2007.gada pirmo divu darbības mēnešu apkopotā informācija liecina, ka Uzturlīdzekļu garantiju fondā regresā ir atgūti 14.75 procenti no izmaksātajiem uzturlīdzekļiem, Db.lv informēja fonds.
Janvārī un februārī fonda administrācija uzturlīdzekļos izmaksājusi 916 293 latus. Savukārt regresa kārtībā izdevies atgūt 135 231 latu - t.i. 14.75 procentus no izmaksātajiem uzturlīdzekļiem. Visā fonda divarpus gadu darbības laikā šie ir labākie darbības rādītāji un liecina par stabilu regresā atgūto uzturlīdzekļu apjoma pieaugumu. Salīdzinājumam jāmin, ka 2004.gadā regresa kārtībā izdevās atgūt 0.4 procentus no izmaksātajiem uzturlīdzekļiem, 2005.gadā - 4.6 procentus, bet 2006.gadā - 10.3 procentus.
Viens no būtiskākajiem iemesliem kāpēc šogad parādnieki paši sākuši intensīvāk interesēties par parāda nomaksu un savu bērnu uzturēšanas iespējām, ir saistāma ar izskanējušajām iniciatīvām par liegumu uzlikšanu parādnieku autovadītāju apliecībām. "Tas vēlreiz apliecina par minēto liegumu ieviešanas nepieciešamību, jo nav jau palielinājies to parādnieku skaits, kuriem būtu parādījušies legālie ienākumi vai manta, uz kuru varētu vērst piedziņu. Bezatbildīgie vecāki ir sākuši uztraukties, ka viņiem būs liegta iespēja izmantot transportlīdzekļus, kuri pieder trešajām personām vai arī viņi savus neoficiālos ienākumus iegulda sava transportlīdzekļa iegādei vai uzturēšanai uz kuriem to vecuma dēļ nav iespējams vērst piedziņu, jo tiesas sprieduma izpildes izdevumi varētu pārsniegt no transportlīdzekļa pārdošanas iegūstamo naudas summu," norāda bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks.
Tāpat regresa pieaugums ir skaidrojams gan ar aktīvu zvērinātu tiesu izpildītāju darbību, gan ar fonda administrācijas nosūtītajiem individuālajiem atgādinājumiem katram no vairāk kā 12 tūkstošiem reģistrēto uzturlīdzekļu parādnieku.
Parādniekiem nosūtītajā fonda administrācijas vēstulē tika atgādināts par to, ka par viņu vietā izmaksātajiem uzturlīdzekļiem bērna uzturēšanai katru mēnesi krājas parāds pret valsti, kuram nav noilguma. Tas nozīmē, ka jebkurā laikā visa parādnieka mūža garumā tiks vērsta piedziņa uz jebkuru viņa mantu, tai skaitā darba samaksu, pabalstiem, pensiju, kustamo un nekustamo īpašumu. Kā zināms, no brīža, kad fonda administrācija ir uzsākusi uzturlīdzekļu izmaksu, parādam tiek aprēķināti arī likumiskie procenti (6 procenti gadā, t.i., 0,5 procenti mēnesī).
Tāpat parādniekiem tika atgādināts, ka par ļaunprātīgu izvairīšanos no uzturlīdzekļu maksāšanas, kas noteikta ar tiesas spriedumu vai tiesneša lēmumu, paredzēta kriminālatbildība. Krimināllikuma 170. pants par šādu nodarījumu paredz sankciju - brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, arestu, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām.
2007. gada pirmajos divos mēnešos fonda administrācija ir nosūtījusi policijai 44 iesniegumus par kriminālprocesa uzsākšanu pret parādniekiem, kuri iespējams ļaunprātīgi izvairās no uztura došanas saviem bērniem.