Aptuveni divdesmit minūšu braucienā no galvaspilsētas centra, Juglā, Brīvības ielā 403, atrodas Baltijas valstīs lielākā gultasveļas, audumu un virtuves izstrādājumu ražotne. Tā kā cilvēks miegā pavada aptuveni trešdaļu savas dzīves, Db.lv piedāvā ielūkoties gultasveļas tapšanas procesā SIA Mežroze ražotnē.
SIA Mežroze šūto izstrādājumu daudzums mēnesī sasniedz 100 tūkst. vienību. Laikā no šā gada janvāra līdz septembrim uzņēmumā tika saražots aptuveni viens miljons gatavu izstrādājumu, no kuriem aptuveni 40% veido gultasveļa, Db.lv uzzināja ražotnē.
Lielākā daļa – aptuveni 90% - no visas saražotās produkcijas tiek eksportēta, bet atlikušie 10% nonāk vietējā tirgū. Turklāt lielāko daļu eksporta veido preču pārdošana Skandināvijas valstīs. «Nevarētu teikt, ka esam kā speciāli mērķējuši uz Skandināvijas tirgu, drīzāk šīs valstis ir izvēlējušās mūs. Sākotnēji mēģinājām eksportēt uz dažādām Eiropas valstīm, taču no tieši no Skandināvijas bija lielākais pieprasījums,» Db.lv stāstīja prezidenta padomes administrācijas vadītājs Sergejs Vitvickis. Tāpat Mežrozes produkcija mazākos apjomos tiek tirgota arī citur, piemēram, ASV tirgū tiek pārdoti lina izstrādājumi.
Lai arī satīns vēl aizvien ir SIA Mežrozes ražošanas apjomu līderis, parādās tendence cilvēkiem aizvien vairāk izvēlēties lina produktus, pauda SIA Mežroze pārstāvis. Gultas veļa tiek ražota no gana plaša audumu klāsta, piemēram, no satīna, mitkala, perkala, lina.
Gultas veļas ražošana sākas ar kokvilnas iepirkšanu no Ķīnas, Indijas, Pakistāna un Amerikas, kas ir līderes kokvilnas audzēšanā. Pēc tam ražotnē tiek veiktas vairākas apstrādes procedūras, un uz auduma tiek uzdrukāts zīmējums. Kā noskaidroja Db.lv, sarežģītākais posms visā ražošanas procesā ir auduma apdruka, un pašlaik SIA Mežroze auduma apdrukā izmanto trīs līnijas, no kurām viena ir digitālās drukas līnija, ko uzņēmums sāka izmantot šā gada februārī.
SIA Mežroze ražošana Rīgā izvietota četrās ražošanas ēkās, no kurām pēc platības lielākais ir balināšanas korpuss (pirmajā tā stāvā izvietotas balināšanas līnijas, otrajā - drukāšanas cehs, trešajā - šūšanas cehs un vietējā tirgus noliktava) – tas aizņem aptuveni 16 tūkstošus kvadrātmetru.
Uzņēmums pērn apgrozīja vairāk nekā 7,33 miljonus latu, savukārt tā peļņa 2012. gadā veidoja vairāk nekā 63 tūkstošus latu, liecina Lursoft dati.
Vairāk par ražošanas procesu uzziniet, aplūkojot galeriju augstāk!
#1/75
«Mežrozē» tiek ražota gultas veļa, aizkari un auduma tekstils, taču gultas veļa no šīm trim kategorijām ir pārliecinoša līdere un no visa saražotā aizņem aptuveni 40%. Db.lv piedāvā ielūkoties, kā tiek sagatavots audums, kā tas tiek apdrukāts, apstrādāts, sašūts un sapakots.
#2/75
Audumu ražošanas process sākas ar iepirkto audumu balināšanu. Audumi tiek iepirkti ar dzeltenīgu nokrāsu, un tādēļ visi audumi ir jābalina - audumu balināšanas ēka ir arī vieslielākā no četrām «Mežrozes» ražošanas ēkām un aizņem aptuveni 16 tūkstošus m2 (balināšanas ēkā atrodas balināšanas līnijas, drukāšanas cehs, šūšanas cehs un vietējā tirgus noliktava), Db.lv stāstīja a/s «Mežroze» prezidenta padomes administrācijas vadītājs Sergejs Vitvickis. Ražošanas kopējā platība ir vairāk nekā 30 tūkstoši m2.
