Latvijas pievienošanās eirozonai pilnīgi noteikti bija daļa no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) aizdevuma programmas – tās noslēguma jeb izejas stratēģija. Pabeidzot programmu, Latvija ir pārspējusi uz to liktās cerības.
«Tā bija nozīmīga valdībai domātā olekts, ar ko mērīt ekonomikas sniegumu - proti, šīs aizdevuma programmas noslēgšana. To izdarot, valdība skaidri parāda, ka Latvija spēj uzņemties smagus lēmumus, tos īstenot un sasniegt nospraustos mērķus. Tā ir ļoti spēcīga ne vien ekonomikas, bet arī politiskās varēšanas demonstrācija - valsts iekšējā spēka, arī kultūras spēka parādīšana, kas, mūsuprāt, ir kritiski nozīmīga,» intervijā sacīja SVF priekšsēdētāja Kristīne Lagarda.
SVF vadītāja norādīja, ka tas savā ziņā ir negaidīti. «Ja raugāmies trīs gadus atpakaļ - vai šādu sniegumu varēja paredzēt? Iespējamā atbilde ir: nē. Tāpēc Latvija ir pārspējusi uz to liktās cerības daudzējādā ziņā - gan tajā, kā programma tika pabeigta, gan dažādos rādītājos, kas ir augstāki par cerētajiem. Šis konkrētais spēks ir jāņem vērā,» sacīja K. Lagarda.
Tomēr, kā tas atbilst visiem atsevišķajiem rādītājiem, par to esot jāspriež kompetentām iestādēm.
«Mēs šeit nevaram pateikt, ka viens inflācijas procentpunkts vai tā desmitdaļa ir izšķirīgā, lai jūs būtu vai nebūtu eirozonā - tas ir jūsu Eiropas partneru ziņā. Tomēr ekonomikas iekšējais spēks un veids, kādā jūs esat izcīnījuši savu ceļu cauri šai aizdevuma programmai, ir ļoti spēcīgs jūsu rīcības spējas rādītājs, un tas ir sevišķi nozīmīgi,» intervijā sacīja SVF priekšsēdētāja Kristīne Lagarda.