Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ināras Pētersones vadībā VID varētu aptuveni 1000 cilvēkiem, kas saistīti ar fiktīvajiem uzņēmumiem un tādējādi arī ar nodokļu nemaksāšanu, līdz pat trīs gadiem liegt nodarboties ar uzņēmējdarbību.
Tāpat jaunā VID vadītāja norāda, ka Baltais saraksts sevi nav attaisnojis, bet nodokļu amnestiju saņēmušie joprojām nespēj norēķināties ar valsti.
«Pelēkās ekonomikas apjoms ir salīdzinoši liels. Ir vienalga, kādus pētījumus mēs skatāmies, jo jebkurā gadījumā rezultāti rāda, ka pelēkās ekonomikas īpatsvars Latvijā ir 21% līdz 25% – ceturtā, piektā daļa no visas ekonomikas. Šajā jomā mēs ne tuvu neesam tādā līmenī, kādam tam vajadzētu būt – mums ir, uz ko tiekties,» norādīja jaunā VID ģerāldirektore. Viņa piebilst, ka vienīgā pozitīvā ziņa šajā jomā ir tā, ka ēnu ekonomikas īpatsvars samazinās un šis gads ir labāks par iepriekšējo.
Jautāta par galvenajiem pasākumiem, kas būtu jāveic, lai panāktu pelēkās ekonomikas mazināšanos valstī, I. Pētersone DB norāda, ka pērn tika pieņemti likumdošanas grozījumi, VID dodot tiesības apturēt uzņēmuma saimnieciskos darījumus noteiktu nosacījumu gadījumā. «Te runa ir par fiktīvajiem uzņēmumiem. Nekur jau nav formulēts, ko nozīmē «fiktīvs uzņēmums», taču mēs visi to saprotam. Esmu apsolījusi Saeimas deputātiem, ka mēs strikti izstrādāsim VID iekšējo kārtību, lai šādas normas dēļ netiktu traucēts normāls nodokļu maksātājs, kurš nezināšanas pēc kaut ko nav samaksājis. Minēto normu sākām realizēt no pērnā gada 1. oktobra un jau tagad esam apturējuši saimniecisko darbību kādiem četriem tūkstošiem uzņēmumu. Mūsu redzeslokā kā fiktīvi ir nonākuši vairāk nekā 7000 uzņēmumu, un mēs gribam tiem visiem apturēt saimniecisko darbību,» DB pauda I. Pētersone.
Tādējādi norma, kas ļauj atņemt personai tiesības zināmu laiku veikt komercdarbību, draud attiekties uz apmēram 1000 cilvēkiem.
Uz jautājumu, kāda rīcība būtu vajadzīga attiecībā uz balto sarakstu -– tas jālikvidē vai jāmēģina to pilnveidot, VID ģenerāldirektore norāda: «Man nepatīk neviena lieta, kas ir tikai «uz papīra». Ja mēs gribam sasniegt noteiktu mērķi, ir vajadzīgs finansējums «apakšā» tam visam. Ja finansējums nav, tad nav arī jēgas mocīties.