Lai Latvijā varētu ieviest daudzās Eiropas valstīs sekmīgi strādājošu finanšu bonusu sistēmu, ir vajadzīgi normatīvo aktu grozījumi.
Šobrīd gan vēl nav skaidrs, kādi bonusi darbinieku finansiālās ieinteresētības instrumenti - darbinieku finanšu iesaistei (DFI) - Latvijā varētu tik ieviesti. Lai meklētu risinājumu, Finanšu ministrijā izveidota darba grupa ar mērķi sagatavot normatīvo aktu grozījumus un veicināt darbinieku finansiālo iesaisti, sākotnēji jautājumu skatot sašaurināti - akciju opcijām piemērojamā nodokļu režīma izstrādes kontekstā.
Bonusu sistēma
«Lai arī vecajās ES dalībvalstīs veiksmīgi tiek izmantoti vairāki DFI modeļi, Latvijā ir uzsākta diskusija par vienu no tiem - iespēju darbiniekiem piešķirt akcijas,» skaidro Latvijas darba devēju konfederācijas (LDDK) tautsaimniecības eksperts Mārcis Dzelme. Viņš norāda, ka šobrīd valsts faktiski visu atbildību par darbinieku noturēšanu Latvijā un uzņēmumā ir uzvēlusi uz darba devēja pleciem, kamēr citās Eiropas valstīs valsts politika ir vērsta uz to, lai darba devēji būtu ieinteresēti iesaistīt darbiniekus finansiāli uzņēmuma darbā.
«Šeit nav runa par to, ka darba devēji tagad visiem darbiniekiem noteiks minimālo darba algu un pārējo darba samaksu piesaistīs uzņēmuma peļņai, no kuras izmaksās dividendes, tādējādi samazinot savas izmaksas uz iedzīvotāju ienākuma un socnodokļa rēķina,» uzsver M. Dzelme. Viņš norāda, ka runa ir par bonusu sistēmas ieviešanu papildus darba algai, nevis darba algas transformēšanu par dividendēm.
Nav normatīvu
«Šobrīd Latvijā nav normatīvās bāzes, lai darba devējs būtu ieinteresēts radīt kādus papildu stimulus darbinieku motivēšanai efektīvāk un produktīvāk strādāt,» atzīst M. Dzelme. Viņš norāda, ka šobrīd uzņēmēji daudzviet nodrošina darbinieku transportēšanu no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, sedz ēdināšanas izmaksas, apmaksā veselības apdrošināšanu, turīgākie arī veido saviem darbiniekiem pensiju fondu u.c. Tomēr jāņem vērā, ka saskaņā ar spēkā esošo nodokļu likumdošanu visi šie izdevumi pilnā apmērā tiek aplikti ar nodokļiem, arī ar iemaksām valsts sociālajā budžetā, neradot interesi šādus instrumentus izmantot.
Akciju opcijas
Kā viens no iespējamajiem pirmajiem DFI instrumentiem, ko Latvijā varētu ieviest varbūt pat jau ar 2008. gadu, tiek minētas darbinieku akcijas. «Tas būs brīvprātīgs pasākums, kuru atsevišķi darba devēji būs ieinteresēti izmantot,» uzsver M. Dzelme.
Ja mēs runājam kopumā par DFI instrumentu ieviešanu, tad Latvijā būtu lietderīgi pārņemt praksi, kad uzņēmums izstrādā DFI plānu, kuru pēc tam apstiprina VID, kas, pēc M. Dzelmes teiktā, novērstu naudas izkrāpšanas gadījumus. Lai ieviestu DFI, ir nepieciešamas izmaiņas nodokļu likumdošanā, lai uzņēmējam par akciju piešķiršanu darbiniekam nebūtu jāmaksā, piemēram, socnodoklis. Šobrīd spēkā esošais nodokļu slogs DFI instrumentu ieviešanu padara darboties nespējīgu, jo kāda jēga tērēt administratīvos resursus un izstrādāt konkrētu sistēmu, ja DFI instrumenta ieviešana tiek aplikta ar abiem minētajiem nodokļiem tieši tāpat kā darba alga.
LDDK priekšlikums ir, ka akciju opcijām vajadzētu piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli brīdī, kad darbinieks uzņēmuma piešķirtās akcijas pārdod - gūst konkrētu labumu. Darbinieku motivācijas sistēmas ieviešana, pēc uzņēmēju teiktā, būtu izdevīga arī valstij, jo sekmētu makroekonomisko stabilitāti. «Šis instruments varētu palīdzēt mazināt aplokšņu algu īpatsvaru, jo būtu legāls veids, kā darbiniekam papildus samaksāt, lai ilgtermiņā darbinieks nav ieinteresēts mainīt darbavietu,» min M. Dzelme.
LDDK vēlas, lai šāda kārtība būtu iespējama ne tikai visām akciju sabiedrībām, bet arī SIA (jārisina jautājums, kā noteikt SIA kapitāldaļu patieso vērtību), kas netiek kotētas biržā.
Darba devēji ir par un vēlas sistēmu pēc iespējas ātrāk iedarbināt
Bonusu sistēma darbiniekiem bez darba algas ir vajadzīga Latvijā un uzņēmēji cer, ka normatīvo aktu bāze šādai stimulu sistēmas ieviešanai stāsies spēkā jau 2008. gadā.
