Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) dome 29. maijā vienbalsīgi nolēmusi neparakstīt LPS un MK papildu vienošanos pie MK un LPS 2009.gada domstarpību un vienošanās protokola, kas ir neatņemama valsts budžeta likuma paketes sastāvdaļa.
Par to valdību Ministru kabineta ārkārtas sēdē 1.jūnijā informēja LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis. LPS un Ministru Kabinets valdības sēdē vienojās turpināt sarunas un censties rast risinājumu līdz 2009.gada valsts budžeta grozījumu otrajam lasījumam Saeimā.
LPS dome 29.maijā vienbalsīgi nolēma neparakstīt sagatavoto vienošanos ar valdību un sarunas nonāca strupceļā. Līdz 29.maijam LPS un MK nebija izdevies rast kopīgu viedokli praktiski nevienā no vienošanās punktiem, jo pašvaldības uzskata, ka valdība samazina savus izdevumus, pārliekot tos uz pašvaldību pleciem.
LPS uzskata, ka izdevumu samazinājums pašvaldību pamatbudžetā nedrīkst būt lielāks kā valsts pamatbudžetā, tam jābūt vismaz vienādam. 2009. gada valsts budžeta grozījumu projekts paredz, ka valsts pamatbudžeta bruto izdevumi 2009.gadā salīdzinājumā ar 2008.gadu samazināsies par 11.25%, bet pašvaldību pamatbudžeta bruto izdevumi (neņemot vērā iepriekšējās vienošanās) – par 16.14%. Lai valsts un pašvaldību pamatbudžeta izdevumu samazinājums būtu vienāds, pašvaldībām jānodrošina resursu pieaugums par 62 miljoniem latu. Tādā gadījumā gan valsts pamatbudžeta, gan pašvaldību pamatbudžeta izdevumi pret 2008.gadu samazinātos vienādi – par 11.25%.
LPS piedāvāja pašvaldību pamatbudžeta izdevumu straujāko samazinājumu kompensēt ar dotāciju vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārdali. Ja izvēlētais kompensācijas mehānisms būtu IIN pārdale, tad LPS prasa pašvaldību budžetā ieskaitīt 91.6%. Diemžēl LPS 29.maija domes sēdē finanšu ministrs Einārs Repše tam nepiekrita un 2009.gadā pašvaldībām prognozēja IIN ieņēmumus 595.65 miljonu latu apmērā (pie 83% IIN ieņēmumu daļas pašvaldību budžetos), kas, salīdzinot ar pašreizējo prognozi – 664 milj. latu, ir par 10.3% mazāk.