Valdība šodien akceptēja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus Valsts un Eiropas Savienības atbalsta lauku attīstībai – vides un lauku ainavas uzlabošanai piešķiršanas kārtība.
Dokumentā noteikti atbalsta saņemšanas nosacījumi, tā pieprasīšanas un piešķiršanas kārtība Latvijas Lauku attīstības programmas 2007.-2013.gadam vides un lauku ainavas uzlabošanas pasākumiem – mazāk labvēlīgo apvidu atbalstam (MLA), Natura 2000 maksājumiem par lauksaimniecībā izmantojamo zemi un meža zemi, agrovides maksājumiem.
Ar 2008.gadu arī meža īpašnieki varēs saņemt atbalstu par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamās dabas (Natura 2000) teritorijās.
Noteiktumi nosaka, ka MLA atbalstu par pastāvīgo pļavu, ganību un aramzemē sēto zālāju platībām varēs saņemt tie atbalsta pretendenti – ganāmpulku īpašnieki, kuru īpašumā ir dzīvnieku skaits, kas nodrošina minimālo liellopu blīvumu vismaz 0,20 dzīvnieku vienības uz hektāru. Jāievēro, ka šo atbalstu varēs saņemt tikai tā persona vai zemnieku saimniecība, kas reģistrējusi ganāmpulku uz sava vārda.
Lai arī turpmāk tiktu nodrošināta iespēja saņemt MLA atbalsta maksājumu, lauksaimniekam jāievēro atbilstība starp LAD un valsts aģentūrai Lauksaimniecības datu centrs (LDC) sniegtajiem datiem, īpašumā esošos dzīvniekus LDC jāreģistrē un atbalsta iesniegumu LAD jāiesniedz uz vienas un tās pašas fiziskas personas vai juridiskas personas vārda.
Šogad lauksaimnieki varēs uzņemties jaunas piecu gadu saistības Lauku attīstības programmas 2007.-2013.gadam pasākuma Agrovides maksājumi apakšpasākumos, uz jau zināmiem apakšpasākumiem Bioloģiskās lauksaimniecības attīstība un Bioloģiskās daudzveidības uzturēšanas zālājos, kā arī uz diviem jauniem apakšpasākumiem – Integrētās dārzkopības ieviešana un veicināšana un Rugāju lauks ziemas periodā. Jāņem vērā, ka saistības šajos apakšpasākumos varēs uzņemt tikai par tām platībām, par kurām saistības nav uzņemtas iepriekšējos gados.
Savukārt 2004.-2006.gadā uzņemtās saistības par atbalstam pieteikto platību vai dzīvniekiem bez izmaiņām turpināsies līdz saistību perioda beigām. Ja lauksaimnieks vēlēsies, tad, veicot attiecīgu atzīmi iesniegumu veidlapā, iepriekšējos gados uzņemtās saistības varēs brīvprātīgi pārveidot par jaunām piecu gadu saistībām apakšpasākumos Bioloģiskās lauksaimniecības attīstība, Bioloģiskās daudzveidības uzturēšana zālājos un Buferjoslu ierīkošana.
Apakšpasākuma Bioloģiskās lauksaimniecības attīstība atbalstu varēs saņemt lauksaimnieki, kas ievēros normatīvos aktos noteiktās prasības par bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošanu, reģistrējušies kā nodokļu maksātāji un ieguvuši minimālos ieņēmumus no lauksaimniecības produkcijas realizācijas saskaņā ar noteikumos noteikto.
Atbalstu apakšpasākumā Bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu zālājos varēs saņemt par bioloģiski vērtīgu zālāju apsaimniekošanu videi draudzīgā veidā, ekstensīvi noganot ar 0,4 – 0,9 liellopu vienībām uz vienu hektāru zālāja vai vēlu pļaujot pēc 1.augusta līdz 15.septembrim.
Uz apakšpasākuma Integrētās dārzkopības ieviešana un veicināšana atbalstu varēs pretendēt lauksaimnieki, kuri dārzkopības produktu audzēšanā pielieto integrētās audzēšanas metodes un būs reģistrējušies Valsts augu aizsardzības dienesta Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā.
Atbalsts apakšpasākumā Rugāju lauks ziemas periodā paredzēts lauksaimniekiem, kuri uzņemas saistības uz pieciem gadiem pēc ražas novākšanas līdz nākamā gada 1.martam atstāt laukā neiestrādātas kultūraugu pēcpļaujas atliekas – rugājus. Minimālai uz atbalstu pieteiktai platībai jābūt vismaz 10 hektāri.
Turpmāk no valsts atbalsta tiks finansēti Agrovides maksājumu apakšpasākumi Buferjoslu ierīkošana, kurā atbalsts tiek sniegts lauksaimniekiem par zālāja buferjoslu ierīkošanu gar ūdenstecēm, ūdenstilpēm vai ap tīrumiem (apakšpasākums tiek īstenots Rīgas, Dobeles, Jelgavas un Bauskas rajonā), un Lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu saglabāšana, kurā atbalsts tiek sniegts par šādu lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu saglabāšanu - Latvijas brūno un zilo govi, Latvijas balto cūku, Latvijas tumšgalvu aitu, Latvijas zirgu šķirnes braucamā tipa zirgu, Latvijas vietējo kazu.
Iesniegumu formas un rokasgrāmatas lauksaimniekiem, tāpat kā iepriekšējos gadus būs pieejamas LAD reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs no 23.aprīļa.
Iesniegumus platību maksājumu saņemšanai LAD reģionālās lauksaimniecības pārvaldes pieņems līdz 15.maijam. Iesniegumus varēs iesniegt vēl 25 dienas pēc šī datuma, bet jāņem vērā, ka par katru nokavēto dienu tiks piemērots atbalsta samazinājums 1 % apmērā no kopējās atbalsta summas. Ja kavēšanās ilgs vairāk par 25 kalendārām dienām, iesniegums netiks pieņemts. Labojumus un papildinājumus platību maksājumu iesniegumos, ja tādi būs nepieciešami, lauksaimnieki varēs iesniegt līdz 15.jūnijam.
Noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas laikrakstā Latvijas Vēstnesis.