Veselības ministrija un tai padotās iestādes pēc diviem gadiem plāno pārvākties uz jaunajām telpām, kuru nomas maksa paredzēta ievērojami augstāka nekā šobrīd vidēji tirgū.
Veselības ministrija (VM), Veselības inspekcija, Zāļu cenu valsts aģentūra, Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra, Medicīnas profesionālās izglītības centrs, Zāļu valsts aģentūra, Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūra, Sporta medicīnas valsts aģentūra un Latvijas medicīnas bibliotēka šobrīd atrodas deviņās dažādās vietās Rīgā. Pamatojot to ar līdzekļu taupīšanu un ērtumu, pēc diviem gadiem visas šīs iestādes strādās vienā ēkā ārpus centra - kādreizējās fabrikas VEF teritorijā. Lai gan šie nodomi ir apsveicami, tomēr cenu, par kādu plānots nomāt ministrijas un tās iestāžu telpas, nekustamo īpašumu nozares eksperti vērtē kā pārlieku augstu un šī brīža tirgus situācijai neatbilstošu. Jaunās veselības nozares iestāžu ēkas, kas atradīsies Ūnijas ielā 16b, telpu kopējā platība būs vairāk nekā 26 tūkst. kvadrātmetru, bet nomas maksa noteikta 16 eiro/m2 mēnesī, lai gan vēl šovasar VM valdību informēja, ka biroju ēku nomas maksa ir vidēji 11 eiro/m2 mēnesī. Pēc Db aprēķiniem gadā valstij par šo telpu nomu nāksies maksāt 3.6 milj. Ls. Nomas līgums tiks slēgts uz 25 gadiem.
Piedāvā pareizo platību
Uz lūgumu iesniegt savu cenu piedāvājumu par biroja telpu iznomāšanu šī gada augusta beigās atsaukušies divi komersanti, starp kuriem saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu izteicis SIA Nekustamo īpašumu un zemes pārvalde, Db informēja va/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) sabiedrisko attiecību speciāliste Daiga Laukšteina. Šis uzņēmums piedāvājis viszemāko nomas maksu - 16 eiro/m2 mēnesī. VNĪ arī norāda, ka par nomas maksu ar iznomātāju vēl tiks runāts, un netiek izslēgts, ka tā var mainīties. Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Andrejs Tiknuss Db apstiprināja, ka valsts iestādēm iepirkums par telpu nomu vai iegādi nav jārīko. Viņš skaidroja, ka gadījumā, ja iepirkumi šādos gadījumos būtu jārīko, tas izraisītu ievērojamu administratīvās kapacitātes zudumu. A.Tiknuss gan norāda, ka valsts iestādēm ir pienākums rast izdevīgāko un lētāko piedāvājumu, ko nosaka Valsts mantas izšķērdēšanas novēršanas likums. Vēl 2007. gadā valdībā tika virzīts lēmums par jaunas VM mājas būvniecību Pēc tam, kad tika aprēķināts, ka šādas ēkas būvniecība valstij varētu izmaksāt aptuveni 50 milj. Ls, ideja tika noraidīta. Tā vietā VM sāka jaunu nomājamu telpu meklēšanu. Šī gada 5. augustā valdībā tika izskatīts VM sagatavotais ziņojums, kurā VM iepazīstināja ar aprēķiniem par katrai iestādei nepieciešamo telpu platību, kā arī to, kādām papildtelpām jaunajā ēkā būtu jābūt. Visas šīs vajadzības sasummējot, izrietēja, ka VM nepieciešamas 26 430 m2 lielas telpas. Jau 28. oktobrī valdībā tika izskatīts jauns informatīvais ziņojums, kurā jau parādās arī potenciālais iznomātājs SIA Nekustamo īpašumu un zemes pārvalde. Interesanti, ka šī uzņēmuma pārvaldītās ēkas platība ir tieši 26 430 m2. VM valdībai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā norāda, ka nomas maksa nevar pārsniegt 2.39 milj. Ls. Šī nomas maksa aprēķināta, plānojot, ka tā būs 11 eiro/m2 mēnesī. Kura institūcija - VNĪ vai VM - segs trūkstošos aptuveni 1.2 milj. Ls no ikgadējās nomas maksas pagaidām nav zināms.
