Latvijas lauksaimniecības attīstības padome (LLAP) vērsusies Eiropas Komisijā (EK) par Zemkopības ministrijas (ZM) virzītajiem likuma grozījumiem saistībā ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi, jo tie būtiski ierobežošot Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) pilsoņu tiesības Latvijā veikt uzņēmējdarbību, kā arī brīvi rīkoties ar savu īpašumu. Plānotie likuma grozījumi esot pretrunā ar ES brīvā tirgus tiesībām, jo mākslīgi «aizvērs» lauksaimniecībā izmantojamo zemju tirgu un kropļos konkurenci, par šādām aktivitātēm liecināja vakar medijiem izplatīts paziņojums.
Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Juris Lazdiņš laikrakstam Latvijas Avīze paudis, ka par LLAP dzird pirmo reizi. Arī citās lauksaimnieku organizācijās, kas Latvijā darbojas ilgāku laiku, par šo padomi nekas nav dzirdēts, uzsver laikraksts.
Izrādās, sabiedriskā organizācija LLAP Latvijā oficiāli pat neesot reģistrēta. LLAP valdes locekļa Armanda Broka palīdze Agnese Ruberte Latvijas Avīzei skaidrojusi, ka reģistrēšana notikšot tuvākajās dienās. Kurus vēl lauksaimniekus apvieno šī padome, to noskaidrot tā arī nav izdevies, vien to, ka tuvāko nedēļu laikā sākšoties aktīva biedru uzņemšana. «Visticamāk, aiz šīs cēlās vēl nereģistrētās organizācijas nosaukuma ir tie paši zemes uzpircēji un starpnieki ārzemnieku pirkumiem Latvijā, kas likuma labojumos saskata apdraudējumu savam ienesīgajam starpniecības biznesam,» vērtē laikraksts.
Tā domājot arī J. Lazdiņš: «Uzdarbojas starpnieki ārzemnieku investīcijām Latvijā.» Viņaprāt, Zemkopības ministrijā gatavotie un septiņu lauksaimnieku organizāciju atbalstītie likuma labojumi ir vērsti nevis uz uzņēmējdarbības ierobežošanu, kā to apgalvo vēl nereģistrētās organizācijas ar cēlu nosaukumu pārstāvji, bet tieši pretēji – uz uzņēmējdarbības veicināšanu.
Latvijas jauno zemnieku kluba valdes priekšsēdētājs Raitis Ungurs spriedis, ka zemes uzpircēju un starpnieku satraukums ir saprotams. Tā aizvadītajos gados varēja mākslīgi skrūvēt zemes cenas un krietni nopelnīt. Savukārt zemniekiem trūka zemes lauksaimnieciskai izmantošanai. Kad šo biznesiņu mēģina ierobežot, starpnieki sāk vaimanāt, demagoģiski atsaukdamies uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes tirgus aizvēršanu un konkurences ierobežošanu, raksta Latvijas Avīze.
Kā vēstīts, LLAP vēstule adresēta EK prezidentam Žozē Manuelam Barrozu, Eirokomisāram lauksaimniecībā un lauku attīstībā Dacianam Ciološam, Iekšējā tirgus un pakalpojumu komisāram Mišelam Barnjē, kā arī EK pārstāvniecības Latvijā vadītājai Innai Šteinbukai. Padome uzsver, ka Latvija var piedzīvot virkni starptautisko un vietējā mēroga tiesvedību jautājumos par īpašumtiesību autonomiju. Turklāt, ja Latvijā tiks pieņemts lēmums par zemes iegādes moratorija ārvalstu pircējiem pagarināšanu, Latvijai var draudēt miljonos mērāmas soda sankcijas.
Pašlaik notiek darbs pie grozījumiem likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos. Viens no priekšlikumiem grozījumu kontekstā paredz atcelt pašreiz spēkā esošo normu, ka ar 2014. gada 1. maiju ES dalībvalstu pilsoņi un ES dalībvalstīs reģistrētas juridiskās personas zemi varēs iegūt īpašumā ar tādiem pašiem noteikumiem kā Latvijas pilsoņi, Latvijas valsts un pašvaldības, kā arī uzņēmumi.