Uzņēmēji atzinīgi vērtē priekšlikumus uzņēmējdarbības atbalstam, taču uzskata, ka tam jānovirza arī daļa starptautiskā aizdevuma. Turklāt uzņēmēju organizāciju pārstāvjus bažīgus dara fakts, ka Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumi paredz finanšu resursu pieejamības veicināšanai novirzīt daļu līdzekļu, kas sākotnēji paredzēti ES struktūrfondu projektu finansēšanai.
Par labu izdzīvošanai
Visātrāk iedarbināmais kredītresursu pieejamības pasākums ir Latvijas Hipotēku un zemes bankas īstenotās Uzņēmēju konkurētspējas uzlabošanas atbalsta programmas darbības atjaunošana - tai pieejamais finansējums ir 100 milj. Ls un valdība par programmas darbības atsākšanu varētu lemt jau nākamnedēļ.
"EM uzskata, ka līdzekļi no iesaldētajām ES fondu aktivitātēm ir jāpārdala par labu uzņēmējdarbībai. Ir skaidrs, ka uzņēmējdarbībai paredzētie nepilni 7 % no 4.5 miljardus Ls lielā fondu finansējuma pašreizējā situācijā ir daudz par maziem," tā EM valsts sekretāra vietnieks tautsaimniecības un finanšu jautājumos Andris Liepiņš.
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas vadītājs Jānis Bergs uzsver, ka, īstenojot ideju par ES struktūrfondu projektiem paredzēto līdzekļu novirzīšanu kreditēšanas veicināšanai, nozīmē, ka atbalsts uzņēmējdarbībai var pat samazināties. "Mēs atsacīsimies no ilgtermiņa attīstības par labu tam, lai nenomirtu šodien," secina J. Bergs.
Līdzīgās domās ir arī ekonomists Uldis Osis, kurš uzsver, ka tādi uzņēmējdarbības veicināšanas instrumenti kā aizdevumi, galvojumi uzņēmumu kredītiem un riska kapitāls gan ir ļoti nozīmīgi, taču komersantiem ņemtie kredīti vienalga būs jāatmaksā, kamēr ES struktūrfondu līdzekļi, kas ieguldīti biznesa attīstībā, ir neatmaksājama palīdzība. "Resursu kļūs vairāk, bet tie būs dārgāki," konstatē U. Osis.
Savukārt Latvijas Vieglās rūpniecības asociācijas prezidents Guntis Strazds un Latvijas Metālapstrādes un mašīnbūves asociācijas vadītājs Vilnis Rantiņš uzsver, ka pašreizējā situācijā uzņēmumiem aktuālāka ir nevis attīstība, bet gan izdzīvošana. G. Strazds skaidro, ka, piemēram, Liepājā finanšu resursu trūkuma dēļ ir iestājusies piespiedu dīkstāve vieglās rūpniecības uzņēmumos. "Mums nevajag naudu pēc sešiem mēnešiem, to vajadzēja jau vakar. Situācija ir tāda, ka tie, kam ir noslēgti līgumi par pasūtījumu izpildi pirmajā ceturksnī, ir spiesti lūgt termiņa pagarinājumu, jo nav naudas, lai iepirktu izejvielas, bet kredītu bankas nedod," skaidro G. Strazds.
Arī V. Rantiņš norāda, ka šobrīd uzņēmumi, lai saņemtu kredītu, nevar kā kredīta nodrošinājumu ieķīlāt pat savu mantu. "Ekonomikas lejupslīdes apstākļos iekārtas nemaksā neko, bankas tās novērtēs lūžņu cenā," tā viņš.
Pie aizdevuma netiek
Pagaidām nav īstas skaidrības par to, vai Latvijas ekonomikas atdzīvināšanai un kredītresursu pietiekamības nodrošināšanai tiks atvēlēta arī kāda daļa no starptautisko institūciju aizdevuma Latvijai.
Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis ir sašutis: "Vai tiešām viss starptautiskais finansējums ir jānovirza valsts budžeta deficīta un parāda segšanai. Tomēr bija runa, ka būs programma, kas vērsta uz tautsaimniecības atveseļošanu." Arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis Māris Ēlerts uzsver, ka visi EM piedāvātie risinājumi ir atbalstāmi, taču to īstenošanai vajadzētu izmantot arī daļu no SVF un EK aizdevuma.
Finanšu ministrijas pārstāve Sanita Bajāre uzsver, ka pašlaik tiek aktīvi strādāts pie rīcības plāna Latvijas ekonomikas atveseļošanai un tas dos lielāku skaidrību par to, vai un cik liela starptautiskā aizdevuma daļa tiks izmantota ekonomikas veicināšanai. Viņasprāt, arī fakts, ka starptautiskā aizdevuma līdzekļi tiek izmantoti valsts parādzīmju segšanai šī gada pirmajā ceturksnī, ir būtisks atbalsts ekonomikai, jo tādējādi bankām tiks atbrīvoti līdzekļi, ko tās varēs izmantot uzņēmumu kreditēšanai. Arī Latvijas Bankas Monetārās pārvaldes galvenais ekonomists Uldis Rutkaste pauž, ka šobrīd ir svarīgi atbalstīt banku sektoru, kas savukārt līdzekļus, kas atbrīvosies, refinansējot valsts parādzīmes, varēs izmantot uzņēmumu kreditēšanai. Savukārt Nordea bankas vadītājs Valdis Siksnis skaidroja, ka valsts izlaistās parādzīmes bija iespējams ieķīlāt Latvijas Bankā caur repo darījumiem, tādējādi saņemot naudas līdzekļus pret ķīlu. Ja valsts atpirks parādzīmes, milzīgas izmaiņas netiks sasniegtas, uzskata baņķieris.
Tiesa, kā atzīst Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Teodors Tverijons, iecerēto pasākumu ieviešana var arī nedot cerēto efektu kredītu tirgus atdzīvināšanā, ja komersantiem nebūs kvalitatīvu projektu, kurus bankas vēlēsies kreditēt.