojas par konkrētu mērķi un piekrīt to nodrošināt, tad viss būs kārtībā. Taču, ja kāds dalībnieks, kas iepriekš ir paudis atbalstu, mēģina mērķi legāli apiet, tā nedrīkst būt. Likumdošana un uzraudzība viena pati šo jautājumu nevar atrisināt, un nodokļu maksātāji nevar tik daudz maksāt, lai katram nozares spēlētājam nodrošinātu pa policistam. Ar integrāciju tiek daudz spekulēts un manipulēts, bet mums ir maz pierādījumu.»
Likumu ietvars varētu nodrošināt arī interešu sabalansētību. «Ņemot vērā to, ka individuālie farmaceiti grib strādāt ar pacientiem ar līdzīgiem nosacījumiem tirgū, tad viens no risinājumiem ir vienota valsts politika,» stāsta bijušais Veselības ministrijas valsts sekretārs.