Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde, veicot 40 kratīšanas Rīgā un vairākās citās Latvijas pilsētās, šā gada aprīļa beigās pārtraukusi ar naftas produktu apriti saistītu trīs noziedzīgu grupējumu darbību.
Veicot virkni izmeklēšanas un operatīvo darbību, VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētājiem izdevās apturēt trīs organizētu personu grupas, kas no pērnā gada darbojās ar mērķi nemaksāt valsts budžetā nodokļus un legalizēt finanšu līdzekļus lielā apmērā, izmantojot savā valdījumā esošus uzņēmumus, kā arī šo uzņēmumu dokumentus, zīmogus, juridisko personu rekvizītus, bankas kontus, fizisko personu datus.
Apturētajās shēmās darbojās vairākas ar naftas produktu vairumtirdzniecību saistītu uzņēmumu atbildīgās amatpersonas un ar tām saistītas personas, kuras Latvijā ieveda degvielu, bet, lai nemaksātu pievienotās vērtības nodokli, veica priekšnodokļa atskaitīšanu par faktiski nenotikušām preču iegādēm. Rezultātā pievienotās vērtības nodoklis, ko ikviena privātpersona samaksā degvielas uzpildes stacijā par uzpildīto degvielu, nonāk nevis valsts budžetā, bet shēmā iesaistīto uzņēmumu faktisko vadītāju rīcībā. Šādā veidā ievestā degviela tirgū tiek piedāvāta par ievērojami lētāku cenu, kas izkonkurē godprātīgos nodokļu maksātājus, šajā gadījumā – naftas produktu tirgotājus, kuri godprātīgi pilda nodokļu saistības.
Minēto kriminālprocesu ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji kopumā veica 40 kratīšanas Rīgā, Ogrē, Jelgavā, Liepājā un Dobelē noziedzīgās shēmas dalībnieku dzīvesvietās, birojos un automašīnās, kā arī kriminālprocesā iesaistīto uzņēmumu, kam ir izsniegtas speciālās atļaujas (licences) noliktavas turētāja darbībai ar akcīzes precēm, degvielas, biodegvielas un naftas produktu naftas bāzēs. Kratīšanu laikā tika izņemti grāmatvedības dokumenti, datori un virkne citu izmeklēšanai nozīmīgu dokumentu.
Kopumā noziedzīgajos grupējumos bija iesaistītas 14 fiziskas personas (četri organizatori, trīs līdzizdarītāji un septiņi atbalstītāji) un vairāk nekā 90 juridiskās personas, no kurām saskaņā ar šobrīd izmeklēšanas gaitā noskaidroto 26 bija reāli strādājoši uzņēmumi, bet 70 - fiktīvi uzņēmumi.
Par aizdomās turētām atzītas 10 personas, tajā skaitā četri organizatori un trīs atbalstītāji, kam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, savukārt vienam līdzizdarītājam Jelgavas tiesa piemērojusi apcietinājumu, bet diviem citiem līdzizdarītājiem – ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.
Kriminālprocesu ietvaros šobrīd ir arestēti finanšu līdzekļi vairāk kā 12 norēķinu kontos Latvijas kredītiestādēs, bet informācija par precīzu arestēto naudas līdzekļu apjomu no kredītiestādēm vēl nav saņemta.Uzsāktajos kriminālprocesos turpinās pirmstiesas izmeklēšana un plašāka informācija izmeklēšanas interesēs šobrīd netiek sniegta.