Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) šā mācību gada pirmajos mēnešos 24 izglītības iestādēs Latvijā ir atklājis zaļā iepirkuma noteikumu pārkāpumus un pārmet skolām nepietiekamu kontroli, sodot piegādātājus.
«Vainīgie piegādātāji ir jāizslēdz no spēles pavisam, nevis jālūdz skolas rūpīgāk pētīt pavadzīmes,» uzskata Lauksaimniecības Organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.
«Izglītības iestādes pavirši izturas pret zaļā publiskā iepirkuma līguma nosacījumu izpildi,» teikts PVD paziņojumā presei šomēnes pēc zaļā publiskā iepirkuma prasību pārkāpumu konstatēšanas jaunajā mācību gadā 55 Latvijas izglītības iestādēs. Nosacītā līdere sarakstā ir Ventspils pilsēta un Talsu novads ar pārkāpumiem astoņās izglītības iestādēs, tad seko Rīga ar septiņām izglītības iestādēm, Ventspils novads ar sešām skolām. Vairumā gadījumu pārkāpumi atklāti pa vienam kādā novada skolā.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
«86% no veiktajām pārbaudēm konstatēts, ka netiek ievērotas iepirkuma tehniskajās specifikācijās noteiktās prasības. Visos šajos gadījumos izglītības iestādēm būtu bijis jāpārliecinās, ka piegādāti līguma nosacījumiem atbilstoši produkti, tomēr tas nav darīts,» teikts PVD paziņojumā.
Zaļā publiskā iepirkuma prasībām atbilstoši produkti ir tādi, kas audzēti vai iegūti Latvijā un atbilst nacionālās pārtikas kvalitātes shēmai, kuru marķē ar Zaļo vai Bordo karotīti, bioloģiskās lauksaimniecības vai tās produktu kvalitātes rādītāju vai lauksaimniecības integrētās audzēšanas prasībām. Par pārkāpumiem soda piegādātājus, turklāt tādus, kuri nogrēkojušies atkārtoti, ar 100 eiro lielu naudas sodu, tā apstiprināja PVD.
24 gadījumos dažādām Latvijas izglītības iestādēm, kas ir skolas vai bērnudārzi, neatbilstības atrastas tehniskajās specifikācijās. Īsāk sakot – ražotājs ir īstais, bet produkts neatbilst zaļajam iepirkumam. Līdztekus krāpušies arī ar dārzeņiem un augļiem, citas valsts produktus uzdodot par Latvijā audzētiem.
14 izglītības iestādēs krāpšanai bijis arī kvalitatīvs raksturs – produkti neatbilda tehniskajās specifikācijās norādītām prasībām. Piemēram, extra virgin olīveļļas vietā piegādāta olīvu izspiedu eļļa. Nav ievērotas prasības par iepakojumu un izcelsmi.
Visu rakstu Zaļajā iepirkumā krāpjas ar pārtiku izglītības iestādēm lasiet trešdienas, 14.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!