Ēka jāremontē
Saskaņā ar Lursoft informāciju vienīgais 2007. gada vasarā dibinātās Nekustamo īpašumu un zemes pārvaldes īpašnieks un amatpersona ir Kārlis Rozentāls. Viņš ir arī ēkas Ūnijas ielā 16b īpašnieks. Viņš 2001. gadā šo īpašumu un trīs zemes gabalus par 1 milj. USD iegādājās no SIA Vadu elektrosakaru firma, komutācijas tehnikas ražošana, liecina kādā Privatizācijas aģentūras 2002. gada lēmumā ietvertā informācija. K.Rozentāls Db sacīja, ka vēl nav saņēmis oficiālu atbildi par to, ka viņa īpašums izvēlēts kā VM un tās iestāžu atrašanās vieta. Tad, kad šāds apstiprinājums tiks sagaidīts, ēku nāksies pamatīgi renovēt un pielāgot topošo nomnieku vajadzībām. Tā kā pagaidām renovācijas projekts nav izstrādāts, arī šo darbu izmaksas nav zināmas. Uzņēmējs atzina, ka viņa piedāvāto nomas maksu viņš neuzskata par pārmērīgi augstu, jo apjomīgo remontdarbu veikšanai viņam nākšoties ņemt kredītu, kas šobrīd neesot lēti. VNĪ paskaidro, ka norādītā nomas maksa iekļauj arī maksu par ēkas apsaimniekošanu, kas ir 1.2 eiro/m2 mēnesī. Kā liecina Privatizācijas aģentūras dati, K.Rozentāls privatizācijas ceļā ieguvis arī zemesgabalu Jūrmalā, Teātra ielā 56. Viņam pieder puse kapitāldaļu SIA Teātra nams, kas nodarbojas ar nekustamo īpašumu attīstīšanu Rīgā un Jūrmalā, liecina publiski pieejamie dati. Tāpat uzņēmējam pieder daļas vairākos citos uzņēmumos - SIA Ritap Lamiteks (50%), SIA Jāša HES (80%), SIA Q Line (20%), SIA Latinmet (25%) un SIA Sport Master (33.33%).
Meklēja ārpus centra
VM valsts sekretārs Armands Ploriņš Db skaidroja, ka, izvēloties jaunās ministrijas telpas, starp galvenajiem pamatnosacījumiem bija ēkas atrašanās Daugavas labajā krastā un ārpus Rīgas vēsturiskā centra, iespēja piekļūt ar sabiedrisko transportu, tās tuvumā novietot auto, kā arī pietiekama telpu platība. Tā kā līdzekļi, ko VM katru gadu tērē telpu nomai, līdz ar pārvākšanos nedrīkst palielināties, tad šobrīd VM valdījumā esošās valsts ēkas tiks nodotas Finanšu ministrijai un pēc tam tās pārņems VNĪ. Pēc tam, kad telpas būs atbrīvojušas VM pakļautās iestādes, VNĪ skatīs citu ministriju un institūciju nepieciešamību pēc telpām un lems par to, vai ēkas nodot kādai citai iestādei, iznomāt privātpersonām vai arī pārdot. Tādējādi VNĪ nodrošinās starpību starp to summu, ko VM ēku nomai tērē šobrīd, un to, kāda tā būs pēc pārcelšanās jaunajā atrašanās vietā. Līdzšinējais VM nomas maksas apmērs bija 1.66 milj. Ls gadā. VM aprēķinājusi, ka papildus šai summai ēkas nomāšanai būs nepieciešami 726 tūkst. Ls, ko nāksies segt VNĪ. Ēku Brīvības ielā, kur šobrīd atrodas VM, tā nomā. Pēc citu iestāžu pārcelšanās uz jaunajām telpām atbrīvosies ēkas Kapseļu ielā 8 un 23, Jersikas ielā 15 un daļēji Raiņa bulvārī 27 (šobrīd šajā adresē mājo Sporta medicīnas valsts aģentūra un vairāki privāti uzņēmumi). Šo īpašumu pārdošanas cenu Veselības aprūpes nekustamie īpašumi lēš kopumā 6.67 - 7.75 milj. Ls apmērā. Kopā ar Sporta medicīnas valsts aģentūru Raiņa bulvārī 27 atrodas arī Rakstnieku poliklīnika, veselības centrs Audemus, CNS aptieka, Latvijas Universitātes Optometrijas centrs. 2006. gadā Ministru kabinets ir noraidījis Rakstnieku poliklīnikas un CNS aptiekas šīs ēkas privatizācijas ierosinājumu, to pamatojot ar faktu, ka ēkā atrodas valsts aģentūra un gadījumā, ja ēka piederētu privātpersonai, tad, iespējams, aģentūrai būtu jāmeklē jaunas telpas. Šo lēmumu Rakstnieku poliklīnika apstrīdējusi Administratīvajā rajona tiesā, un tiesvedība šobrīd vēl turpinās.
