Aptuveni 70% Latvijas iedzīvotāju dzīvo padomju laika daudzdzīvokļu dzīvojamos namos, kas būvēti laikposmā no 1945. gada līdz 1992. gadam un kuriem ir noteikts lietošanas termiņš, kuru nevarēs pagarināt, ja nākamajos 10-20 gados netiks veikti būtiski renovācijas darbi. Latvijā līdz šim galvenais padomju laiku ēku atjaunošanas finansēšanas avots ir ES fondu līdzekļi, kuri būs pieejami tikai līdz 2020.gadam. Valsts līmenī ir jārisina jautājums, ko darīt pēc tam. Apzinoties situāciju, nevalstiskās organizācijas kopā ar RTU speciālistiem, nozares un finanšu ekspertiem ir izstrādājuši investīciju piesaistes risinājumu problēmas risināšanai ilgtermiņā, liecina šodien izplatīts paziņojums.
Šā gada 26. janvārī notiks mediju pasākums, kurā sabiedrība tiks iepazīstināta ar investīciju piesaistes platformu padomju ēku renovācijai Latvijā un speciāla sabiedriska fonda LABEEF (Latvian Baltic Energy Efficiency Facility) dibināšanu.
Tas būšot alternatīvs instruments ēku renovācijai Latvijā, paredzot jau pirmajos trīs gados atjaunot līdz 60 ēkām dažādos Latvijas reģionos.
Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) jau paudusi gatavību iesaistīties projektā kā potenciālais investors.
Pasākumā projekta iniciatori un partneri parakstīs kopīgu memorandu, apliecinot gatavību sadarboties, lai sekmētu visaptverošu daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas procesu un veidotu konstruktīvu sadarbību ilgtermiņa risinājumu nodrošināšanai.
Investīciju platformas izveidi finansiāli atbalsta arī Eiropas Komisijas programmas Apvārsnis 2020 projekts SUNShINE, kura iniciatori ir Rīgas Tehniskā universitāte un nozares eksperti. Projekta ietvaros tiks izstrādāti finanšu un zināšanu koncepti daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai, ko nākotnē plānots izmantot ne tikai Latvijā, bet arī citās Austrumeiropas valstīs.