Pārdodot vairāku valstu vērtspapīrus, atgūti vairāk nekā 38 milj. eiro, aptuveni tikpat daudz ir izmaksāts bankas noguldītājiem (līdz 100 000 eiro), maijā sāksies arī pirmās nekustamo īpašumu izsoles
To intervijā Dienas Biznesam stāsta likvidējamās a/s Trasta komercbanka likvidators Ilmārs Krūms.
Viņš norāda, ka visiem noguldītājiem, kuri pieteikuši savas prasības un kuriem ir tiesības uz garantētās atlīdzības saņemšanu, ir izmaksāta nauda, neizmantojot valstij piederošos Noguldījumu garantiju fonda līdzekļus. Tas, cik daudz naudas kreditoriem varēs atgūt, būs atkarīgs ne tikai no bankai piederošo nekustamo īpašumu izsoļu rezultātiem, bet arī no kredītportfeļa, kura daļa atrodas ārzemēs, atgūšanas rezultātiem.
Fragments no intervijas:
Kāda ir pašreizējā situācija?
Šī gada 3. martā Trasta komercbankai pēc Eiropas Centrālās bankas lēmuma tika anulēta komercbankas darbības licence. Šī gada 14. martā tiesa nolēma atzīt banku par likvidējamu un noteica kreditoru pieteikšanās termiņu – trīs mēneši. Šis termiņš beidzas 2016. gada 17. jūnijā, kad varēs precīzi pateikt, cik lielas ir kreditoru prasības (pašlaik to apmērs ir 228 milj. eiro). Šobrīd nepilnu divu mēnešu laikā pārsvarā savas pretenzijas (pārskaitījuma uzdevumu) iesniedza bankas noguldītāji garantētās izmaksas apjomā. Sākotnēji vidēji ik dienu šādu noguldītāju prasību apmērs par garantēto izmaksu bija pat vairāku milj. eiro apmērā, pašlaik tas jau sarucis un ir ievērojami mazāks par milj. eiro dienā. Sagaidāms, ka vēl pēc brīža šādu pieprasījumu apmēri izsīks. Man kā likvidatoram ir jāpārbauda katrs kreditors Anti-money laundering (AML) kontekstā. Tas attiecas gan uz bankas noguldītājiem – fiziskām personām, gan arī uz kreditoriem – prasību pieteicējiem pret banku.
Bankas noguldītājiem līdz šim kopumā ir izmaksāti nedaudz vairāk kā 38 milj. eiro. Protams, šajā summā ir iekļauti visi maksājumi līdz 100 000 eiro. Par pārējo noguldījumu (vairāk par 100 000 eiro) izmaksāšanu varēs runāt pēc bankas debitoru parādu atgūšanas rezultātiem. Trasta komercbankas gadījumā nodokļu parādu nav. Bankā Latvijā pašlaik joprojām strādā 103 darbinieki, 8 – Kipras filiālē, 5 – Tadžikistānas un 3 – Ukrainas pārstāvniecībās. Darbinieku tālāka samazināšana notiks jau tuvākajā laikā pēc kreditoru pieteikumu termiņa beigām. Bankas likvidācijas pasludināšanas brīdī tajā kopumā bija nodarbināti 200 cilvēki.
Visu interviju Kreditori pagaidām prasa 228 miljonus eiro lasiet 6. maija laikrakstā Dienas Bizness.