#3/75
Valstis, no kurām «Mežroze» iepērk kokvilnu, ir Ķīna, Indija, Pakistāna un Amerikas, kas ir līderes kokvilnas audzēšanā. Lai saņemtu pasūtījumu, dažkārt ir jāgaida arī trīs mēneši, tādēļ «Mežroze» uzreiz veic gana apjomīgus auduma pasūtījumus.
#4/75
Balināšanas iekārtas. «Jo baltāks, jo labāk,» Db.lv norāda «Mežrozes» pārstāvis.
#6/75
Saražotā auduma apjomi ik dienas var ļoti atšķirties, atkarībā no pasūtījuma apjomiem. Ražošana sāk darbu septiņos no rīta un beidz septiņos vakarā. Balināšanas iekārtas tiek darbinātas ne vairāk kā divas reizes nedēļā, citreiz - vienu reizi nedēļā. Tas ir tādēļ, ka balināšanas apjomi, ko iekārtas var veikt, ir salīdzinoši lieli, skaidroja «Mežrozes» pārstāvis.
#7/75
«Mežrozes» ražošanas cehā pie balināšanas līnijas tiek ņemti ūdens paraugi, lai pārbaudītu tā mīkstumu un ķīmijas koncentrāciju.
#8/75
«Mežrozes» «mini» laboratorija pie balināšanas līnijas.
#9/75
Šeit ir «Mežrozes» noliktava, kur atrodas lielākie auduma krājumi. Visvairāk no visu audumu tipiem «Mežroze» iepērk satīnu. Taču pēdējā laikā parādās tendence, ka cilvēkiem sāk patikt lins.
#10/75
SIA «Mežroze» apdrukā izmanto tradicionālo rotācijas drukāšanas tehnoloģiju, izmantojot šablonus, kā arī 21. gs tehnoloģijas – digitālo drukāšanas iekārtu. Attēlā redzami gatavi šabloni, kas tiek izmantoti auduma apdrukā.
#11/75
Šablonu, kas tiek izmantoti auduma apdrukā, noliktava. Kopumā pašlaik «Mežrozē» ir jau aptuveni pieci tūkstoši šādu šablonu, ko izmanto audumu apdrukā. Visi izveidotie šabloni tiek saglabāti gadījumā, ja klients pēc kāda laika izvēlas atkal saņemt audumu ar rakstu, kas jau kādu laiku netika izmantots. Nesen «Mežrozē» kāds klients pasūtījis audumu, kura apdrukā nepieciešams izmantot šablonu Nr. 99 - ņemot vērā, ka pašlaik «Mežrozē» atrodami vairāk nekā pieci tūkstoši šablonu, piegādātājs izvēlējies teju vai vēsturisku rakstu. «Izmest negribas nevienu,» norāda uzņēmuma pārstāvis.
#14/75
Šabloni. Šajā gadījumā lapu trafarets apdrukas procesa laikā tiek piesūcināts ar noteiktu krāsu, uz auduma atstājot šo lapu nospiedumus.
#15/75
Audumu apdrukas šabloni tiek sagatavoti uz vietas «Mežrozē». Attēlā redzama šo šablonu sagatavošanas lāzerdrukāšanas iekārta, kas šablonu izgatavošanas laiku ir samazinājusi divas reizes.
#16/75
Pirms tam pie šablonu izveides strādā dizaineri. «Dizains ir ļoti svarīgs. Audumam var būt ļoti laba kvalitāte, taču, ja klientam nepatiks dizains, viņš to nepirks,» norāda S. Vitvickis. Attēlā - dizaina paraugs, kādam būs jābūt gatavam šablonam. Šāda zīmējuma šablonu iespējams sagatavot 23 minūšu laikā.
#17/75
Šablonu izgatavošanas iekārta darbojas katru dienu, proti, ik dienas tiek izgatavots jauns šablons.
#18/75
Apdrukas šablona sagatavošanas iekārta darbībā - ar lāzera palīdzību tiek izveidots noteikts raksts.
