Jaunākā apkopotā informācija par Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) darbības rezultātiem liecina, ka kopš fonda darbības sākuma 2004.gada augustā līdz 2006.gada beigām regresā atgūto uzturlīdzekļu apjoms ir Ls 536 136, Db.lv informēja Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas Sabiedrisko attiecību speciāliste Daiga Bluķe.
Attiecīgi 2004.gadā un 2005.gadā kopumā izdevies atgūt 114 080 latus, savukārt pagājušajā gadā - 422 056 latus. Jau ziņots, ka tādējādi pērn regresā ir atgūti vairāk kā 10 procenti no valsts izmaksātajiem uzturlīdzekļiem, kas salīdzinot ar iepriekšējo darbības laiku, ir vairāk kā divas reizes.
Tiesu izpildītāju pārziņā ir izpildu lietas par uzturlīdzekļu piedziņu un viņu pienākumos ietilpst tiesas sprieduma izpilde, kā arī parādu piedziņa, ja tādi radušies, nepildot ar tiesas spriedumu uzliktās saistības. Zvērinātu tiesu izpildītāju un viņu darbības rezultātu apkopojums par pagājušo gadu liecina, ka septiņu tiesu izpildītāju regresā piedzīto uzturlīdzekļu apjoms ir pārsniedzis 10 tūkstošus latu. Zīmīgi, ka tieši ārpus Rīgas praktizējošie tiesu izpildītāji ir tie, kuriem izdevies sasniegt šādus darbības rezultātus.
No Vidzemes reģiona vairāk kā 10 tūkstošus, veicot izpildu darbības uzturlīdzekļu piedziņas lietās, regresa kārtībā pērn ir piedzinuši zvērināti tiesu izpildītāji Kalvis Betaks un Rita Grante. Kurzemes reģionā šādus rezultātus sasniegušas trīs tiesu izpildītājas - Dace Cgojeva, Agita Geslere un Ilze Mālmeistere. Latgales reģionā uzturlīdzekļu piedziņu minētajā apjomā ir veikusi zvērināta tiesu izpildītāja Ineta Podiņa, bet Zemgales reģionā - Indra Andrejeva. Savukārt vēl divas Latgales reģionā praktizējošas tiesu izpildītājas Janīna Kairāne un Elita Lielojure veikušas uzturlīdzekļu piedziņu regresa kārtībā vairāk kā 9 tūkstošu latu apmērā.
Rīgā un tās rajonā praktizējošo zvērinātu tiesu izpildītāju darbības apkopojums liecina, ka vairāk kā 7 tūkstošu latu, veicot izpildu darbības uzturlīdzekļu piedziņa slietās, regresa kārtībā ir piedzinuši zvērināti tiesu izpildītāji Roberts Kučinskis, Ainārs Šusts un Elita Sole.
"Mūs patiesi iepriecina fakts, ka arvien veiksmīgāka kļūst Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas un zvērinātu tiesu izpildītāju sadarbība. To lieliski apliecina pagājušajā gadā atgūtais uzturlīdzekļu apjoms. Ministrijas līmenī mēs šogad turpināsim aizstāvēt mūsu ieteikto stingrāko ierobežojumu apstiprināšanu, lai būtiski ierobežotu parādnieku iespējas izmantot virkni pakalpojumu un tādējādi arī tiesu izpildītājiem būs iespējams ātrāk un kvalitatīvāk veikt tiesas spriedumu, izpildi," norāda bērnu un ģimenes ietu ministra Ainārs Baštiks.
Ministrijas stratēģija paredz ieviest kārtību, kas būtiski ierobežos parādnieku tiesības. Plānots, ka uzturlīdzekļu parādnieki nevarēs veikt darbības ar transporta līdzekļiem Ceļu satiksmes drošības direkcijā, piemēram, veikt ikgadējo transporta līdzekļu tehnisko apskati vai uzlikt liegumu parādnieka transportlīdzekļa vadītāja apliecībai. Papildus tiek meklēts risinājums, kā nodrošināt tiesisku pamatu juridiskām personām - bankām, līzinga kompānijām, sakaru operatoriem u.c., nodrošināt pieeju Uzturlīdzekļu garantiju fonda parādnieku reģistram.
UGF administrācija, kas izveidota pēc Bērnu un ģimenes lietu ministrijas iniciatīvas, pašlaik ar uzturlīdzekļiem nodrošina 17 922 bērnus, izmaksājot tos 12 521 vecākiem, tai skaitā 298 tēviem.