Iznākot no «ēnas», vidējo autoservisu konkurētspēja ir samazinājusies; aicina ieviest sertifikāciju, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pagājušā gada otrajā pusē Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāka pastiprināti vētīt autoservisu nozari, kurā, pēc dienesta speciālistu un nozares pārstāvju teiktā, liela daļa uzņēmumu atrodoties «ēnā» – nodokļus maksā daļēji vai nemaksā nemaz.
300 jaunu maksātāju
Pārbaudīti tika 800 autoservisi, kas ir aptuveni 40% no visiem šāda veida uzņēmējdarbības veicējiem mūsu valstī. Pirms ķerties pie sodiem un represīvām metodēm, autoservisiem tika doti divi mēneši, kuru laikā varēja brīvprātīgi novērst nepilnības savā darbībā. Pēc VID ģenerāldirektores Ināras Pētersones uzskata, preventīvās darbības bijušas ļoti veiksmīgas. Proti, automobiļu apkopes un remonta nozarē tika reģistrēts vairāk nekā 300 jaunu nodokļu maksātāju. Lielākā daļa no tiem – fiziskas personas.
Joprojām ir gana liels «autoservisu» skaits, ko varētu ieskaitīt melnajā zonā, proti, tie, kas nav reģistrējuši savu darbību vispār.
Latvijas Auto virsbūvju remontētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Gints Gailis DB norāda, ka šie brīvprātīgi reģistrējušies nodokļu maksātāji ir liela veiksme.
«Daudzi autoservisi pēc veiktajām pārbaudēm ir pacēluši vidējo algu, bet līdz ar to tas nopietni iedragājis to konkurētspēju, jo jācīnās tirgū ar tiem autoservisiem, kas tā arī nav reģistrējušies. Ir daudz mazākas iespējas veikt investīcijas un līdz ar to arī bremzējas attīstība,» uzsver G. Gailis.
Viņaprāt, reālie ieguvēji ir tieši nereģistrētie autoservisi un dīleru centri. Lai situāciju uzlabotu, pēc asociācijas domām, valstī būtu jāievieš atļaujas un sertifikācija, lai kurš katrs nevarētu atvērt autoservisu.
Visu rakstu Aicina ieviest stingrākus nosacījumus lasiet 16. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.