Darba devēji pie pašreizējās Latvijas nodokļu sistēmas nav motivēti apmaksāt savu esošo vai potenciālo darbinieku studijas, jo maksa tiek aplikta ar darbaspēka nodokļiem, tāpēc šādu risinājumu jauno speciālistu piesaistē izmanto salīdzinoši reti, uzņēmēji uzskata, ka esošā kārtība jāmaina.
Ir paradoksāli, ka darba devējs saviem darbiniekiem var apmaksāt jebkādus kursus pat daudzu tūkstošu vai pat desmitu tūkstošu eiro apmērā un šos tēriņus neapliek nedz ar uzņēmumu ienākuma nodokli, nedz ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, nedz ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, savukārt ar darbaspēka nodokļiem pilnā apmērā apliek darba devēju maksājumus par potenciālā vai esošā darbinieka studijām, secina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents un Biznesa augstskolas Turība īpašnieks Aigars Rostovskis.
“Nesaprotu loģiku, kāpēc darba devēju maksājumi par konkrētu studentu mācībām būtu jāapliek ar darbaspēka nodokļiem, jo ieguvēji no šī procesa taču ir visi: students – izglītība, zināšanas un lielākas iespējas saņemt augstāku atalgojumu; darba devējs – jauni speciālisti, darbinieki nākotnē; valsts – lielāki nodokļu ieņēmumi, jo pasaules pieredze rāda, ka kvalificēts speciālists ar augstāko izglītību vienmēr saņem lielāku algu,” skaidro A. Rostovskis.
Viņaprāt, valstij tieši pretēji – būtu nevis jābremzē, bet jāveicina, lai maksimāli daudz cilvēku, jo īpaši jaunieši, dotos studēt.
“Kāpēc, piemēram, Biznesa augstskolas Turība studiju maksu daudziem ārvalstu studentiem apmaksā potenciālais darba devējs? Kāpēc to pašu nevarētu darīt Latvijā strādājošie uzņēmumi? Varētu! Ir tikai vajadzīga politiskā griba,” tā A. Rostovskis. Viņš atzīst, ka Latvijā ir ļoti daudz dažādu nejēdzību, kuru “saknes” meklējamas izpratnes trūkumā aizdomās par to, vai tikai tas neradīs kaut kādus krāpniecības riskus, izvairīšanos no nodokļu nomaksas utt.
Visu rakstu lasiet 16.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!