#19/75
Apdrukas iekārta. Kopumā «Mežrozē» ir trīs šādas iekārtas - attēlā redzama viena no tām. Uzņēmumā tiek apdrukāts audums dažādās krasās, tāpat tiek izmantota arī digitālās drukas iekārta, ar kuru iespējams izveidot arī 3D - vairāk telpiskus - attēlus. Digitālās drukas iekārta Db.lv netiek rādīta, tomēr S. Vitvickis atzīst, ka pircēji aizvien vairāk vēlas iegādāties digitālās drukas produktus. Sevišķi Latvijas pircējiem tīk digitālās drukas ziedu un dzīvnieku apdrukas. «Visiem ļoti patīk ziedu apdrukas - vismaz vienam, ja ne vairākiem, kolekcijas variantiem allaž jābūt ar ziediem,» Db.lv norādīja S. Vitvickis.
#21/75
Apdruka notiek, rotējot iepriekš «Mežrozē» sagatavotus šablonus. Attēlā redzami rotējošie šabloni pirmās paaudzes apdrukas iekārtā - katrs no šabloniem tiek piesūcināts ar atšķirīgu krāsu, kas pēc tam tiek «uzspiesta» uz auduma. Piemēram, trīs dažādi rotējoši šabloni gala rezultātā veido triju krāsu apdruku.
#22/75
Pirmās paaudzes auduma apdrukas iekārtas rotējošais šablons.
#24/75
Auduma apdrukas iekārta darbībā. Speciāla auduma krāsa tiek paņemta no konteineriem. Katrai no iekārtām ir nepieciešamas atšķirīgas krāsas. «Strādājam ar daudzām ķīmijas kompānijām, kas piegādā krāsas,» norādīja uzņēmuma pārstāvis, piebilstot, ka krāsu piegādātāji ir Eiropas uzņēmumi, jo Latvijā neviens neražo šādas krāsas.
#25/75
Attēlā redzams, ka sākotnēji uz auduma tiek uzdrukāts vienas krāsas raksts - šajā gadījumā melnas svītras, bet pēc tam tiek «pievienotas» citas krāsas.
#26/75
Auduma apdrukas iekārta darbībā. Auduma apdruka atšķiras, atkarībā no auduma veida - iekārtas tiek speciāli pielāgotas atšķirībā no tā, vai tiek apdrukāts lins vai satīns, vai kāds cits audums, jo katram no tiem ir atšķirīga struktūra, līdz ar to nepieciešama arī atšķirīga krāsa un pieeja.
#28/75
Apdrukas rezultātā iegūts audums ar vairāku krāsu rakstu. Drukāšana uzskatāma par sarežģītāko posmu auduma ražošanas procesā. Viens no iemesliem ir tas, ka apdrukas «recepte» (auduma veids, iekārtas darbs, krāsa, raksts) nepārtraukti mainās un darbiniekiem jāseko līdzi, lai apdruka saglabātos vienlīdz augstā kvalitātē, Db.lv pauda «Mežrozes» pārstāvis S. Vitvickis.
#29/75
Lai krāsa, kas tiek drukāta uz auduma, nožūtu, nav nepieciešams ilgs laiks. Tas notiek diezgan ātri, stāsta S. Vitvickis. Auduma žāvēšana notiek speciālās žāvēšanas kamerās. Stāvi starp auduma apdrukas un žāvēšanas iekārtām ir savienoti, tādēļ nav nepieciešams izmantot liftu, lai audumu nogādātu uz žāvēšanas korpusu ražotnē.
#31/75
Aduma apstrādes iekārta - dažkārt pasūtītājs vēlas, piemēram, ugunsdrošu audumu vai arī, lai tam būtu kādas citas īpašības, ko audumam piešķir, izmantojot ķīmiskas vielas. Ar šo iekārtu palīdzību iespējams iegūt šādu rezultātu, Db.lv stāsta S. Vitvickis.
#33/75
Auduma apstrādes iekārta. «Mežrozē» dažkārt darbs tiek plānots tā, ka vienā dienā notiek, piemēram, tikai auduma apdruka, citā - tiek veikta kāda cita darbība, Db.lv stāsta S. Vitvickis. Dienā, kad ražotnē viesojas Db.lv, ražotnē tiek darbinātas teju visas iekārtas.
#34/75
Gultas veļu un šūšanas izstrādājumus var izgatavot no plaša audumu klāsta, piemēram, satīna, mitkala, perkala, lina, bet saskaņā ar klienta vēlmēm ir iespējams izstrādājumiem piešķirt dažādas īpašības – cietību, mīkstumu, izsturību pret uguni, ūdeni un netīrumiem.Auduma apdares līnija. Attēlā redzama auduma speciālās apdares iekārta, kas nodrošina šo īpašību piešķiršanu audumam.
