Aizdomās par vērienīgu krāpšanu internetā dažādos Āzijas reģionos arestēti teju 600 cilvēki, piektdien paziņoja Taivānas amatpersonas, uzslavējot šo operāciju kā retu, bet veiksmīgu reģionālās policijas sadarbības piemēru.
Taivānas policija paziņoja, ka rūpīgi izplānotajā operācijā, iesaistot vairāku valstu varasiestādes, aizturēti 598 aizdomās turamie, tostarp 410 taivānieši un 181 ķīnietis. Viņi sagūstīti ceturtdien Taivānā, Ķīnā, Kambodžā, Indonēzijā, Malaizijā un Taizemē, un tiek turēti aizdomās par vērienīgu krāpšanu internetā.
Taivānas Kriminālizmeklēšanas birojs atklāja, ka krāpnieki galvenokārt darbojušies Ķīnas iekšzemē.
«Šis būs smags trieciens krāpšanas shēmām un palīdzēs ievērojami samazināt krāpšanas gadījumu skaitu,» intervijā žurnālistiem norādīja Taivānas policijas priekšnieks.
«Šī bija arī pirmā reize, kad Taivānas un Ķīnas policija kopīgi izmeklēja lietas trešajā valstī, un mēs ticam, ka tas dos piemēru kopīgai cīņai pret noziedzību,» viņš piebilda.
Krāpšanas shēmas detaļas nav vispārīgas un, acīmredzot, dažādās valstīs ir bijušas atšķirīgas, bet policija uzskata, ka tajā iesaistīti tūkstošiem cilvēku.
Taivānā vien vietējo krāpnieku apcietināšanā bija iesaistīti vairāk nekā 800 policisti un operācijas laikā konfiscēti 1,33 miljoni Taivānas dolāru (aptuveni 220 298 lati) skaidrā naudā.
Indonēzijā un Kambodžā tika notverti attiecīgi 177 un 166 aizdomās turamie, un Taivāna pauda cerību, ka jau piektdien Kambodža deportēs daudzus aizturētos uz Taivānu.
Kambodžas iekšlietu ministra izdotajā paziņojumā teikts, ka operācija tika veikta «sadarbībā ar Ķīnas Tautas Republikas Valsts drošības ministriju».
Kambodžas policija atklāja, ka pirms valsts mēroga reidiem tika saņemtas daudzu upuru sūdzības un krāpniekiem bijuši daudzi triki naudas izspiešanai.
Malaizijas ziņu aģentūra Bernama un laikraksts New Straits Times vēsta, ka policija apcietinājusi 27 ķīniešus un desmit taivāniešus par cilvēku apkrāpšanu ar viltus sodanaudām par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu.
Krāpnieki zvanījuši cilvēkiem Ķīnā, paziņojot, ka viņiem jāmaksā sodanauda. Izliekoties par amatpersonām, noziedznieki piedāvājuši to pārskaitīt uz kontu internetā vai rēķināties ar tiesvedību.
Arī Taizemes policija atklāja, ka, balstoties uz Taivānas policijas sniegto informāciju, Bangkokā apcietinājusi četrus aizdomās turamos. Galvenais viņu krāpšanā bijis pārsteiguma moments.
«Divi galvenie triki ir pārsteigt upurus, piemēram, sakot, ka viņi ir laimējuši loterijā, vai nobaidīt, sakot, ka bloķēts viņu bankas konts vai kredītkarte,» atklāja policijas pārstāvis.
Taivānas policijai ciešāk sadarbojoties ar Ķīnas varas iestādēm, pēdējā laikā krāpnieki pārcēluši savu darbību uz Dienvidāziju.
Džakartas policijas priekšnieks ziņo, ka pēc Ķīnas un Taivānas policijas lūguma aresti veikti 15 dažādās Indonēzijas galvaspilsētas vietās.
Krāpnieki īrējuši mājas ar platjoslas interneta pieslēgumu, lai varētu zvanīt "daudziem upuriem Ķīnā, Taivānā, Filipīnās un Vjetnamā, izliekoties par amatpersonām, lai izspiestu naudu".