Lielbritānijas premjera Deivida Kamerona centieni no Brisele atgūt daļu tai deleģēto tiesību, var novest pie Eiropas Savienības (ES) sabrukuma, brīdinājis Eiropadomes prezidents Hermans van Rompejs.
D. Kamerons iepriekš paziņoja, ka, lai gan atbalsta Lielbritānijas dalību ES, tomēr viņš centīšoties panākt jaunu izkārtojumu Londonas un Briseles attiecības. Savukārt H. van Rompejs norādījis, ka, ja katra ES dalībvalsts sāks izvēleties tikai tās rīcībpolitikas sastāvdaļas, kuras tai patīk, bet atteiksies no nepatīkamajām, tad tas nozīmētu gan ES, gan vienotā tirgus drīzu galu, vēsta britu laikraksts The Guardian.
«Visām dalībvalstīm ir īpašas prasības un vajadzības, kas vienmēr tiek ņemtas vērā mūsu apsvērumos,» sacījis Eiropadomes prezidents, vienlaikus paužot cerību, ka ES fundamentālos pamatus neapdraudēs neviena valsts.
H. van Rompejs sarunā ar laikrakstu norādīja, ka gadījuma, ja Lielbritānija izlems pamest Eiropas Savienību, viņš jutīsies tā, it kā tuksnesī noklīdis būtu kāds viņa draugs. Viņš arī uzsvēra, ka šādā gadījumā Lielbritānija zaudēs daudz vairāk nekā iegūs.
«Lielbritānijas devums ES ir bijis liels. Es domāju, ka dažreiz viņi paši to neapzinās. Tas ir bijis kritiski svarīgs ES kodola un vienotā tirgus būvniecībai. Britu pieredze ārlietās, finansēs un tirdzniecībā veido ES politiku šajās jomās,» atzina H. van Rompejs.
Tikmēr Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible norādījis, ka Lielbritānija, izstājoties no ES, rezultāta pati sev iešaus kājā. «Bez ES Lielbritānijas ietekme pasaulē samazināsies. Neviena Eiropas valsts nevar vienatnē nodrošināt savas balss dzirdamību. Eiropai jāturpina debates par labāku nākotni un britiem ir jābūt šo diskusiju daļai,» sacīja V. Šoible.
Db.lv jau vēstīja, ka Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons (David Cameron) atbalsta valsts dalību ES, taču tajā pašā laikā norāda, ka «Lielbritānija ir pati atbildīga par savu likteni». D. Kamerons decembra sākumā norādīja, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES ir «iedomājama», kļūstot par pirmo Lielbritānijas premjerministru, kas jebkad publiski pieļāvis valsts izstāšanos no savienības.