Uz pusi dārgāk
Pētot tirgus situāciju 2007. gadā, VM secināja, ka, slēdzot nomas līgumu uz 10 gadiem un ilgāk par 25 - 30 tūkst. kvadrātmetriem, vidējā nomas maksa kopā ar telpu uzturēšanu un apsaimniekošanu veidotu 11 eiro/m2. Tiesa, 2007. gadā Daugavas labajā krastā tik lielā platībā piedāvājumu vispār nebija, norādīja VM. Tomēr jau oktobrī valdības apstiprinātajā lēmumā paredzēts telpas nomāt par 16 eiro/m2 mēnesī. Db aptaujātie nekustamo īpašumu uzņēmumu komercplatību speciālisti norādīja, ka, ņemot vērā to, ka konkrētajā gadījumā tiktu iznomāti vairāk nekā 26 tūkst. kvadrātmetru, cena 16 eiro/m2 ir neatbilstoša tirgus situācijai. Atkarībā no ēkas stāvokļa, atrašanās vietas un citiem faktoriem nomas maksa varētu būt 8 - 14 eiro/m2. Valsts iestāde ir stabilākais iespējamais nomnieks, tādēļ noteikti ir iespējams vienoties par zemāku cenu. Kopumā tirgū tik lielu nomājamu ēku ir maz, atzīst nekustamo īpašumu eksperti, tomēr šobrīd ir vairākas tapšanas procesā esošas biroju ēkas, kas pēc diviem gadiem jau būs gatavas. Arī šajās ēkās nomniekam, kas gatavs nomāt visu ēku, maksa varētu būt zemāka nekā 16 eiro/m2. Colliers International partneris Baltijā un Baltkrievijā Mihails Morozovs Db sacīja, ka ministrijai būtu vērts veikt neatkarīgu konkrētās būves vērtējumu, lai noteiktu, cik liela varētu būt nomas maksa pēc tās rekonstrukcijas. Viņš atzina, ka tik lielu brīvu objektu Rīgā nav daudz un vidēji to nomas maksa ir 12 eiro/m2 mēnesī, tomēr tas ir atkarīgs no nomnieka prasībām un ēkas tehniskajiem parametriem. M.Morozovs uzsver, ka tirgū parādās arvien jauni piedāvājumi un iznomātāju vidū palielinās konkurence, turklāt valsts institūcijām kā klientiem nekustamo īpašumu nozarē vienmēr ir priekšroka. Arī nekustamo īpašumu kompānijas Balsts Komercnodaļas vadītājs Kristaps Jankovskis atzīst, ka šobrīd atrast tik lielas platības ir grūti, tomēr, ja nomnieki jaunajās telpās plāno pārvākties pēc diviem gadiem, tad ap šo laiku varētu būt gatavas vairākas jaunas biroju ēkas, kurās jau šobrīd iespējams vienoties par nomas maksu 10 - 14 eiro/m2 mēnesī. Viņš skaidro, ka, jo lielāks un stabilāks ir nomnieks, jo lielākas iespējas vienoties par labāku cenu, tādēļ VM gadījumā noteikti ir iespējas cenu vēl nokaulēt, uzskata K.Jankovskis. Immostate projektu vadītāja Agnese Groševa informēja, ka nomas maksa eiro/m2 atbilst cenai, kāda tirgū bija aptuveni pirms pusgada, tomēr šobrīd lielam nomniekam tā būtu krietni zemāka.