ASV žurnāls Forbes izveidojis savu ikgadējo pasaules ietekmīgāko cilvēku sarakstu. Tāpat kā pērn, par pasaules ietekmīgāko cilvēku atzīts ASV prezidents Baraks Obama.
Kopumā Forbes pasaules ietekmīgāko cilvēku sarakstā iekļauta 71 persona, no kurām 15 sarakstā nokļuvuši pirmo reizi. Tikmēr piecas Forbes sarakstā iekļautās personas ir šā gada laikā amatus ieņēmušie valstu vadītāji.
Saraksta veidotāji ņēmuši vērā tādus aspektus kā attiecīgā cilvēka ietekme sabiedrībā, resursi, kurus viņš kontrolē – valsts iekšzemes kopprodukts vai kompānijas rīcībā esošie aktīvi, kā arī personīgā bagātība.
Pilnu sarakstu iespējams apskatīties klikšķinot šeit.
#1/10
10. Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons. Savas darbības laikā viņš ticis saukts gan par Margaretas Tečeres otro atnākšanu, gan arī par Eiropas Dzelzs lēdijas Angelas Merkeles ēnu. D. Kamerons atteicies atbalstīt Eiropas Savienības (ES) budžeta palielināšanu, kā arī ciešākas integrācijas centienus. Tikmēr Lielbritānijā viņam jātiek galā ar ekonomisko lejupslīdi un vīlušos elektorātu.
#2/10
9. Sji Dzjiņpins – cilvēks, kas nākošo desmitgadi vadīs Ķīnu. Nesen notikušajā Ķīnas Komunistiskās partijas kongresā S. Dzjiņpins tika ievēlēts par partijas priekšsēdētāju. Viņa kontrolē ir arī Ķīnas bruņotie spēki, un nākamā gada sākumā viņš ieņems Ķīnas prezidenta vietu.
#3/10
8. Eiropas Centrālās bankas prezidents Mario Dragi. Pasaules lielākās vienotās valūtas zonas galvenais baņķieris aizņemts ar Herkulesa cienīgiem darbiem – uzturēt finansiālo vienotību visās 17 eirozonas valstīs. Viņa spējas lavierēt starp dažādu valstu interesēm nodrošinājušas arī iesauku Super Mario.
#4/10
7. Saūda Arābijas karalis Abdulla bin Abdulazīzs al Saūds. Tuksneša karaļvalsts absolūtais monarhs kontrolē 20% pasaules zināmo naftas rezervju. Viņa pārraudzībā ir arī islāma reliģijas svētās pilsētas. Lai gan tā sauktais Arābu pavasaris Saūdu dinastijas varu nesašūpoja, valsts saskaras ar dažādiem izaicinājumiem, kā, piemēram, milzīgo jauniešu bezdarbu.
#5/10
6. ASV Federālo rezervju vadītājs Bens Bernanke. Veicot kvantitatīvo mīkstināšanu, viņa vadītajai iestādei izdevies nodrošināt lēnu, bet stabilu ASV ekonomikas atveseļošanos. Tomēr Lielais Bens arī ir brīdinājis, ka tas ir vienīgais, kas ir viņa spēkos. Pārējais jādara politiķiem.
#6/10
5. Romas pāvests Benedikts XVI. Pāvests ir autoritāte 1,2 miljardiem pasaules katoļu, kas augstu vērtē viņa spriedumus daudzās dzīves jomās. Pāvests ir arī Vatikāna pilsētvalsts vadītājs. Pēdējā laikā viņam gan nācies spēkoties ar ASV katoļu baznīcā virmojošajām disidentiski noskaņotajām vēsmām.
#7/10
4. Microsoft dibinātājs un Bila & Melindas Geitsu labdarības fonda vadītājs Bils Geits. Pasaules otra bagātākā cilvēka rīcībā ir aptuveni 65 miljardi ASV dolāru, bet viņa fonds nodarbojas ar labdarību un nāvējošu slimību apkarošanu. Saskaņā ar aprēķiniem – līdz 2020. gadam fonds kopumā būs izglābis astoņus miljonus dzīvību. B. Geitsa aktivitātes ar to nebeidzas – viņš regulāri aicina pasaules miljardierus labdarībai ziedot vismaz pusi savas bagātības.
#8/10
3. Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Gada sākumā viņš trešo reizi kļuva par Krievijas prezidentu, amatā nomainot Dmitriju Medvedevu. Šā gada oktobrī bijušais VDK aģents, kurš kontrolē ar kodolieročiem bruņotu armiju, pastāvīgu vietu ANO Drošības padomē un vienus no pasaulē lielākajiem dabas resursu krājumiem, svinēja sešdesmit gadu jubileju.
#9/10
2. Vācijas kanclere Angela Merkele. Pasaules ietekmīgākā sieviete ir Eiropas Savienības mugurkauls. Kancleres stingro taupības politiku eirozonas parādu krīzes risināšanai kritizējuši daudzi, tomēr viņa joprojām atrodas savā amatā un nav noskaņota atkāpties no sava kursa. Lielākais izaicinājums gan viņai ir vēl priekšā – valdības popularitātes veicināšana pirms 2013. gada Vācijas vēlēšanām.
#10/10
1. ASV prezidents Baraks Obama. Nesen notikušajā vēlēšanās viņš guva uzvaru gan elektrorātu kolēģijā, gan ieguva lielāko iedzīvotāju atbalstu. B. Obama, kas kontrolē pasaules spēcīgāko armiju un ekonomiku, tagad var rēķināties ar papildus četriem gadiem, lai pārvarētu daudzus izaicinājumus – ASV budžeta krīzi, lielo bezdarbu un juceklīgo situāciju Tuvajos Austrumos.