Godātā redakcija, šai skaistajā svētku laikā atļaujiet man caur jūsu laikraksta slejām paust visnotaļ pozitīvu atziņu: šī valdība man sāk iepatikties. Vēl vairāk, šis tas no valdības šķietami komediantiski grābstīgās ņemšanās pēkšņi parādās jaunā gaismā.
Atklāsme man uznāca brīdī, kad līdz šim no lielu muļķību runāšanas un darīšanas izsprukušais Iekšlietu ministrs Ģirģena kgs tomēr atvēzējās varoņdarbam: ar spēku pārņemt trolejbusu un autobusu kustības kārtošanu Rīgas pilsētā.
Pirmajā acu uzmetienā tā varētu šķisties kantaina stulbuma manifestācija. Ar šādu pašu pamatojumu – iespējams iedzīvotāju apdraudējums – policijai būtu jāpārņem krietns ducis lauku klubu, jāsāk vadīt kādas provinces bibliotēkas, jāpārraksta uz policijas vārda zemesgrāmatā pārdesmit Rīgas slavenāko graustu, un vēl sabiedrības drošības garantēšanai jāsašņorē pāris trīs deputātu. Bet tad iemetu aci valdības deklarācijā: tur par iekšlietām ir tikai dažas rindkopas, un nevienā no tām nav solīta policijas virsvadība pašvaldības transporta jomā. Bet! Toties ir solījums tikt galā ar OIK, pašā pašā sākumā. Kā zināms, Saeima pat nobalsoja par OIK sistēmas tūlītēju likvidēšanu, ko jevroglumais Kariņa kgs pēčāk iegrieza tā, ka tas ir bijis tikai naivs deputātu vēlējums EM nākt klajā ar kādu nekādu plānu. Vienvārdsakot, valdība ir aptaisījusies jau pašā startā, bet te OIK atcelšanas vietā nāk satiksmes atcelšana uz Deglava tilta, un visi priecīgi.
Kompartijas 22. kongresā 1961. gadā tika pieņemta programma, kas paredzēja komunisma uzcelšanu pamatā pabeigt uz 1980. gadu, un tā beidzās ar lozungu par «pašreizējo cilvēku paaudzi, kas dzīvos komunismā». Tāds uzraksts milzu burtiem rotāja mūri trolejbusa pieturā pretī 49. vidusskolai. Komuņizms nesanāca, tā vietā Maskavā 1980. gadā sarīkoja Olimpiskās spēles, un visiem patika. Tā pati metode Kariņa valdībai: OIK vietā draiskošanās ap satiksmi uz tiltiem, haoss paredzams megalītisks, cilvēku tūkstoši būs sajūsmā līdz asarām, kā uz aizlidojošo olimpisku Mišku skatoties. Man sāk patikt šī valdība, nu patiešām.
Šai kontekstā arī stukaču Trauksmes celšanas likuma spēkā stāšanās tieši šobrīd vairs nav vienkārši koķetas stulbība, bet gan jaunā valsts pārvaldes stila būtiska sastāvdaļa. Nav noslēpums, ka laukos par Pūces kga piedāvājumu trīskārt samazināt pašvaldību skaitu nav sajūsmā, un kādu laiku brīnījās, kāpēc nav uzrādīti pozitīvie stimuli. Tas bija naivi, un kopš Jurģu dienas, kad tapa zināms, ka policijai pavēlēs pārņemt tiltus, iesaku pagastvečiem vairāk domāt par negatīvajiem stimuliem. Proti, darbinieks, kurš uzrakstīs kļauzu, vairs nebūs stukačs, bet trauksmes cēlājs, un neatkarīgi no sagvelztā, viņa anonimitāti aizsargās valsts. Bet pašvaldības pārvaldi, iedzīvotāju drošības garantēšanai, varēs pārņemt ministrs Ģirģens un policijas specnazs. Nu skaisti. Šajā shēmā valstī vispār varēs realizēt dažu labu priekšvēlēšanu solījumu par ministriju skaitu: pietiks ar Ārlietu, Iekšlietu un Finanšu. Finanses maksā, policija rullē, ārlietas kaut ko klukst pa ārzemēm, tiem nekas nemainās.
Esmu jauku gaidu pārņemts, cerot uz valdības darbu turpinājumu šai atraktīvajā, olimpiski–deglaviskajā stilā. Kāds brīnumsalūts, piemēram, tiks izšauts, lai piesegtu faktu, ka nevienu, atkārtoju, nevienu no valdības jaunās politikas solījumiem nav iespējams izpildīt. Premjers pats vaļsirdības lēkmē mūs iepriecināja, ka valdības deklarācijas solījumu izpildei nepieciešams papildus miljards, kura – ak tu brīnums – nemaz neesot. Un te vēl Fiskālās disciplīnas padome izlec ar savu aprēķinu, ka ne tikai kādām jaunām lietām, bet jau esošajiem tēriņiem nākošgad pietrūkst kādi 112 miljoni, ko finanšu priesteru valodā sauc par «negatīvo fiskālo telpu», bet mēs, vienkāršāku ļaužu, zinām, ka tas nozīmē budžeta griešanu. Un izrādīsies, ka vīzdegunīgo, «atbildīgo» un aumež «eiropeisko» partiju priekšvēlēšanu solījumi ir tikpat vērtīgi, kā viņu apņirgto un aplamāto «populistu» pasaciņas, – gan vieni, gan otri ir bijuši blēņu stāsti vēlētāju muļķošanai. Pārlapoju perversā humora piesātināto opusu par «Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību», un prātoju, kurš no paragrāfiem nākošais startēs shēmā komunisms – olimpiāde – Miška aizlido. Mans favorīts šobrīd ir §5, par nodokļu politikas paredzamību. Pavadīsim tā aizlidošanu ar gaišu skumju asarām.
Cerot palikt Jūsu vēstuļdraugs –Mārcis Bendiks Bermudiskā trijstūrī starp Ķekavu – Iecavu – Baldoni, 2019. gada aprīlī