Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas (ENAP 3.nodaļa) amatpersonas pārtraukušas organizētās kibernoziedznieku grupas darbību, kuru izdarīto noziegumu rezultātā atsavināta liela naudas summa skaidrā naudā un izņemta kriptovalūta vairāk nekā 110 000 eiro apmērā.
Kibernoziegumi pastrādāti ārzemēs, bet Latvijas teritorijā laika periodā no 2015. gada sākuma līdz 2020. gada sākumam ir notikusi ilgstošā noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācija lielos apmēros. Par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu aizturētas trīs personas.
Šā gada 19. februārī Valsts policijas ENAP amatpersonas saistībā ar notikušo uzsāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas – par, iespējams, ārvalstīs izdarīto kibernoziegumu rezultātā noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, organizētā grupā. Par šādu noziegumu likumā paredzēs sods – brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un probācijas uzraudzība uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā, iegūta liela apjoma informācija par organizētu grupu, kas ilgstošā laika periodā veic krāpnieciska rakstura darbības interneta vidē. Tajā skaitā tādās sabiedrībā pazīstamās platformās kā "Ebay", "PayPal", "Booking" un citās.
Tika noskaidrots, ka organizētā grupa savas aktīvās darbošanās laikā masveidā pirka "DarkNet" internetā cilvēku personīgos datus, kā arī pieejas datus profiliem dažādās platformās, kompromitētu e-pastu paroles un citus personīgos datus, lai tādējādi vēlāk iegūtu piekļuvi cietušo personu elektronisko maksāšanas līdzekļu datiem.
Krāpšana notika daudzveidīgi, atkarībā no tā, kurā platformā noziedznieki bija darbojušies. Minētās informācijas pirkšana pārsvarā notika slēgtā tipa interneta platformās (DarkNet forumos), kurās iespējams iegādāties arī citus brīvā apgrozībā aizliegtos priekšmetus, piemēram, apgrozībā aizliegtās vielas, viltotas preces vai viltotus dokumentus.
Izkrāptos naudas līdzekļus personas pārsvarā legalizēja Latvijas teritorijā, izmantojot tam dažādus paņēmienus – pirka gan kustamo un nekustamo mantu, gan maksāja ar noziedzīgi iegūtajiem līdzekļiem ikdienā – par degvielu, pārtiku, izklaidi, kā arī veica ieguldījumus kriptovalūtā un zeltā.
Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka personas, kas krāpniecisko darbību rezultātā cietušas, pārsvarā atrodas ārvalstīs. Tādēļ cietušo personu skaits un viņu atrašanās vieta šobrīd vēl tiek skaidrota. Cietušo skaits varētu būt vairāk nekā 1 000 cilvēku – pārsvarā Rietumeiropas un Ziemeļamerikas iedzīvotāji.
Nodaļas amatpersonas, veicot operatīvo un kriminālprocesuālo pasākumu kopumu, tajā skaitā veicot slēgtā tipa interneta platformu DarkNet forumu monitoringu, identificēja un aizturēja trīs Latvijas iedzīvotājus – divi no aizturētajiem ir Latvijas pilsoņi un viens nepilsonis. Aizturētie ir 1986., 1989. un 1991. gadā dzimuši vīrieši. Kriminālprocesa ietvaros visi trīs vīrieši tika atzīti par aizdomās turētiem. Vienam no aizdomās turētajiem, 1986. gadā dzimušajam vīrietim, tiesa piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu. Pārējām personām tika piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.
Tāpat kriminālprocesa ietvaros tika veiktas vairāk nekā 12 kratīšanas, kā rezultātā izņemts liels skaits elektronisko pierādījumu, kam ir būtiska nozīme kriminālprocesā. Kratīšanu un citu izmeklēšanas darbību laikā tika izņemts arī ievērojams daudzums naudas līdzekļu un materiālo vērtību – skaidras naudas – ap 280 000 eiro un 37 000 dolāru, kā arī kriptovalūtas (BTC, ETH, XRP un USDT) līdzekļu vairāk nekā 110 000 tūkstošu eiro apmērā.
Neatliekamības kārtībā tika uzlikti vairāki aresti aizdomās turēto personu privātīpašumiem un transportlīdzekļiem – 11 nekustamiem īpašumiem, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 315 000 eiro un trīs automašīnām, kuru kopējā tirgus vērtība ir aptuveni 30 000 eiro. Šobrīd izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.