Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis aicina sekot Somijas piemēram un pārtraukt atbalstu intensīvajai lauksaimniecībai
Kā vērtējat Lauku attīstības programmā 2014.–2020. gadam bioloģiskajai lauksaimniecībai (BL) atvēlēto atbalstu – 151 milj. eiro?
Summa aprēķināta, lai segtu esošās saistības – 180 tūkst. hektāru, taču, tā kā BL popularitāte aug, platības palielināsies, bet naudas pietrūks. Šis gads būs kā atskaite, lai saprastu, kā BL attīstīsies. Esam aprēķinājuši, ka 2018. gadā BL atbalsta shēma atkal būs jāslēdz jaunajām saimniecībām. Atbalsta saņemšanas nosacījumi ir nedaudz mainījušies, sāpīgākā no izmaiņām – finansējums samazināts zaļajai lopkopībai. Nezinu citu nozari, kur samazinājums būtu tik dramatisks, atbalsts sarucis vairāk nekā par 30%. Tā ir cīņa starp bioloģiskajiem un konvencionālajiem lauksaimniekiem, izmantojot lobijus, kas ietekmē Zemkopības ministrijas galavārdu. Esam ievadījuši sarunas, ka no 2016. gada varētu nākt klāt papildu atbalsts BL lopkopībai. Latvija ir unikāla ar to, ka BL tiek ieskaitīti arī savvaļas dzīvnieki, tostarp kamieļi un strausi, kā arī trofeju bizness, lai gan Eiropas Savienībā tas viss netiek atzīts kā BL. Eiropā mūsu briežu gaļu nevar marķēt kā bioloģisku, taču Latvijā atbalsts šīm saimniecībām apēd lielu finansējuma daļu, vairākus miljonus. Viņi ir jāatbalsta, bet nesaistīti ar BL. Esam panākuši, ka papildus atbalsts būs dārzeņkopībai, augļkopībai. Šīs nozares varētu attīstīties, jo bija atpalikušas, kaut gan iespējas ir plašas, piemēram, skolu ēdināšana. Iepriekšējā periodā pa priekšu aizgāja intensīvā lauksaimniecība. Politiķi bieži runā, ka BL ir mūsu iespēja, mūsu Nokia. Tomēr, pieņemot lēmumus, darbība notiek pretējā virzienā.
Pieprasījums pēc BL produkcijas aug – vai tas nozīmē, ka sabiedrība labāk izprot, kas īsti ir bioloģiskā pārtika?
Joprojām valda uzskats, ka it viss, kas audzis Latvijā, ir bioloģisks, bet tā nebūt nav. Pašlaik arī lielveikali pieprasa vairāk BL produkcijas. Tomēr vairāk zemnieki to tirgo reģionos, pilsētu un mazpilsētu vietējos tirgos. Daudzi ir nonākuši pie slēdziena, ka nav izdevīgi vest produkciju ar busiņu uz Rīgu, gudrāk pārdot netālajā Valmierā vai Jēkabpilī. Rīgā un citur spēcīgi attīstās tiešās pirkšanas pulciņi ar tiešajiem norēķiniem un bez starpniekiem, kur iesaistās daudz BL lauksaimnieku. Daudzi produktu piegādēm izmanto pat kurjerpastu, pakomātus. Zemnieku piedāvājums pamazām pielāgosies tiešajai pirkšanai, tā kļūs vēl populārāka, kā tas sen ir citur pasaulē. Daudzi uztraucas, vai tiešajā pirkšanā valstij nepaslīd garām nodokļi, bet nesalīdzināmi lielāka beznodokļu zona ir lielie tirgi. Nakts tirgū lielākā daļa produkcijas nosaukta par Latvijas, bet patiesībā tiek ievesta, tirgota bez kases aparātiem. Tirgus tantiņai ir atļauja tirgot viņas izaudzēto, bet patiesībā viņa pārdod Polijas dārzeņus. Tas grauj konkurenci, nospiežot Latvijas zemniekus.
Cik lielu daļu no dārzeņu tirgus, jūsuprāt, ieņem «pelēkā» produkcija no Polijas?
Lauvas tiesu. 90. gados dārzeņkopība veiksmīgi attīstījās, tolaik pats audzēju kartupeļus. Bet Polijas konkurences dēļ daudz saimniecību nācās likvidēt. Tikai tagad sabiedrība sāk novērtēt vietējo produkciju, sevišķi bioloģisko.
Vai pirkt bioloģisko pārtiku neizrādīsies tikai modes lieta ar īslaicīgu efektu?
Kāds varbūt to pasniedz kā mārketinga triku, bet patiesībā BL ir sena vēsture. Tas nav pēkšņs bums, bet tradicionāla lauksaimniecības metode. Varbūt kāds grib palielīties, ka pērk bioloģisko produkciju, bet pamatā to izvēlas cilvēki, kas ēdot nevēlas nodarīt kaitējumu savai veselībai.
Daudzi intervētie zemnieki teikuši – strādājam bioloģiski, bet negribam krāmēties ar sertificēšanos, apkalpojot birokrātisko mašinēriju. Vai tas jūsu lietu nenoliek drusku uz lāpstiņām?
Kā citādi patērētājam pierādīt, ka produkts audzēts bioloģiski? Tiesa, dokumentu kaudze ir paliela. Tomēr, ja gribi saņemt BL atbalstu un uzlikt BL zīmīti, prasības ir jāiztur. Jārēķinās, ka Latvijā kontrole ir ļoti stingra, krāpnieki tiek izķerti ātri.
Visu interviju Zaļa valsts tikai politiķu mutēs lasiet 13. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.