Ar šā gada 28. janvāri Rīgas pilsētā tiek uzsākts apjomīgs pētījums, ar kura palīdzību dažādās Rīgas pilsētas apkaimēs tiks noskaidrota daudzdzīvokļu namu mikrorajonu iedzīvotāju pašsajūta kontekstā gan ar dzīvokļa, gan ēkas, gan apkārtējās vides mikroklimatu, domājot par klimata pārmaiņām pārskatāmā nākotnē. Vienlaikus pētījumā tiks noskaidrotas iedzīvotāju zināšanas par savas dzīvesvietas – dzīvokļa un nama inženierinfrastruktūru un tehnisko stāvokli, kā arī attieksme pret ēku siltināšanu.
«Aptaujas secinājumi un pētījuma rezultāti kalpos kā pamats rekomendāciju un priekšlikumu izstrādei Rīgas daudzdzīvokļu namu dzīves kvalitātes uzlabošanai nākotnē,» uzsver Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis.
Pētījums tiek īstenots socioloģiskas aptaujas – tiešo interviju – veidā, aptaujājot vairāk nekā 3000 dzīvokļu iedzīvotājus dažādos Rīgas mikrorajonos, piemēram, Purvciemā, Ziepniekkalnā, Juglā, Imantā, Grīziņaklnā, kā arī pilsētas centra rajonos. Intervijas ar daudzdzīvokļu namu mikrorajonu iedzīvotājiem norisināsies arī februārī un martā, pēc kā tiks apkopoti dati, savukārt pētījuma secinājumi un rezultāti tiks publiskoti šā gada aprīļa mēnesī. Darbu veiks Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki.
Prognozētās klimata pārmaiņas pētījuma kontekstā tiek skatītas kā 3 galveno faktoru kopums – gaisa temperatūras pieaugums, ūdens līmeņa celšanās, ekstremālo klimatisko izpausmju kvantitatīvs pieaugums, piemēram – karsto dienu skaita pieaugums, stipru lietusgāžu skaita pieaugums, vētru skaits un to stiprums.
Izvēlētā pētījuma zona ir daudzdzīvokļu kvartāli, kas pēc būtības ir ļoti neaizsargāti no klimata pārmaiņām un izmaiņas šajās teritorijās izjutīs vislielākais iedzīvotāju skaits. Ņemot vērā pētījuma teritoriju, tā mērķa grupas ir gan kvartālu iedzīvotāji, gan arī cilvēki, kas izmanto kvartālos esošo infrastruktūru.