#37/75
«Mežroze» ražošanas nodaļa, kurā audums tiek speciāli ķīmiski apstrādāts un apdrukāts.
#39/75
«Mežroze» ražotnē, izņemot šūšanas nodalījumu, strādā 140 cilvēki. Tostarp uzņēmumā ir sava komanda, kas vajadzības gadījumā labo iekārtas. Pārsvarā, ja kāda iekārta salūzt, dīkstaves nav, jo viena iekārta var aizvietot citu.
#41/75
Šajā līnijā tiek regulēts auduma platums, jo, audumu apdrukājot, krāsojot vai apstrādājot, tas var mainīties. Ar šīs iekārtas palīdzību audums tiek atkal izstiepts par pāris centimetriem, ja nepieciešams.
#42/75
Audums tiek pakāpeniski izstiepts ar adatiņu palīdzību.
#43/75
Piemēram, ja audums, kura platums sākotnēji bija 153 centimetri, bet pēc dažādiem procesiem (mazgāšana, žāvēšana utt.) platums samazinājies par trim centimetriem, ar šīs iekārtas palīdzību var «atgūt» zaudēto platumu.
#46/75
«Mežrozes» iecirknis, kur darbinieki pārliecinās, vai audums nav brāķēts. Pēc auduma sagatavošanas, «katrs tā metrs» tiek pārbaudīts, vai kvalitāte ir pietiekami laba. Brāķēšanas cehā nosaka četras auduma šķiras, piemēram, audums, kuram piešķirta ceturtā šķira, tiek nosūtīts pārstrādei. Atkarībā no tā, kura šķira audumam brāķēšanas cehā ir piešķirta, tiek noteikta arī auduma cena. Piemēram, otrās šķiras audumam tā būs zemāka nekā pirmās šķiras audumam.
#47/75
«Mežrozes» iecirknis, kur darbinieki pārliecinās, vai audums nav brāķēts.
#54/75
Uzņēmuma šūšanas iecirknis - Brīvības ielā 403, Rīgā, turpat, kur notiek audumu balināšana, apdruka un apdare, atrodas viens uzņēmuma šūšanas iecirknis. Citi «Mežorozes» šūšanas iecirkņi atrodas tādās Latvijas pilsētās kā Valka, Viļāni.
#55/75
Šūšana «Mežrozē» nenotiek pa etapiem. Ja reiz šuvēja ķērusies klāt, piemēram, spilvendrānas šūšanai, tā tiks uzšūta no «nulles» līdz gatavai spilvendrānai.
#56/75
Jo lielāks izstrādājums, jo to var sagatavot īsākā laikā. Savukārt, ja jāsašuj maza «apploksne», tās šūšanai nepieciešams ilgāks laika posms.
#57/75
Šuvēja «Mežrozē». Šajā šūšanas cehā ir ap 50 šujmašīnām, stāsta S. Vitvickis.
#58/75
Šūšanas ātrums atkarīgs no sarežģītības. Tomēr vidēji vienā dienā var sašūt krietni vairāk nekā simts metrus produkcijas.
#59/75
Ražotnē šuvējas specializējas noteiktas produkcijas šūšanā.
#63/75
Aptuveni 90% no Mežrozē saražotā tiek eksportēti, bet 10% tiek ražoti vietējam tirgum.
#65/75
Lielākā «Mežrozes» noliktava. No brīža, kad audums saņemts no piegādātājvalsts, piemēram, Pakistānas, līdz tam, kad gatavs gultasveļas komplekts gatavs ceļot uz veikalu plauktiem, paiet aptuveni trīs mēneši.
#66/75
«Mežrozes» noliktava un vairumtirdzniecības veikals, kur atrodamas arī preces, kuras vēl nav sasiegušas veikalu plauktus.
#70/75
Pēc tam, kad produkts sašūts, laboratorijā pārliecinās, kā tas kalpos. Piemēram, šeit tiek pārbaudīts, vai mainīsies auduma kvalitāte, to mazgājot.
#71/75
Laboratorijā tiek pārbaudīta arī, piemēram, krāsu noturība. Katrs saražotais audums tiek pārbaudīts šajā laboratorijā.
#72/75
Šeit audums tiek berzēts 2000 vai 5000 reizes, un tad tiek noteikts, cik ātri tas pūkojas.
#74/75
«Mežrozes» dizaineres, kas strādā pie tā, lai audumu raksti patiktu pircējiem un pasūtītājiem.