Lai ārzemēs strādājošie latvieši atgrieztos dzimtenē, vajadzīga sakārtota vide un ieinteresēta pašvaldība.
Savukārt sauklis par darbavietu radīšanu ir drīzāk rīcības imitācija, ja tas netiek saistīts ar pievilcīgas infrastruktūras veidošanu, personības pilnveidošanas iespējām un ilgtermiņa plānošanu, uzskata DB aptaujātie repatrianti.
Liela daļa no tiem, kuri izlemj atgriezties Latvijā pēc studijām vai darba ārzemēs, mēģina šeit dibināt uzņēmumus. Tā pašvaldības rīkotā izsolē Kuldīgā īpašumu iegādājusies bijusī kuldīdzniece Aija Pušilova Gensija, kura nolēmusi te veidot viesu namu. Šoriņu ģimene, kas vairākus gadus dzīvoja un strādāja ārzemēs, atgriezās Liepājā un atvēra kafejnīcu Darbnīca, kurā tiek izstādīti gan apskatei, gan iegādei arī citu Liepājas mazo uzņēmēju darbi. Viens no atgriešanās iemesliem ir vēlme izvairīties no lielpilsētu stresa, tīras pārtikas pieejamība un zaļāka vide.
Savukārt Kaspars Šupiņš Liepājā atvēris itāliešu restorānu Bel Cibo. «Restorāns mums bija arī Dublinā, nostrādājām trīs gadus un tad neplānoti atvērām restorānu Liepājā,» par savu atgriešanos Latvijā stāsta K.Šupiņš. Viņš uzsver, ka galvenais faktors bijusi iespēja šeit likt lietā ārzemēs gūto pieredzi. «Ja katrs atvestu atpakaļ daļu no tā, ko pieredzējis, iemācījies, un šeit būtu iespēja to likt lietā, Latvijā ietu labāk,» viņš ir pārliecināts.
«Es domāju, ka tādi speciāli lēmumi par repatriācijas veicināšanu nav vajadzīgi,» uzskata arī Lauris Ozols, kurš studējis arhitektūru Skotijā, strādājis vairākās eksotiskās valstīs, līdz savu uzņēmumu SIA Dessert pārreģistrējis no Honkongas Latvijā. Pēc viņa domām, galvenais ir pievilcīga vide, laba infrastruktūra un atbalsts biznesa uzsākšanai. «Var atvērt vēl divus Metalurgus, tas vien neko nedos. Protams, vienmēr būs daļa cilvēku, kam vajag tikai Metalurgu, kur iet uz darbu. Taču ir kāda daļa, kuriem svarīgāk ir pilnveidoties, izglītoties, un tādas iespējas šeit ir, ja vien grib tās izmantot. Tāpat ir ļoti labi, ja redzi, kā ar katru gadu tiek uzlabota infrastruktūra, sakārtota vide.»