Krievijas sabiedrība pašlaik ir sašķelta starp tiem, kas vēlas redzēt Vladimira Putina režīma beigas, un starp tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ viņu atbalsta. Visticamāk, V. Putinam izdosies uzvarēt 4. martā notiekošajās prezidenta vēlēšanās, raksta Bloomberg Businesweek.
Medijs uzsver, ka tomēr opozīcijas kustības pārsteidzošā apņēmība radījusi bažas – vai V. Putinam tik tiešām izdosies noturēties amatā abus nākamos termiņus. Pašlaik svarīgākais jautājums Krievijai un arī visai pasaulei ir – kāds būs nākošais V. Putina prezidentūras posms, kā arī – kādu ceļu mēros Krievija pēc viņa.
Viena no galvenajām V. Putina rīcībā esošajamā vērtībām pašlaik varētu būt Krievijas iedzīvotāju atmiņa, norāda Businesweek. Deviņdesmito gadu nopietnākā Krievijas politiskā krīze – 1993. gada oktobrī notikušais konflikts starp Borisu Jeļcinu un likumdevējvaru, kas beidzās ar asinsizliešanu un vairāku simtu cilvēku bojāeju. Pašlaik tikai rets opozīcijas aktīvists ir vardarbīgi noskaņots, bet liela daļa ir pārliecināta, ka V. Putins šodien ar atklātu sacelšanos izrīkotos daudz bargāk.
Lai turpinātu savu laikmetu, V. Putins cer uz «masām» - lauku apgabalu iedzīvotājiem, kas lielākoties informāciju saņem no Kremļa kontrolētajiem TV kanāliem, norāda medijs. Šīs iedzīvotāju daļas simpātijas V. Putins ir ieguvis, nodrošinot to, ka laicīgi tiek izmaksātas pensijas un algas, uzsverot, ka viņš ir kā stūrmanis, kurš ved Krieviju pa nemierīgiem ūdeņiem, norādot, ka apturējis valsts kritienu bezdibenī.
Tomēr, palielinoties V. Putina varas centralizācijai, Krievijā proporcionāli palielinājusies arī korupcija. Vienkāršos krievus nogurdinājusi valstī valdošā nelikumība un valsts varas izmantošana par labu valdošajai elitei. Krievi ir noguruši no kukuļu došanas policistiem, ierēdņiem, ārstiem un skolotājiem. Viņi labi zina par milzīgo naudas plūsmu valsts kasē, bet tajā pašā laikā spiesti noskatīties uz sabrukušajiem ceļiem, cenu kāpumu un grīļīgo sociālās aprūpes sistēmu. Daudzi krievi runā angliski un dodas ārzemju ceļojumos, un ir pārliecinājušies, ka Krievijā valdošā korupcija ir relatīva anomālija.
Tomēr, neraugoties uz Krievijas ielās valdošo noskaņojumu, valstī pašlaik nav redzamas alternatīvas V. Putinam. Neskatoties uz dažādiem opozicionāru līderiem, pašlaik Krievijā nav īsta Nelsona Mandelas vai Vāclava Havela. Īstermiņā tas nenoliedzami ir izdevīgi V. Putinam, tomēr nesaskaņas opozīcijas rindās ilgtermiņā palīdzēs tai attīstīties, ļaujot nobriest tās līderiem.
Turpmākie mēneši Krievijā būs vētrains periods. Galvenā demonstrantu prasība ir godīgu vēlēšanu nodrošināšana – svarīgs tiesiskas valsts iekārtas aspekts. To Krievija nekad nav mēģinājusi, tāpēc pienācis laiks, kad tā to izdara, noslēdz Businesweek.