Sava un savas ģimenes finanšu drošība, kā arī pārticība vecumdienās ir divi nozīmīgākie motivatori, lai iedzīvotāji savus brīvos līdzekļus nekrātu «zeķē», bet ieguldītu, liecina Rietumu Bankas grupā ietilpstošā aktīvu pārvaldīšanas uzņēmuma Rietumu Asset Management (RAM) uzdevumā veiktā iedzīvotāju aptauja (pētījumu šā gada jūnijā veica Omnicom Media Group).
Savu un savas ģimenes finanšu drošību kā galveno motivatoru ieguldījumiem minējuši 85% respondentu, 65% sacījuši, ka būtu gatavi ieguldīt, lai parūpētos par drošību un pārticību vecumdienās. Tikai piektā daļa (21%) pētījuma dalībnieku uzskata, ka ieguldījumi sniedz iespēju papildus nopelnīt, bet 8% – lai attīstītu personīgo uzņēmējdarbību.
«Kad cilvēks ir informēts, viņš vienmēr jūtas drošāk, – šī patiesība darbojas arī ieguldījumu jomā. Pētījums rāda, ka ieguldījumus iepazinušie ļaudis novērtē papildus peļņas iespējas, taču tas rāda arī to, ka cilvēkiem pagaidām pietrūkst informācijas par ieguldījumu iespējām un atdevi. Viens no finanšu tirgus dalībnieku pienākumiem ir būt šo zināšanu nesējiem,» vērtējot pētījuma datus uzsver RAM eksperts Jurijs Moskaļuks.
Dominē pensiju fondi, apdrošināšana, depozīti
Vairāk nekā puse no tiem, kas pēdējā gada laikā ir ieguldījuši savus brīvos līdzekļus kādos investīciju produktos, izvēlējušies privātos pensiju fondus (56%). Vēl 50% investējuši dzīvības apdrošināšanā, bet 34% – noguldījuši naudu termiņnoguldījumos.
Izplatīta ir arī naudas turēšana savā bankas norēķinu kontā (33%), vēl 17% veido skaidras naudas uzkrājumus. Auditorijas īpatsvars, kas investē izteikti uz peļņu vērstos pakalpojumos, ir salīdzinoši zems un vairumā gadījumu nepārsniedz 10% atzīmi.
Svarīga drošība un paredzamība
Pētījums liecina, ka cilvēku viedokli par būtiskiem kritērijiem investīciju produktu izvēlē pamatā veido drošības un paredzamības kritēriji. Kā nozīmīgākais (71% gadījumu) kritērijs piemērotākā ieguldījumu produkta izvēlē tiek nosaukta stabilitāte un zems finansiālā zaudējuma risks.
Tam seko iespēja ātri un vienkārši piekļūt uzkrātajiem līdzekļiem (54%). Mazāk nekā puse (43%) izvēloties sev piemērotu investīciju produktu, izvērtētu tā ienesīgumu, bet 37% nozīmīga būtu iespēja sekot līdzi ieguldījumu ienesīgumam.
Trešdaļa aptaujāto, kas neizmanto finanšu ieguldījumu un bezskaidras naudas uzkrājumu veidošanas iespējas, uzsver, ka baidās krāt dēļ riska zaudēt ieguldīto.
Pēdējā gada laikā kopumā dažādos ieguldījumu produktos investējuši nedaudz vairāk kā puse (54%) aptaujāto. Vidēji biežāk tie ir iedzīvotāji vecumā no 40-49 gadiem (57%) un vecumā pēc 60 gadiem (59%), kas dzīvo pilsētās ārpus Rīgas un pēc nodarbinātības statusa ir uzņēmēji, pašnodarbinātas personas vai vadītāji.
Pēc nodarbinātības nozares investīciju produktu lietotāji visbiežāk reprezentē izglītības un zinātnes nozari (11%), banku, finanšu un apdrošināšanas nozari (10%), valsts pārvaldi (9%), medicīnas un farmācijas nozari (8%).
Sadarbībā ar Rietumu banku