Bijušais iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars apcietināts, lai sabiedrībai aizmiglotu acis par notiekošajām nelikumībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), bet lēmums par apcietinājumu panākts, maldinot ģenerālprokuroru un tiesu – šādu pārliecību sarunā ar laikrakstu Neatkarīgā paudis apcietināto Jaundžeikaru pārstāvošs zvērināts advokāts Pāvels Rebenoks.
Kā norādījis Dz. Jaundžeikara aizstāvis P. Rebenoks, lai arī viņa klients jau trīs nedēļas atrodas apcietinājumā, izmeklētāji nedz aizturētajam, nedz tiesai nav varējuši uzrādīt kaut vienu pierādījumu par notikušajiem likuma pārkāpumiem. Nav arī izskaidrots, kādas noziedzīgās darbības viņš veicis, par kādu pārkāpumu veikšanu tiek turēts aizdomās un kādā veidā viņš varētu traucēt izmeklēšanas darbības.
Advokāts norādījis, ka izmeklētāji Dz. Jaundžeikaru vaino valsts amatpersonas uzkūdīšanā atklāt valsts noslēpumu un saskata Krimināllikuma 94. panta (par valsts noslēpuma izpaušanu, ko izdarījusi valsts amatpersona) un 144. panta (par korespondences noslēpuma atklāšanu) pārkāpumus. «Izmeklētāju konstrukcija ir šāda: Jaundžeikars esot uzkūdījis personu, kura neesot KNAB amatpersona, lai savukārt tā tālāk uzkūdītu valsts amatpersonu izpaust valsts noslēpumu. No juridiskās konstrukcijas viedokļa tas ir absurds. Bet kontekstā ar Jutas Strīķes paziņojumiem, ka viņas vienīgās galvassāpes ir tiesu augstās prasības pret pierādījumiem, jo jāvāc pārāk daudz pierādījumu, mēs Jaundžeikara aresta gadījumā redzam, kādu pierādījumu kopumu standartu vēlētos redzēt Strīķe. Acīmredzot, lai atklātu vainīgo, viņai pietiktu tikai ar aizdomām,» situāciju raksturojis P. Rebenoks.
Advokāts uzskata, ka visu izskaidro publiski izskanējusī informācija, ka valsts noslēpuma iespējamā izpaudēja ir J. Strīķes draudzene, KNAB darbiniece kopš 2003. gada Zanda L., bet kūdītājs – viņas otrais vīrs, kurš it kā esot pazinis Dz. Jaundžeikaru un it kā Dz. Jaundžeikara uzdevumā pierunājis Zandu izpaust valsts noslēpumu.
«Pēc publikācijām masu saziņas līdzekļos ir radusies skaidrība, kas vispār ir noticis. Jaundžeikara aizturēšana Strīķei bija nepieciešama kā sāņus manevrs, lai novērstu sabiedrības uzmanību no KNAB notiekošajām pretlikumībām – no KNAB darbinieka iespējamās rīcības, izpaužot valsts noslēpumu, kā arī no Strīķes kā KNAB faktiskās vadītājas, kura nav nodrošinājusi valsts noslēpuma glabāšanu viņas vadītajā iestādē. Šajā situācijā vienīgā pareizā rīcība no uzraugošo kompetento iestāžu puses būtu veikt dienesta izmeklēšanu un uz tās laiku atstādināt Strīķi no amata. Lai Strīķe varētu pasargāt sevi un iestādi, lai pagūtu noslēpt pierādījumus tam, kāds haoss ir viņas vadītajā iestādē, sākotnēji pats KNAB uzsāka šo krimināllietu. Nevis Jaundžeikars var traucēt izmeklēšanai, bet gan Strīķe. Tāpēc ir apsverama doma par apcietinājuma piemērošanu tieši Strīķei un viņas atzīšanu par aizdomās turamo. Vajadzētu nekavējoties izvērtēt jautājumu par viņas apcietināšanu, lai viņa nespētu slēpt nozieguma pēdas, kas, iespējams, ir noticis KNAB. Tā šobrīd būtu vienīgā pareizā un taisnīgā rīcība,» skaidrojis P. Rebenoks.