Medijs Forbes izveidojis ikgadējo ietekmīgāko pasaules cilvēku sarakstu. Šogad saraksta galvgalī nokļuvis Krievijas prezidents Vladimirs Putins, apsteidzot iepriekšējo līderi Baraku Obamu.
Krievijas prezidents V. Putins tiek raksturots kā tāds, kuram izdevies konsolidēt savu varu kaimiņvalstī, kamēr B. Obama uzvedies kā kliba zoss. To ilustrējot ASV parādu problēmu risināšana un daļēja valdības darba pārtraukšana. ASV prezidenta prestižu iedragājusi arī rīcība saistībā ar Sīriju un nopludinātajiem dokumentiem par NSA veikto spiegošanu.
Forbes izveidotajā sarakstā iekļauti pazīstami filantropi, finansisti, tehnoloģiju kompāniju vadītāji un valstu līderi. Kopumā sarakstā iekļautas 72 personas, kas 2013. gadā pasaulē bijušas visietekmīgākās. Pilnu Forbes izveidoto sarakstu iespējams aplūkot klikšķinot šeit, savukārt Db.lv piedāvā fotogaleriju ar desmit ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē.
#1/10
1. Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Forbes uzdod jautājumu: kas pasaulē ir spēcīgāks – autoritārs bijušās superlielvalsts prezidents, vai ierobežots pasaules ietekmīgākās valsts vadītājs? V. Putina šā gada darbības sniedzot atbildi uz šo jautājumu. Krievijas prezidentam izdevies panākt varas konsolidāciju savās mājās un nodrošināt labvēlīgu Sīrijas ķīmisko ieroču jautājuma atrisinājumu. Vienlaikus V. Putins kontrolē pasaules lielākās naftas un gāzes rezerves, iespaidīgu kodolieroču arsenālu un amatā varētu palikt līdz pat 2024. gadam.
#2/10
2. Baraks Obama. ASV prezidents nonācis kritikas krustugunīs gan saistībā ar savu iekšpolitiku, gan ar apjomīgo skandālu, kas izcēlies pēc nopludinātajiem dokumentiem, kas atklājuši specdienesta NSA spiegošanas apmērus. Vienlaikus B. Obama vada valsti, kurai ir pasaulē lielākā ekonomika un spēcīgākie bruņotie spēki.
#3/10
3. Ķīnas komunistiskās partijas vadītājs Sji Dzjiņpins, kurš vienlaikus ir arī visas valsts līderis. Ķīna var lepoties ar pasaulē otro lielāko ekonomiku, un tiek prognozēts, ka tuvāko desmitgažu laikā tai izdosies apsteigt ASV.
#4/10
4. Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks. Forbes norāda, ka pāvests pasaules lielākajā reliģijā ienesis jaunu elpu. Francisks aicina uz līdzjūtību pret nabadzīgajiem un lielāku sieviešu lomu baznīcā. Pāvests ir aktīvs moderno tehnoloģiju lietotājs un bieži izmanto Twitter.
#5/10
5. Vācijas kanclere Angela Merkele. Pasaules ietekmīgākā sieviete ir visas Eiropas Savienības mugurkauls un uz saviem pleciem līdz šim nesusi eiro likteni. A. Merkeles kategoriskā nostāja taupības jautājumos, sagādājusi viņai daudz politisko pretinieku gan kontinenta dienvidos, gan ziemeļos.
#6/10
6. Microsoft līdzdibinātājs Bils Geitss. Pazīstamais tehnoloģiju sektora pionieris ir bagātākais ASV iedzīvotājs un plaši zināms filantrops, kurš piešķīris ievērojamu finansējumu dažādām jomām – sākot no bērnu triekas izskaušanas, beidzot ar tehnoloģiskās attīstības veicināšanu jaunattīstības valstīs.
#7/10
7. ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Bens Bernanke. Ietekmīgā ASV amatpersona savā amatā atradusies laikā, kad lielvalsts saskārās ar vērienīgākajiem fiskālajiem izaicinājumiem kopš Lielās Depresijas. Viņam izdevās nepieļaut pilnīgu pasaules ekonomikas sabrukumu 2008. – 2009. gada krīzes laikā, kā arī atjaunot ASV tautsaimniecības izaugsmi.
#8/10
8. Saūda Arābijas karalis Abdullahs bin Abduls Azīzs. Šis monarhs pārvalda valsti, kurā atrodas divas svarīgākās islāma svētvietas un pasaules otras lielākās jēlnaftas atradnes. Valsts gozējas starp divdesmit pasaules bagātākajām, tomēr vienlaikus to nomocījis augstais bezdarba līmenis, īpaši jauniešu vidū.
#9/10
9. Eiropas Centrālās bankas prezidents Mario Dragi. Forbes norāda, ka pasaules lielākās vienotas valūtas telpas galvenais baņķieris saskaras ar Hērakla cienīgiem uzdevumiem, saglabājot finanšu vienotību starp 17 valstīm. M. Dragi nākas lavierēt starp tik atšķirīgu valstu kā Vācija un Grieķija interesēm.
#10/10
10. ASV mazumtirdzniecības milža Wal-Mart vadītājs Maikls Djūks (Michael Duke). Tirdzniecības ķēde ASV nodarbina 2,2 miljonus cilvēku un tai ir liela ietekme nozarē. ASV valdības darba daļējas pārtraukšanas laikā, M. Djūks bija viens no tiem valsts lielāko uzņēmumu vadītājiem, kas strādāja ar prezidenta administrāciju jautājumā par parādu griestu palielināšanu.