Valsts īpašumā esošo Parex Bankas akciju skaits pieaugs līdz 84.83 %, gada laikā valsts cer tās pārdot stratēģiskajam investoram.
Pēc valdības sēdes, kurā tika pieņemts attiecīgs lēmums, premjers Ivars Godmanis skaidroja, ka a/s Parex Banka lielākajam akcionāram - valstij piederošajai Latvijas Hipotēku un zemes bankai jau nākamnedēļ jālemj par vadošā konsultanta piesaisti stratēģiskā investora meklēšanai, savukārt Finanšu ministrijai jāorganizē sarunas ar Parex bankai izsniegto sindicēto kredītu devējiem par to refinansēšanu. Premjers ir pārliecināts, ka Parex bankai varētu izdoties atrast stratēģisko investoru: «Pusgadu atpakaļ šo banku vēlējās nopirkt par lielu summu. Pašlaik Parex kredītportfeli ir grūti novērtēt. Mūsu mērķis ir atrast investoru, kas neilgā laikā vēlreiz nenoved banku līdz tai situācijai, kādā tā ir pašlaik.» Ņemot vērā to, ka AS Parex banka valdes priekšsēdētājs Inesis Feiferis ir iesniedzis atlūgumu, Parex bankā pēc iespējas ātrāk tiks ievēlēta jauna vadība, Db pastāstīja Finanšu ministrijas Komunikāciju departamenta direktore Diāna Bērziņa. Viņa paskaidroja, ka šobrīd Parex bankā svarīgākie lēmumi tiek pieņemti un darījumi notiek Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) un Latvijas Hipotēku un zemes bankas uzraudzībā. Premjers un finanšu ministrs gan pagaidām neatklāj, vai valdībai jau padomā konkrētas kandidatūras, kas varētu ieņemt Parex bankas prezidenta amatu.
Vēršas prokuratūrā
Partijas Jaunais laiks (JL) Saeimas frakcijas deputāts Ainars Latkovskis ir nosūtījis vēstuli Ģenerālprokuratūrai, lūdzot pārbaudīt Parex bankas amatpersonu darījumus ar bankas īpašumiem un aktīviem, tostarp ekskluzīvajām automašīnām. Db jau ziņoja (19.11.2008.), ka īpašniekus mainījušas 22 iepriekš AS Parex banka piederošās galvenokārt luksusa klases automašīnas, kas nonākušas vairāku ārzonu kompāniju un Valērija Kargina dēla firmas rokās. Tādēļ A.Latkovskis aicina Ģenerālprokuratūru pārbaudīt, vai šīs ziņas atbilst patiesībai. A.Latkovskis lūdz arī Ģenerālprokuratūru izvērtēt, vai minētie un citi bankas līdzīpašnieki un bankas amatpersonas nav veikušas bankas aktīvu, piemēram, naudas līdzekļu, nekustamo īpašumu, vērtspapīru prettiesisku vai neattaisnojamu atsavināšanu pirms valdības pieņemtā lēmuma par bankas pārņemšanu.
Pārbaudīs kontus
Savukārt Rīgas domes Finanšu komitejas deputāti pēc vicemēra Andra Ārgaļa ierosinājuma pieprasa domes Finanšu departamentam sniegt ziņojumu par pašvaldības kontu stāvokli AS Parex banka. Paredzēts, ka ziņojums tiks sniegts 9. decembra domes sēdē pirms lemšanas par 2009. gada budžeta projekta apstiprināšanu. Finanšu departamenta direktore Ilga Tiknuse norādīja, ka informācijas sniegšanai par domes kontu atlikumiem nav šķēršļu, taču, lai informētu par pašvaldības kapitālsabiedrību kontu stāvokli, nepieciešama uzņēmumu vadības piekrišana. «Jau ziņots, ka Parex banka apkalpo aptuveni 5 % pašvaldības budžeta līdzekļu, vērtējot gada perspektīvā. Db jau ziņoja (11.11.2008.), ka Rīgas domei Parex bankā šobrīd noguldīti aptuveni 36 miljoni latu gan pašvaldības budžeta iestāžu, gan pašvaldības uzņēmumu finansēšanai.
Likviditāte sarūk
Latvijas banku likviditātes rādītājam ir tendence samazināties, tomēr, kā apgalvo FKTK priekšsēdētāja Irēna Krūmane, patlaban bankas spējot izpildīt noteiktos kapitāla pietiekamības un likviditātes rādītājus. FKTK pārstāve Ieva Upleja skaidro, ka Latvijas banku likviditātes rādītājs šā gada trešā ceturkšņa beigās ir samazinājies līdz 49.1 % no 55.7 % pagājušā gada trešā ceturkšņa beigās. Viņa gan vērsa uzmanību, ka banku likviditātes rādītājs joprojām pārsniedz normatīvos noteiktos minimālos 30%. Pēc FKTK datiem, Latvijas lielākajām bankām šis rādītājs trešajā ceturksnī bija robežās no 37.7 % līdz 57 %. Turklāt nevienas Latvijas bankas likviditāte trešā ceturkšņa beigās nebija zem 30 %.