Nav šaubu, ka Sīrijas valdība izmantojusi ķīmiskos ieročus un ir jāsauc pie atbildības, atzinis ASV viceprezidents Džo Baidens.
«Neviens nešaubās par to, ka nevainīgi vīrieši, sievietes un bērni kļuvuši par ķīmisko ieroču izmantošanas upuriem Sīrijā. Nav ne mazāko šaubu, kurš ir atbildīgs par briesmīgo ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā: Sīrijas režīms,» sacījis Džo Baidena sacīto citē NBCNews.
Triecieni Sīrijas prezidenta Bašara Al Asada valdības spēku militārajiem objektiem varētu sākties tuvāko dienu laikā, iespējams, jau ceturtdien, norādījušas Baltā Nama amatpersonas. Iespējams, pret Sīriju varētu tikt vērsti raķešu triecieni, kas ilgtu dažas dienas. Uzbrukumu mērķis gan nebūtu Bašara Al Asada režīma gāšana, bet gan lai piespiestu Sīriju pārtraukt ķīmisko ieroču izmantošanu. Raķešu triecieni pret Sīriju varētu tikt vērsti no ASV karaflotes kuģiem, kas atrodas Vidusjūrā.
Sīrija noliegusi apsūdzības, kurā tā vainota ķīmisko ieroču izmantošanā.
Sīrijas valdības militāro spēku uzbrukums opozicionāriem, kurā saskaņā ar nemiernieku pausto tika izmantoti ķīmiskie ieroči, Damaskas apkaimē notika 21. augustā. Pret militārā spēka lietošanu Sīrijā iebilst Krievija, Ķīna un Irāna. Krievija brīdinājusi, ka militāras darbības reģionā var radīt «katastrofālas sekas». Savukārt Irāna brīdinājusi, ka uzbrukums Sīrijai varētu izraisīt atbildes triecienu Izraēlai. Atbalstu ASV plānam par militāru uzbrukumu veikšanu Sīrijai izteikuši Lielbritānijas un Francijas līderi.
Tikmēr analītiķi brīdinājuši, ka uzbrukums Sīrijai šīs valsts pilsoņu karā varētu ievilkt arī Rietumvalstis un ka vēsture liecina par to, ka ierobežoti raķešu triecieni nesniedz vēlamos rezultātus. Līdzīgi notikumi pieredzēti 1998. gadā, kad uzbrukumi tika vērsti pret Sadama Huseina režīmu Irākā, tomēr nesniedza gaidāmos rezultātus.
«Triecienu izdarīšana ar mērķi sodīt, kas sev līdzi nenes fundamentālas izmaiņas spēka balansā, ir sliktāki kā nekā nedarīšana,» sarunā ar Washington Post sacījis ASV Kara institūta analītiķis Kristofers Harmers. Viņaprāt, Sīrijas bombardēšana var tikai palielināt Bašara Al Asada prestižu, jo daudziem šķitīs, ka viņš cīnās pret vairākiem apdraudējumiem vienlaicīgi.
Reaģējot uz pieaugošām bažām, ka pret Sīriju varētu tikt vērsts militārs trieciens, kāpušas naftas preces un samazinājušies vairāku pasaules vadošo biržu indeksi. Naftas cena sasniegusi augstāko pozīciju pēdējo sešu mēnešu laikā un trešdienas rītā WTI jēlnafta maksāja 109,01 ASV dolāru, bet Brent – 114,36 dolārus.
Tikmēr ASV biržas tirdzniecības dienu otrdien noslēgušas ar kritumu – Nasdaq samazinājies par 2,2%, Dow Jones industrial average – par 1,1%, bet S&P 500 – par 1,6%. Trešdien kritums novērots arī Āzijas biržās – Japānas Nikkei samazinājās par 1,5%, bet Honkongas Hang Seng krita par 1,4%.
Savukārt zelta cena Sīrijas notikumu iespaidā sasniegusi augstāko rādītāju pēdējo vienpadsmit mēnešu laikā, sasniedzot vairāk nekā 1,427 tūkstošus ASV dolāru par unci.