Normatīvu vakuums līdz šim ir liedzis darbinieku papildu bonusu sistēmas ieviešanu vairākos uzņēmumos. Turklāt vairāki uzņēmēji atzina, ka profesionālu darbinieku noturēšanai uzņēmumā (arī Latvijā), efektīvam darbam, darbinieka ieinteresētībai uzņēmuma izaugsmē un finansiālās darbības rādītājos ne vienmēr pietiek ar darba samaksas lielumu, jo arvien vairāk tiek meklēti visdažādākie stimuli un pat to pakete šo jautājumu risināšanai. Vairāki aptaujātie darba devēji nevēlējās izteikties par šo jautājumu, jo šobrīd neesot nekā «taustāma», ne kādi uzņēmumi ar kādiem noteikumiem, ne cik daudz varēs izmantot darbinieku bonusu programmas un instrumentus.
Konkurences atslēga
«Latvijā ir nepieciešama šāda stimulēšanas sistēma, lai Latvijas uzņ��mumi spētu veiksmīgi konkurēt Eiropas tirgū un lai mēs šajos uzņēmumos ilgtermiņā noturētu talantīgākos darbiniekus,» uzsver SIA Lattelecom valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis. Savu teikto viņš pamato ar to, ka pašlaik Latvijā nav atbilstošu tiesību normu, tai skaitā nodokļu jomā, kas stimulētu šādas atlīdzības sistēmas veidošanu Latvijas uzņēmumos. «Mēs ar šīm problēmām saskārāmies, kad uzsākām darbu pie uzņēmuma darbinieku līdzdalības mehānisma izveides Lattelecom kapitāldaļu izpirkšanas darījumā,» uzsver N. Melngailis. Viņš ir pārliecināts, ka problēmu risināt palīdzētu arī tas, ja uzņēmumu akciju kotēšana kļūtu populārāka ne tikai attiecībā uz Latvijas Fondu biržu, bet arī Latvijas uzņēmumu akcijām starptautiskās biržās. «Tas atrisinātu jautājumu par šāda maksāšanas līdzekļa likviditāti,» skaidro N. Melngailis.
Neparedz likumdošana
UPB holdingā jau ilgāku laiku viens no darbinieku motivācijas instrumentiem ir darbinieku akcijas. «Šogad esam nopietni sākuši strādāt, lai ietu soli tālāk motivācijas sistēmas attīstīšanā,» atklāja UPB holdinga prezidents Uldis Pīlēns. Holdinga vairākās grupās - piemēram, MB grupā un UPB Nams grupā darbinieku akcijas jau ir pārtapušas pamatakcijās. «Loģiski, tas neattiecas uz visiem darbiniekiem, bet uz nozares veidotājiem,» norāda U. Pīlēns. Saistībā ar savlaicīgu paaudžu maiņu vadošajā menedžmentā plānots radīt jaunu instrumentu - pārvaldījumu fondu, kas dotu iespēju vadošajiem darbiniekiem no operatīvas pārvaldījuma formas pāriet uz DFI formu - menedžments varētu piedalīties dividenžu daļējā sadalē. «Diemžēl Latvijas likumdošana pagaidām neko tādu neparedz. Mēs esam diezgan precīzi uztaustījuši modeli, kādu vajadzētu radīt, un nebūtu nekādu problēmu to ieviest, ja atrastos Dānijā vai Holandē, kur likumdošana paredz šāda veida akciju pārvaldījuma fondu,» norāda U. Pīlēns.
Rūgtā pieredze
«Savulaik saņemot skaidrojumu no VID, ka akciju ieņēmumi no darbinieku akcijām ir kā dividendes, kas netiek apliktas ar visiem iespējamajiem nodokļiem, bet pēc tam, kad uzņēmums šādu akciju emisiju bija veicis, tad tika saņemts cits skaidrojums, ka šādi darbinieku akciju ieņēmumi apliekami ar nodokļiem tāpat kā darba alga,» uzņēmuma negatīvo pieredzi sapīcis atceras a/s SAF Tehnika valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, norādot, ka tādējādi tika pazaudēta nauda un viss izdarītais bija jāatgriež sākotnējā situācijā.
Vēsturiski, kad rakstīja likumus, neviens par tādu lietu kā akciju piešķiršana uzņēmuma darbiniekiem nedomāja. Daļai darbinieku un daļai uzņēmēju būtu interesanti iesaistīties šādās bonusu sistēmās, sasaistot to ar kompānijas finansiālās darbības rādītājiem. «Darbinieks var gūt labumu divos veidos - saņemot dividendes un akciju cenas pieaugumā, it īpaši Fondu biržā listēto uzņēmumu darbiniekiem,» uzsver N. Bergs. Viņš atzīst, ka darbinieku akcijas tomēr ir kaut kas cits nekā tad, kad trīs vīri «samet» naudu un nodibina akciju sabiedrību, piemēram, darbinieku akcijām ir savi nosacījumi - tās tiek piešķirtas par noteiktu uzņēmumā nostrādātu laiku, ir kādi ierobežojumi to pārdošanai utt. «Latvijā šajā jomā šobrīd ir balta lapa, tāpēc normatīvā bāze DFI jautājumos būtu jārada,» atzīst N. Bergs.