Spriež, kad britu mārciņas cena noslīdēs līdz paritātei gan ar eiro, gan ASV dolāru
Viens no lielajiem nezināmajiem, kas var ietekmēt Eiropas ekonomikas nākotni, ir tas, kā atrisināsies Brexit process. Abu britu potenciālo nākamo premjeru retorika liek domāt, ka ir paaugstināta iespējamība tam, ka Apvienotā Karaliste pamet Eiropas Savienību (ES) bez kādas vienošanās. Tas nozīmētu haosu, un attiecīgi daži pirms 31. oktobra, kad vajadzētu būt zināmam lēmumam par Brexit likteni, jau laicīgi mēģina «pamest kuģi» un finanšu tirgū ieņem nogaidošākas pozīcijas. Neskaidrība par šī procesa gala iznākumu ir milzīga un, politiķiem strīdoties, kurš ir lielāks «brexiters», par to nākas samaksāt sterliņu mārciņai. Pamatā tiek klāstīts – ja vienošanās līdz oktobra beigām netiks panākta, briti tāpat pametīs ES.
Šāda situācija eiro cenai pēc ilgāka pārtraukuma ļāvusi paviesoties virs 0,9 mārciņu līmeņa. Ir manāmi spriedumi, ka aiz kalniem varētu nebūt pat eiro un sterliņu mārciņas paritāte (1 EUR = 1 mārciņa). Lai tas notiktu, eiro cenai mārciņās no šā brīža būtu jāpieaug vēl par 10,7%. Tas patiesībā pie zināmas notikumu attīstības pēc fantastikas neizskatās.
Tiek runāts ne tikai par mārciņas un eiro paritāti. Nomanāmas aplēses, ka britu valūta šo līmeni var sasniegt arī savās attiecībās ar ASV dolāru. Šo ceturtdien mārciņas cena atradās pie 1,244 ASV dolāru atzīmes. Pat Anglijas Banka pagājušajā novembrī izteicās, ka no-deal scenārijs varētu nozīmēt, ka mārciņas cena attiecībā pret ASV dolāru sarūk zem paritātes.
Šobrīd joprojām pamata prognoze lielākajai daļai gan ir, ka briti no ES izstājas daudzmaz kontrolēti. Tiesa gan, šajā pašā laikā daudzi izceļ, ka otra scenārija iespējamība nav pietiekami novērtēta. Daži rezultātā mārciņu nekautrējās salīdzināt ar kādu no attīstības valstu valūtām, uz kuru cenu arī parasti milzīgu ietekmi atstāj politiskā neskaidrība. Deutsche Bank pārstāvji izteikušies, ka mārciņa, ņemot vērā attiecīgos riskus, pašlaik nav pietiekami lēta un pastāv 50% tā saucamā «hard Brexit» iespējamība.
«Vairums tirgus dalībnieku joprojām cer, ka izstāšanās datums tiks atlikts, un tad būs vēl tālākas sarunas. Pārsvarā tiek uzsvērta mārciņas cenas neprognozējamība, lai gan tirgus ir pārlieku optimistisks par to, kā lietas beigās atrisināsies,» savukārt spriež Vācijas Commerzbank analītiķi. «Pie esošās konjunktūras ir grūti redzēt, kas varētu raisīt noturīgu esošās mārciņas vājināšanās tendences pagriešanos otrā virzienā. Politiskā no-deal Brexit retorika vasaras laikā tikai intensificēsies,» Financial Times tikmēr komentē finanšu uzņēmuma Banque Lombard Odier valūtu speciālisti.
Arī britu ekonomikas dati nav pārliecinoši, un finanšu tirgus dalībnieki sāk nosvērties domāt, ka ekonomiku ar zemākām likmēm vai kādiem nestandarta pasākumiem nāksies balstīt Anglijas Bankai.
Visu rakstu lasiet 19. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!