Pēdējo desmit gadu laikā Latvijas iedzīvotāju skaits darbaspējas vecumā ir sarucis apmēram par 173,6 tūkstošiem, bet no 2011. gada sākuma – jau gandrīz par 80 tūkstošiem.
Lai arī vispārējā konjunktūra šobrīd šķiet labvēlīga tam, lai mūsu tautsaimniecības izaugsmes tempi un iedzīvotāju labklājība palielinātos, situācija demogrāfijas jomā vedina domāt, ka ar to būs par maz, lai radītu iespēju mūsu valstij un tās iedzīvotājiem dzīvot pašpietiekami. Sabiedrībā jau daudz apspriestā finanšu ministra Andra Vilka atskārsme par to, ka mazo budžeta ieņēmumu dēļ nākotnē sabiedrībai var nākties diskutēt par nodokļu paaugstināšanu, nav gluži «pagrābta no gaisa», un pie šādas realitātes diemžēl varam nonākt tad, ja ekonomiskā izaugsme valstī izrādīsies nepietiekama. Gadījumā, ja ekonomikas zobrats grieztos ar lielāku paātrinājumu, problēma vismaz daļēji varētu atkrist, jo, palielinoties tautsaimniecības apjomam, arī ar nodokļiem būtu vairāk ko aplikt. Diemžēl nodokļu jomā situācija var attīstīties pēc sliktākā scenārija. Visi zina, ka darbaspējīgo iedzīvotāju skaits valstī samazinās, kas ilgtermiņā palielinās izdevumus ne tikai sociālajiem maksājumiem, bet arī ekonomikā iegriezīs savdabīgu negatīvu spirāli.
Lai iedomātos, kā tas izskatīsies ilgtermiņā ir vērts apskatīties Japānas piemēru. Uzlecošās saules zeme jau kopš deviņdesmito gadu sākuma ir cīnījusies ar ekonomisko lejupslīdi, kas lielā mērā ir saistīts tieši ar iedzīvotāju skaita darbspējas vecumā samazināšanos, vienlaikus pieaugot pensionāru skaitam. Demogrāfiskajā ziņā Latvija iet stipri līdzīgu ceļu. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka arī Latvijā skaitļi ir gana dramatiski. Pēdējo desmit gadu laikā iedzīvotāju skaits darbaspējas vecumā (te iekļauti iedzīvotāji no 15 līdz 61 gada vecumam, bet, kā zināms, daļa šo iedzīvotāju ir ekonomiski neaktīva) ir sarucis apmēram par 173,6 tūkstošiem, bet laika posmā no 2011. gada sākuma (brīdim, kad ekonomikā jau sāka iezīmēties atgūšanās no iepriekšējās krīzes) līdz šā gada sākumam šo iedzīvotāju skaits Latvijā ir sarucis gandrīz par 80 tūkstošiem. Fakts, ka atgriežoties ekonomiskajai izaugsmei darbaspējīgo skaits turpinājis samazināties no vienas puses liecina par zināmu Latvijas tautsaimniecības vitalitāti, jo ar mazākiem spēkiem ir izdevies demonstrēt uz Eiropas fona visai apskaužamu atkopšanos. No otras puses, tas vedina domāt, ka uz pašreizējās ekonomikas struktūras bāzes tālāka izaugsme būs ļoti ierobežota.
Arī darbaspēka potenciālā nākotnes rezerve neļauj skatīties ar optimismu, jo iedzīvotāju skaits līdz darbaspējas vecumam pēdējo desmit gadu laikā ir sarucis apmēram par 60 tūkstošiem. Tas vedina domāt par zināmu disbalansu, jo jau šobrīd, kad tiek runāts par pasaules ekonomikas atdzīvošanos, tādējādi arī Latvijas uzņēmējiem preču un pakalpojuma noieta iespējas kļūst plašākas, ekonomikas ekspertu prognozēs kā tautsaimniecības augšupejas veicinātājs tiek minēts mājsaimniecību patēriņš. Ņemot vērā to, ka eksporta izaugsme šogad knapi pārsniedz nulli, tas faktiski varētu nozīmēt, ka patlaban «noēdam» to, kas nopelnīts iepriekšējos gados.
Arī jau minētā Japāna, divus gadu desmitus cīnoties ar recesiju, noēda iepriekš radītās bagātības un kļuva par pasaules lielāko parādnieku, ja salīdzinām aizņēmumu apjomu pret iekšzemes kopproduktu. Tas notika, neraugoties uz šīs valsts samērā inovatīvo ražošanu un eksporta potenciālu. Latvijai parāda apjoms pret IKP ir aptuveni piecas reizes mazāks nekā Japānai, turklāt ar tendenci sarukt, taču tā var izrādīties vien īstermiņa parādība. Jau tagad dzirdams, ka ES fondu nauda netiek efektīvi izmantota un bieži vien aiziet pētījumos, kuru izlietojums uzņēmējiem un ekonomistiem šķiet stipri apšaubāms.
Vienlaikus ar to bremzējas investīcijas ražošanā, un, tā kā iekšējais pieprasījums agri vai vēlu var izrādīties ierobežots gan naudas līdzekļu, gan iedzīvotāju trūkuma dēļ, jau nākamo gadu gaitā ekonomikai var pietrūkst kapacitātes, lai ģenerētu vismaz kaut kādu izaugsmi. Neradot apstākļus šīs situācijas novēršanai, jau diezgan drīz varam rēķināties ar nodokļu celšanu un nabadzības pieaugumu. Proti, samazinoties darbaspējīgo iedzīvotāju skaitam, ražošanas jaudas nodrošināt kļūs vēl grūtāk nekā patlaban. Tomēr tā ir tikai daļa no kopējās bēdas, jo mazāks iedzīvotāju skaits novedīs arī pie iekšējā pieprasījuma krituma, bet tas pie pasūtījumu apjomu samazināšanās uz vietējo tirgu orientētajiem uzņēmumiem, un kopējais šī procesa gala rezultāts būtu vispārējs labklājības līmeņa kritums.