Lielbritānijas iedzīvotājiem jādot tiesības izteikties par Eiropas Savienību (ES), sacījis britu premjers Deivids Kamerons, uzstājoties ar savu ilgi gaidīto, bet vairākkārt atlikto runu. Britu premjers apsolījis sarīkot referendumu par Apvienotās Karalistes izstāšanos vai palikšanu ES, ja Konservatīvo partija uzvarēs nākamajās vēlēšanās.
[Papildināts viss teksts]
Pirms referenduma rīkošanas Lielbritānijas premjers vēlas panākt izmaiņas Londonas un Briseles attiecībās. Pēc tam britiem tikšot dota «ļoti vienkārša izvēle» - iespēja panāktajām izmaiņām piekrist, atbalstot Apvienotās Karalistes dalību ES, vai arī balsot par izstāšanos no savienības, vēsta britu mediji. Britu premjers atzina, ka gadījumā, ja izdosies panākt izmaiņas Londonas un Briseles attiecībās, viņš veltīs savu «sirdi un dvēseli», lai nodrošinātu Lielbritānijas palikšanu ES.
Paredzēts, ka referendums par Lielbritānijas dalību ES tiks sarīkots pēc 2015. gadā notiekošajām parlamenta vēlēšanām, bet ne vēlāk kā līdz 2017. gadam. Tautas nobalsošana nenotiks ātrāk tāpēc, ka tad britiem tiktu dota «nepareiza izvēle», jo Eiropa pēc pārdzīvotās eirozonas krīzes mainīsies, uzskata D. Kamerons. Viņš norādīja, ka uzskata sevi par Lielbritānijas dalības ES aizstāvi, tomēr brīdināja, ka, ja bloks nemainīsies, Apvienotā Karaliste var «doties uz izeju».
Britu premjers uzsvēra, ka Lielbritānija ES vēlas spēlēt aktīvu lomu, tomēr savienībai jāatrisina eirozonas un uzticēšanās krīze. Blokam sava nākotne jābalsta piecos principos - konkurētspējā, fleksibilitātē, varas decentralizācijā, godīgumā un demokrātiskā atbildībā. «Lielākās briesmas nāk no to puses, kuri nevis runā par izmaiņām, bet gan no to, kuri uzskata, ka savādāka domāšana ir ķecerība,» sacīja D. Kamerons.
Tikmēr leiboristu līderis Eds Milibends pavēstījis, ka D. Kamerona uzstāšanās apliecina, ka premjers ir «vājš» un «aizstāv savas partijas nevis nacionālās intereses».
Lielbritānijas premjers ar runu, kurā pauda savu nostāju jautājumos, kas saistīti ar Eiropas Savienību, un kura jau nosaukta par svarīgāko runu kopš Otrā pasaules kara beigām, bija plānojis uzstāties aizvadītajā piektdienā. Tomēr Alžīrijas ķīlnieku krīzes dēļ D. Kamerons runu pārcēla.
Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka briti patlaban priekšroku dod leiboristiem un pret Eiropas Savienību noskaņotajai Lielbritānijas Neatkarības partijai. Leiboristi aizvadītā gada maijā uzvarēja britu pašvaldību vēlēšanās. Analītiķi pašvaldību vēlēšanu iznākumu dēvēja par protesta balsojumu pret valdības politiku.
D. Kamerona un konservatīvo partijas spertos soļus, lai panāktu izmaiņas Londonas un Briseles attiecībās, kā arī lai organizētu referendumu par Lielbritānijas dalību Eiropas Savienībā, iepriekš kritizējis britu premjera vietnieks Niks Kleigs, kurš norādījis, ka spekulācijas ap referenduma rīkošanu par Lielbritānijas dalību ES esot ļaunākais izaugsmes un ārvalstu investīciju ienaidnieks. Gadiem ilgas debates šajā jautājumā varot pamatīgi izbaidīt ārvalstu investorus un atstāt «aukstas dušas efektu» uz britu tautsaimniecību.